Zakáže Rusko točítka? Úřadům se nelíbí jejich spojení s opozicí

Ruský úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor se bude zabývat údajným nekalým prodejem fidget spinnerů, oblíbených točítek mezi prsty. Podle státní televize Rossija 24 je využívají k nalákání dětí a mládeže političtí odpůrci Kremlu. Píše o tom britský Telegraph.

Podle oficiálního prohlášení zveřejněného na webu Rospotrebnadzoru bylo vyšetřování vyvoláno „obavami vyjádřenými komunitou rodičů a učitelů“ a jeho cílem je zjistit, jak točítka ovlivňují zdraví dětí a mládeže a zda na ně mohou mít případné negativní účinky.

Mezitím hlídací pes radí rodičům, aby dohlíželi na děti, které si s fidget spinnery hrají, a kupovali hračky pouze od prodejců, jimž důvěřují.

Úřad reagoval na informace státní televize Rossija 24, jež koncem června odvysílala pětiminutovou reportáž, kde poukázal na to, že hračky měly být prodávány na úřady nepovoleném opozičním shromáždění, které proběhlo 12. června.

Točítka se prý objevují i v politizovaných videoblozích. „Opoziční politici chtějí mít něco, co by je spojilo s širokým publikem?“ tázal se reportéra televizní moderátor. „Je snadné odvrátit pozornost od skutečných problémů,“ odpověděl mu zpravodaj.

Provládní list Život pak zveřejnil video na YouTube. Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj si na něm hraje s točítkem, zatímco v soudní síni čeká na soudce. Informace, že se hlídací pes zaměří na tuto hračku, Navalného rozezlila. „(Úředníci), kteří dostávají peníze od daňových poplatníků, prošetřují spinnery,“ napsal v blogu.

  • Jde o druh odreagovací hračky - setrvačník. Ve středu se nachází ocelové či keramické ložisko, díky kterému se otáčí zbytek hračky, ten může být z materiálů jako mosaz, nerezová ocel, titan, měď či plast. Byl prodáván jako hračka, která má pomáhat lidem s různými problémy jako hyperaktivitou, ADHD, autismem, úzkostí či vrtěním (v angličtině fidgeting). Antistresovost této hračky je ale sporná, někteří odborníci s tímto tvrzením nesouhlasí.

Navalnyj vstoupil do ruské politiky jako protikorupční blogger a postupně se na roztříštěné opoziční scéně stal dominantní osobností. Kremlu začal vadit hlavně po roce 2012, kdy po celé zemi a hlavně v Moskvě zorganizoval poměrně početné demonstrace proti znovuzvolení Vladimira Putina ruským prezidentem. Přivést davy do ulic velkých ruských měst se mu podařilo i letos.

Mezi voliči má ale podle průzkumů mizivou podporu ve srovnání s Putinem, jehož popularita se dlouhodobě pohybuje nad hranicí 80 procent. Putin přitom svou kandidaturu pro prezidentské volby ještě neoznámil.

Navalnyj se jich podle ruských úřadů účastnit nemůže, protože letos v květnu ruský odvolací soud potvrdil pětiletou podmínku, kterou opoziční politik dostal za údajné krádeže v lesnickém podniku Kirovles. Rozsudek je pravomocný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
14:36Aktualizovánopřed 5 mminutami

Šéf Ryanairu vyloučil, že by firmu mohl koupit Musk, kterého nedávno urazil

Americký miliardář Elon Musk nemůže koupit irskou nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, ačkoli by to pro něj byla lepší investice než převzetí sociální sítě X, uvedl ve středu šéf Ryanairu Michael O'Leary. Pokračoval tak ve slovní přestřelce s Muskem, jehož nedávno počastoval vulgarismem, jímž komentoval miliardářovy (nízké) intelektuální schopnosti. Musk následně navrhl, že by mohl Ryanair koupit, připomíná agentura Reuters.
před 12 mminutami

Agentury: Izraelská armáda zabila v Gaze jedenáct lidí

Počet obětí středeční izraelské palby při několika různých incidentech v Pásmu Gazy stoupl na jedenáct, mezi zabitými jsou také dvě děti, jedna žena a tři novináři včetně spolupracovníka agentury AFP, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdravotníky v Gaze. Izraelská armáda ohledně úmrtí novinářů uvedla, že byli podezřelí z obsluhy dronu napojeného na teroristické hnutí Hamás. Už dříve sdělila, že zabila osobu, kterou označila za teroristu a která podle ní vstoupila na území pod její kontrolou a představovala pro izraelské vojáky hrozbu.
16:46Aktualizovánopřed 22 mminutami

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Pouze Spojené státy americké mohou ochránit Grónsko, řekl prezident USA Donald Trump ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu. Grónsko je autonomním územím Dánska. A zatímco zástupci dánské vlády vůbec nedorazili na WEF, pozornost na konferenci přilákala početná americká delegace. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý podmínil svou účast na WEF podpisem bezpečnostních záruk ze strany USA. Trump se s ním setká ve čtvrtek.
13:19Aktualizovánopřed 24 mminutami

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
15:04Aktualizovánopřed 43 mminutami

Vojenský soud uložil Uzbekovi doživotí za atentát na významného ruského generála

Doživotí vyměřil ve středu ruský vojenský soud muži z Uzbekistánu, kterého uznal vinným z atentátu na náčelníka sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igora Kirillova z roku 2024. Další tři obžalovaní v případu dostali tresty od 18 do 25 let vězení, informovaly tiskové agentury AFP a Interfax.
před 1 hhodinou

Svět čelí nevratnému vyčerpání zásob vody, varují vědci z OSN

Změny v nedostatku vody, které vypadaly dříve jako přechodné nebo dočasné, se mění na trvalé a nevratné. Konstatuje to rozsáhlá zpráva, která ale navrhuje také možná řešení.
před 1 hhodinou

Kanadský premiér v Davosu parafrázoval Havlovu Moc bezmocných

Kanadský premiér Mark Carney ve svém proslovu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu odkázal na esej Moc bezmocných, kterou napsal bývalý český prezident Václav Havel. Carney prohlásil, že země střední velikosti musí přestat předstírat, že řád založený na pravidlech stále funguje, semknout se proti hrozbám velmocí, vytvářet koalice s novou „hustou sítí vazeb“.
16:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...