Sledujte přímý přenos: Tři astronauti opustí ISS a přistanou na Zemi

V noci z úterý na středu se tři astronauti pobývající na Mezinárodní vesmírné stanici pokusí ISS opustit a nad ránem přistát na Zemi. Celou událost můžete sledovat živě.

V úterý kolem 23:30 našeho času začne přímý přenos NASA, který bude sledovat návrat tří astronautů z ISS domů. Deset minut před půlnocí by mělo dojít k odpojení rakety Sojuz TMA-20M, která přistane v Kazachstánu kolem 3:14 ve středu ráno.

Do Sojuzu se z ISS přemístí Američan Jeff Williams, velitel 48. expedice, a dva ruští kosmonauti: Alexej Ovčinin a Oleg Skripočka. Tato trojice odstartovala na svou misi v březnu 2016, strávila tedy na Mezinárodní vesmírné stanici 172 dní. Nejzkušenějším z nich je velitel Williams, který už strávil ve vesmíru celkem 534 dní; jde již o jeho čtvrtou misi. Ze všech amerických astronautů v dějinách byl ve vesmíru nejdelší dobu.

Posádka strávila tento čas stovkami experimentů v nejrůznějších oborech, především v biologii, biotechnologii, fyzice a dalších. Williams také v posledních dvou týdnech provedl dva výstupy do prostoru mimo stanici.

Kdo velí bez velitele?

Poté, co posádka odletí, převezme velení nad ISS 49. expedice, konkrétně ruský velitel Anatolij Ivanišin. Spolu s ním jsou v této misi Američanka Kate Rubinsová a Japonec Takuja Oniši. Za další dva týdny by měli posádku ISS na standardních šest osob doplnit další tři členové posádky.

Vydáno pod