Mořského ledu nebylo v dějinách satelitního měření nikdy méně

Světový rozsah mořského ledu dosáhl na začátku února rekordního minima, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. A také únorová data u arktického ledu byla za tento měsíc dosud nejnižší. Uplynulý měsíc byl podle služby Copernicus navíc i třetím nejteplejším únorem v historii měření.

Mořský led se na Zemi vyskytuje na dvou místech, vždy u pólů. A jeho rozsah byl letos v únoru kolem Arktidy i Antarktidy rekordně malý. Hodnoty naměřené vědci z evropské satelitní služby Copernicus byly nyní ještě nižší než dosavadní minimum z roku 2023.

Denní globální rozsah mořského ledu (v milionech čtverečních kilometrů) od října 1978 do 2. března 2025. Rok 2025 je znázorněn tmavě modrou čarou
Zdroj: Copernicus

Také arktický led za měsíc únor dosáhl rekordního minima. Nacházel se osm procent pod průměrem. Jde už o třetí měsíc v řadě, kdy hodnoty dosáhly nejnižších hodnot pro daný měsíc.

Časová řada měsíčních průměrných anomálií rozsahu mořského ledu v Arktidě pro všechny únorové měsíce v letech 1979-2025. Anomálie jsou vyjádřeny v procentech únorového průměru za období 1991–2020
Zdroj: Copernicus
Denní rozsah arktického mořského ledu (v milionech čtverečních kilometrů) od října 1978 do 2. března 2025. Rok 2025 je znázorněn tmavě modrou čarou, rok 2024 světlejší modrou čarou a rok 2012 (rok dosud nejnižšího denního rozsahu mořského ledu) oranžovou čarou
Zdroj: Copernicus

Zajímavá je situace v Antarktidě. Tam až donedávna mořského ledu spíše přibývalo, ale posledních několik let ho začalo ubývat i tam. Letošní únorové množství antarktického ledu bylo čtvrtým nejnižším, jaké bylo za tento měsíc kdy změřeno, a to celých 26 procent pod průměrem.

Časová řada měsíčních průměrných anomálií rozsahu antarktického mořského ledu pro všechny únorové měsíce v letech 1979-2025. Anomálie jsou vyjádřeny v procentech únorového průměru za období 1991–2020
Zdroj: Copernicus
Denní rozsah antarktického mořského ledu (v milionech čtverečních kilometrů) od října 1978 do 2. března 2025. Rok 2025 je znázorněn tmavě modrou čarou, rok 2024 světlejší modrou čarou a rok 2023 oranžovou čarou
Zdroj: Copernicus

Příliš teplá voda

Naopak vysokých hodnot dosahovala teplota mořské vody. Průměrná únorová teplota mořské hladiny v oblasti mezi šedesáti stupni jižní šířky a šedesáti stupni severní šířky dosáhla podle Copernicu 20,88 stupně Celsia, což znamená, že za tento měsíc byla druhou nejvyšší – teplejší byla mořská voda už jen v únoru minulého roku.

Meteorologická služba Copernicus Climate Change Service (C3S), spadající pod Evropskou komisi a financovaná EU, průběžně vydává klimatická data mapující teploty vzduchu a oceánů nebo objem mořského ledu. Údaje získává prostřednictvím satelitů, lodí a meteorologických stanic po celém světě.

„Letošní únor pokračuje v překonávání nebo přiblížení se rekordní výšce teplot za poslední dva roky měření,“ uvedla Samantha Burgessová z Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí. „Jedním z důsledků teplejšího světa je tání mořského ledu a rekordní minimum rozsahu mořského ledu na obou pólech nebo přiblížení se k němu ztenčilo globální zásoby mořského ledu na minimum,“ řekla Burgessová.

Na základě měření vzduchu služba Copernicus uvedla, že druhý měsíc letošního roku byl třetím nejteplejším únorem v historii měření. Průměrné teploty se vyšplhaly na 13,36 stupně Celsia, což je o 0,63 stupně nad průměrem z období let 1990 až 2023. Únor byl zároveň o 1,59 stupně teplejší oproti předindustriálnímu období.

Vlevo: Průměrná koncentrace mořského ledu v Arktidě v únoru 2025. Tlustá oranžová čára označuje klimatologickou hranici mořského ledu pro únor v období 1991–2020. Vpravo: Anomálie koncentrace mořského ledu v Arktidě v únoru 2025 ve vztahu k únorovému průměru za období 1991-2020
Zdroj: Copernicus
Vlevo: Průměrná koncentrace antarktického mořského ledu v únoru 2025. Tlustá oranžová čára označuje klimatologickou hranici ledu pro únor v období 1991–2020. Vpravo: Anomálie koncentrace antarktického mořského ledu pro únor 2025 ve vztahu k únorovému průměru za období 1991–2020
Zdroj: Copernicus

V Evropě se nicméně průměrná únorová teplota, která činila 0,44 stupně, nezařadila na přední příčky, ani do první desítky. Oproti průměru z let 1990–2023 byla o 0,4 stupně Celsia vyšší. Nad průměrem byly teploty převážně v oblasti širší Skandinávie, Islandu a Alp.

Mimo Evropu se teploty pohybovaly nad průměrem ve velkých částech Arktidy a v Chile či Argentině, západní Austrálii, jihozápadních Spojených státech a Mexiku. Naopak podprůměrné byly v částech Spojených států a Kanady nebo ve východním Rusku, Mongolsku, Číně či Japonsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 5 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 8 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 10 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 13 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025
Načítání...