Muž se po jedenácti letech přiznal k bombovým hrozbám. Dostal šest let vězení

Soud poslal na šest let do vězení Ondřeje Staňka, který v roce 2003 vyhrožoval v Olomouckém kraji bombovými útoky. Policisté mu tehdy podle jeho pokynů shodili z vrtulníku dohromady deset milionů korun, které si ale nevyzvedl.  Aby vzali jeho hrozbu vážně, umístil tehdy osmnáctiletý student výbušninu na železničním mostě v Olomouci. Přiznal se sám po jedenácti letech.

Obžalovaný Ondřej Staněk
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Obžalovanému Ondřeji Staňkovi hrozilo za vydírání až dvanáct let vězení. Jeho obhájce žádal zprošťující verdikt a argumentoval tím, že jeho klient nezpůsobil škodu velkého rozsahu. Senát olomouckého krajského soudu to odmítl. Přihlédl však k polehčujícím okolnostem, především k přiznání, ke kterému se muž rozhodl pár týdnů před promlčením případu.

Soudce Aleš Vašků uznal, že jde o specifický případ. „Nebýt přiznání obžalovaného, policie by případ neobjasnila a nepřišla by na něho. Čin navíc spáchal ve věku blízkému mladistvému. Na druhou stranu šlo o naplánovaný, promyšlený a enormně závažný zločin. Musel si být vědom možných následků,“ shrnul soudce. Rozhodl, že šestiletý trest si má odpykat v mírnějším typu věznice s dozorem.

Staněk: Musel bych se stydět, kdybych se nepřiznal

Staněk si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá. K přiznání se rozhodl po zralé úvaze. „S časovým odstupem jsem dospěl k názoru, že kdybych se nepřiznal, musel bych se po zbytek života stydět,“ uvedl. Popsal, že zkonstruoval nástražný výbušný systém a odeslal policii dopis, ve kterém požadoval deset milionů. Hrozil v něm, že pokud peníze v určený čas nedostane, nechá o čtyři dny později vybuchnout v hustě obydlených oblastech několik náloží. 

Video Studio ČT24
video

Redaktorka ČT: Šestiletý trest za bombové hrozby

Policisty instruoval, aby mu peníze dne 20. března 2003 shodili v balíčcích po čtyři sta tisících na dvaceti pěti různých místech na Moravě. Jeden z nich vyhodili i poblíž jeho tehdejšího bydliště ve Vikýřovicích. Z obav, že hrozby naplní, policie jeho požadavky splnila a provedla řadu bezpečnostních opatření.

Policie shodila z vrtulníku 10 milionů. Peníze nikdo nevyzvedl

Co ho k tomuto činu vedlo? „Snažil jsem se získat peníze, které by mě izolovaly od stresových faktorů především v osobním životě,“ tvrdil Staněk. Peníze si ale nakonec ze strachu z následků nevyzvedl. U soudu rovněž přiznal, že podle návodu na internetu vyrobil výbušný systém, který umístil na mostě v Olomouci. Měl mít prý ale jen demonstrativní charakter. Také obžaloba potvrdila, že bomba nebyla plně funkční.

Podle psychiatrů muž netrpí žádnou duševní poruchou. To, že se nakonec udal policii, vyplývá podle znalců i z jeho zvýšeného pocitu vlastní důležitosti. „Taková osobnost usiluje o obdiv i v okamžiku, kdy si může uškodit,“ řekl znalec z oboru psychologie.