Nová Altamira? Ve Španělsku objevili jeskyni plnou pravěkých maleb

Asi 50 rytin, které vznikly před 14 000 lety, bylo nalezeno v jeskyni v severošpanělském přímořském letovisku Lekeitio. Obrazy znázorňují koně, bizony, kozy a nezvykle také dva lvy.

Jeskyně s rytinami se nachází pod jednou z budov v centru vesnice Lekeitia v Baskicku. „Do jeskyně Armintxe je velmi složitý přístup, protože je umístěna pod obytnou budovou,“ prohlásil podle serveru BBC místní představitel Andoni Iturbe.

Nezvyklá je na rytinách také jejich velikost. Některá vyobrazení totiž svými rozměry značně přesahují doposud nalezené obrazy. Jeden z koní je přibližně 150 centimetrů dlouhý:

Podle serveru BBC se o jeskynním umění z obce Lekeitia hovoří jako o „nejpůsobivějších“ rytinách, jaké kdy byly nalezeny na Pyrenejském poloostrově. Unikátní je pro tuto španělskou oblast vyobrazení lvů.

Učebnice pravěkého umění

Místní obyvatelé prý o jeskyni věděli, ale nikdo se neodvážil 50 metrů do jejího nitra, kde byly rytiny objeveny. Mezi obrazy je asi 30 zvířat, dále pak různé tvary jako půlkruhy, přičemž některé z nich jsou údajně „totožné“ s těmi nalezenými ve francouzských Pyrenejích.

Podobné rysy podle paleontologů naznačují, že mohly existovat kontakty mezi skupinami lovců a sběračů v obou oblastech.

Mapa jeskyně Armintxe
Zdroj: Wikimedia Commons

Kvůli nepřístupnosti a snaze zachovat rytiny nebude jeskyně otevřena veřejnosti, ale úřady využijí moderní technologie, aby lidem nové nálezy ukázaly.

V květnu byly u nedalekého města Berriatúa rovněž objeveny jeskynní rytiny a malby staré asi 14 000 let. Zhruba 70 zvířecích postav bylo odhaleno v jeskyni Atxurra asi 300 metrů pod zemí.

Vydáno pod