Majitel growshopu Smolík dostal podmínku, Otipku soud nepotrestal

Dva majitelé pražského velkoobchodu zaměřeného na pěstování rostlin, takzvaného growshopu, uznal soud vinnými z šíření toxikomanie. Pavlu Smolíkovi udělil roční trest vězení podmíněně odložený na 18 měsíců, jeho společníka Michala Otipku nepotrestal. Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 3 není pravomocný.

Michal Otipka a Pavel Smolík (zleva)
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Dvojice podle soudce Radka Maříka při provozování velkoobchodu v Letňanech,
kamenného obchodu na Žižkově a zejména prostřednictvím internetových stránek svého obchodu šířila toxikomanii.

Na webu byl podle soudu dostupný „sortiment k pěstování konopí s garancí velkého obsahu THC“. Zboží prý také uváděli v katalogu, který měli na stánku konopného festivalu Cannafest. K lidem se tak údajně dostaly například informace, jaká semena konopí jsou vhodná k venkovnímu a která k vnitřnímu pěstování.

Společenské nebezpečí obchodu nebylo velké

Na druhou stranu soudce v odůvodnění svého verdiktu zmínil, že společenské nebezpečí obchodu nebylo velké. „Z hlediska způsobů šíření toxikomanie tento případ rozhodně nepatří k nejefektivnějším,“ konstatoval. Problematika growshopů ve vztahu k zákonům také nebyla podle soudce „dlouhodobě systematicky trestněprávně řešena“.

U Otipky pak soudce ocenil, že bylo jeho snahou provozovat obchod v souladu se zákonem. V případě změn v pravidlech například stáhl semena konopí z prodeje. Otipka je podle soudce potrestaný již samotným hlavním líčením. V případě Smolíka připadá v úvahu trest pouze podmíněný. Mařík také nevyhověl návrhu státního zástupce, aby zboží zabavené při domovních prohlídkách propadlo státu.

Michal Otipka ukazuje zboží, které mu policie vrátila
Zdroj: ČT24

 Advokáti Smolíka a Otipky navrhovali pro klienty zproštění obžaloby. Podle Otipkova obhájce Tomáše Sokola se právní názory na kauzu různí a jasno v ní nemají ani policisté se státním zástupcem. Zdůraznil také, že sortiment Otipkova growshopu nebyl úzce zaměřený pouze na pěstitele. Mezi klienty byly mimo jiné výzkumné ústavy zaměřené na zemědělství.

Sokol také nesouhlasí s tím, že materiály z growshopu vybízely k pěstování konopí: „Pročetl jsem je z profesního zájmu a ani jednou jsem neměl pocit, že bych měl chuť na pěstování, k ničemu mě to nevybízelo.“ Otipka podle něj navíc nežil v nějakém omylu ohledně toho, co smí nabízet, ale naopak byl „pod plným ujištěním policie, že nedělá nic nezákonného“.

Otipka: Nikoho jsme nenaváděli 

Případ začal policejní razií v growshopech v listopadu 2013. Dvojice podle obžaloby nabízela ucelený řetězec zboží, díky kterému lze vypěstovat vysoce kvalitní marihuanu. V obchodě si mohli lidé koupit technologie k pěstování, semena, kuřácké potřeby i literaturu. 

Policie tehdy zásah zdůvodnila mimo jiné tím, že v Česku od roku 2007 výrazně přibývá vnitřních pěstíren konopí a spolu s tím i kamenných a internetových obchodů, které nabízejí k tomu potřebné technologie.

Obžalovaní ale vinu odmítají a odkazují na předchozí konzultace s policií, která prý neměla původně námitky. Otipka se Smolíkem také opakovaně soudu namítali, že nikoho k pěstování marihuany nenaváděli a do obchodu chodili nakupovat lidé pěstující různé rostliny.