Ministerstvo chystá novou vyhlášku pro STK - přinese mírné zdražení

Praha - Ministerstvo dopravy připravuje novou vyhlášku pro stanice technické kontroly (STK). Platit by měla od června a aktualizuje např. seznam úkonů, kterými má každé auto během kontroly projít. Dosavadní soupis se totiž zásadně neměnil takřka 30 let. Kromě nových povinností zároveň ministerstvo přestává regulovat ceny STK, dá se proto očekávat mírné zdražení.

Vyhláška by měla upřesnit ta místa, kde dosud panují nejasnosti: např. při určování vůle v závěsu tažného zařízení nebo při měření propustnosti zatmavovacích fólií na okenních sklech u automobilů. Fólie musí propouštět 70 procent světla, dosud jsou ale možnosti kontroly omezené – technici jen porovnávají štítek na skle s kartičkou od firmy, která folie vylepuje. Nově se ale počítá s přístrojem, který propustnost folie změří. 

Vyhláška také v novém paragrafu řidičům připomíná jednu možná trochu zanedbávanou skutečnost, a sice, že by auto mělo na technickou kontrolu zamířit čisté. Řidiči by také měli před kontrolou sundat poklice z kol. 

Video Reportáž Jana Šenkýře
video

Reportáž Jana Šenkýře

V Česku je celkem 350 kontrolních stanic, i díky konkurenci by proto letos měly ceny stoupnout jen mírně, i když budou stanice nakupovat nové přístoje a školit techniky. Teď se cena pohybuje mezi 600 – 800 korunami za jednu kontrolu.