V kauze Savova padla obžaloba za uplácení znalce

V kauze podnikatele Františka Savova, který je v Česku stíhaný pro krácení daní a praní špinavých peněz, padla obžaloba za podplácení soudního znalce. Kauzu budu řešit soud v Českém Krumlově. Obviněnému za to podle žalobce Borise Havla z pražského vrchního státního zastupitelství hrozí až šest let vězení.

František Savov
Zdroj: ČTK Autor: Jakub Dospiva

Obviněný muž podle dřívějších informací médií nabídl čtyřmilionový úplatek počítačovému znalci, jenž zkoumal počítačové soubory, které mají podle kriminalistů obsahovat klíčové důkazy proti Savovovi.

Po znalci údajně chtěl, aby nerozklíčoval důležitá data. Znalec však nabídku ohlásil policii. „Obviněný měl slibovat úplatek znalci z oboru kybernetika přibranému soudcem v jiné zvlášť závažné daňové trestní věci,“ uvedl Havel.

Savovův mediální zástupce: Odmítáme účast v této divoké hře

Savovův mediální zástupce Jan Hrubeš v červenci vyloučil, že by se někdo z okruhu lidí kolem podnikatele pokusil znalce podplatit. „Znovu kategoricky odmítáme jakoukoli účast v této divoké hře, kterou tady represivní složky 'realizují'," prohlásil nyní Hrubeš. Zároveň vyzval policii a žalobce, aby odhalili totožnost podezřelého.

Podle něj také vyšetřovatelé získali data ze vzdálených úložišť protizákonně. „Očekáváme, že následné řízení před nezávislým soudem prokáže jiný motiv než mediálně prezentovanou tezi,“ dodal Hrubeš.

Média podle něj „znovu skloňují jméno Františka Savova a s ním spojené policejní smyšlenky“, přestože tisková zpráva žalobce jméno žalovaného ani další detaily o něm neuvádí. Cílem tak má být mediální manipulace a tlak.

Krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti

Savov pobývá v Londýně a v Česku je stíhán kvůli krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Podle vyšetřovatelů Savov spolu s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty. Proti zahájení stíhání podal Savov ústavní stížnost, kterou soud v únoru odmítl.

V dubnu zamítl i Savovovu stížnost proti zajištění 648 milionů korun z podnikatelova účtu. Právě tuto škodu podle názoru vyšetřovatelů podnikatel způsobil.

Savov obvinění odmítá, podle něj jde o snahu zmařit jeho obchodní aktivity. Na začátku července soud v Londýně nepravomocně rozhodl, že má být podnikatel vydán do ČR.