Soud: Majitel domu nesmí neplatičům zastavit přívod vody

Brno - Majitelé nemovitostí nemohou trestat své nájemníky za platební nekázeň zastavením dodávek pitné vody. Vlastník je naopak povinen pronajímat byty ve stavu vhodném k užívání, tedy s tekoucí vodou, bez ohledu na to, zda řádně dostává nájemné. Rozhodl o tom Nejvyšší soud případu kontroverzního česko-rakouského podnikatele Jana Davida Horskyho.

„Soudní praxe se ustálila v názoru, že pronajímatel je povinen zajistit nájemci možnost odběru pitné vody v bytě. Okolnosti, pro které došlo k přerušení dodávky vody, nejsou v tomto směru významné,“ uvedl v usnesení senát s předsedou Miroslavem Ferákem.

Důvodem pro zastavení vody nemohou být ani případné dluhy na nájemném. „Omezení dodávky vody pronajímatelem nelze považovat za oprávněné ani v případě porušení platebních povinností nájemce,“ míní soudci. Majitel bytu má podle nich využít zákonné prostředky k tomu, aby dluhy vymohl.  

Precedens: Kauza Horsky 

Horsky se soudil se svými nájemníky v domech v Zámecké a Kamenické ulici v Děčíně. Od prosince 2004 jim netekla voda, údajně kvůli tomu, že neplatili nájem. Soudy v Děčíně i Liberci uložily Horskymu povinnost obnovit dodávky. Stanovisko nyní potvrdil i Nejvyšší soud.

Případ Horskyho vyvolal svého času velkou pozornost médií. Nájemníci podali hned několik žalob a trestních oznámení. Do sporu se pokusila neúspěšně zasáhnout i děčínská radnice. Většina nájemníků ze sporných domů si už našla bydlení jinde a byty jsou prázdné.

Podnikatel se špatnou pověstí

Horsky má s českými úřady také jiné problémy. Radnice v Ústí nad Labem mu dala začátkem letošního roku ultimatum, aby do konce března zabezpečil své domy v ulici Na Nivách. Domy koupil už před pěti roky a nestará se o ně. Budovy jsou zcela neobyvatelné a chátrají.

Česká inspekce životního prostředí podnikateli loni v říjnu uložila pokutu 7,5 milionu korun za to, že nedokázal zabránit kůrovcové kalamitě v jeho lesích na Benešovsku. Kalamita se rozšířila na 30 hektarů lesa. Vznikla holina o rozloze 20 hektarů a inspekce zároveň nařídila její opětovné zalesnění.