Sobotka vyhrál prezidentské primárky ODS

Praha - Prezidentské primárky ODS vyhrál Přemysl Sobotka. Od občanských demokratů získal 3 771 hlasů, tedy 61 procent. Sobotka uvedl, že by jako prezident dodržoval zvykové pravomoci a usiloval o návrat důvěry v demokracii. Je také proti snahám o rehabilitaci KSČM. Jeho rival, europoslanec Evžen Tošenovský, obdržel 2 432 hlasů, což je 39 procent. Premiér Petr Nečas zdůraznil Sobotkovy přednosti a označil ho za „kvalitního a slušného kandidáta, který je názorově čitelný a nepopulistický.“

Podle Sobotky musí prezident „vždy zastupovat zájmy České republiky a vždy na sobě nosit její dres“. Členství ČR v Evropské unii podporuje, ale za rovných podmínek pro všechny země: „Žádný návrh na prohloubení integrace EU nesmí poškozovat zájmy České republiky. Návrhy na hlubší integraci by měly projít po otevřené diskusi vždy referendem.“

Sobotka nepatří podle průzkumů veřejného mínění k favoritům historicky první přímé volby prezidenta v Česku. Odmítl ale, že by byl jako kandidát ODS outsiderem. „To je pozice, ze které se dá velmi dobře dokonce vyhrát,“ poznamenal. Volební kampaň chce založit na debatách s občany, využít chce kromě tradičních inzerátů a billboardů také internetových sociálních sítí.

Přemysl Sobotka: „Tak dlouho a úporně se všichni oháněli pyramidou občanských práv, až mnozí zapomněli na občanské povinnosti a zvyklosti. Demokracie totiž není anarchie a vyžaduje dodržování pravidel… Odmítám krátkou paměť lidí, kteří chtějí rehabilitovat komunistickou stranu. Je historicky známé, že komunisté využili a využívají demokracii a po případném úspěchu ji vždy likvidovali.“


Kampaň by měla stát zhruba deset milionů korun. I když se na jejím financování hodlá určitou částkou podílet, hlavní náklady by měla nést stranická pokladna. „Očekávám morální i finanční podporu ze strany ODS, protože jinak jsem nemusel ani jít do primárek, ani kandidovat za ODS,“ uvedl. Na financování kampaně by mu podle něj mohli přispět i lidé, kteří „už signalizovali, že by eventuálně pomohli“.

„Považuji ho za nesmírně kvalitního a slušného kandidáta, který je názorově čitelný a nepopulistický. Nicméně je to kandidát, který má politickou zkušenost a schopnost oslovit voliče,“ prohlásil Nečas. Zároveň podotkl, že Sobotka od roku 1996 opakovaně vyhrával volby ve svém mandátovém obvodu.

Dosavadní informace z primárek ukazovaly, že hlasování v regionech se účastnila přibližně čtvrtina z asi 27 tisíc členů ODS. Poslední týden primárek začal v pondělí 25. června volebním shromážděním v Brně. V Praze, kde primárky odstartovalo volební shromáždění o týden dříve, byla účast 24 procent. S podobně nízkým zájmem vlastních straníků se občanští demokraté potkávali i při minulých kolech vnitrostranického výběru.

Video Brífink Přemysla Sobotky ke kandidatuře na prezidenta
video

Brífink Přemysla Sobotky ke kandidatuře na prezidenta

Brífink Přemysla Sobotky ke kandidatuře na prezidenta

tk, 28.6.2012

TK premiéra Nečase k výsledkům prezidentských primárek ODS

Průzkumy z poslední doby dávají nevětší šance bývalému premiérovi Janu Fischerovi, někdejšímu šéfovi sociálních demokratů a vlády Miloši Zemanovi nebo ekonomovi Janu Švejnarovi, který se však zatím ke své případné kandidatuře jednoznačně nevyjádřil. Jako možného konkurenta v hledání hlasů voličů ODS hodnotí média exministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého, který oznámil svůj zájem o prezidentskou funkci v pátek.