Zavalení čínští horníci se po týdnu ozvali záchranářům

Horizont ČT24: Zavalení čínští horníci (zdroj: ČT24)

Čínští horníci, které výbuch uvěznil na déle než týden pod zemí, dokázali zaslat zprávu záchranářům. Oznámila to v pondělí agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Neštěstí se odehrálo 10. ledna ve zlatém dolu v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než šest set metrů od vstupu do šachty, uvázlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranářům se ale tento týden podařilo zaslechnout údery do potrubí, kterými horníci dávali najevo, že jsou stále naživu.

Horníci poté dokázali poslat záchranářům zprávu, naznačující, že nejméně 12 z 22 pohřešovaných je stále naživu.

„Všichni jsme vyčerpaní. Naléhavě potřebujeme léky na žaludeční potíže, léky proti bolesti a proti horečce, náplasti a obvazy. Tři lidé mají také vysoký krevní tlak,“ uvádí se ve zprávě. Autor ručně napsané zprávy také upozornil, že horníky, z nichž čtyři jsou těžce zranění, ohrožuje v podzemí velké množství vody.

Jídlo spustili po kabelu

„Nevíme o osudu dalších deseti lidí,“ napsal. „Dokud záchranné práce budou pokračovat, budeme mít naději. Děkujeme!“ dodal. Čínská televize odvysílala záběry záchranářů, jak spouštějí do podzemí jídlo zavěšené na kabelu, než lano vytáhli i se vzkazem od horníků.

Neštěstí v čínských dolech bývají častá, protože mnohdy zde nebývají vymáhány bezpečnostní předpisy. Minulý měsíc v uhelném dole na jihozápadě Číny přišlo o život 23 horníků, dodala agentura AFP.