Začíná soud s bývalým Trumpovým poradcem Bannonem kvůli pohrdání Kongresem

U soudu v hlavním městě Spojených států začal výběr poroty v procesu s někdejším „vrchním stratégem“ Bílého domu Stephenem Bannonem, který loni odmítl spolupracovat s vyšetřováním povolebních násilností v Kapitolu. Spojenec exprezidenta Donalda Trumpa kvůli tomu čelí dvojnásobnému obvinění z pohrdání Kongresem. Za každý bod obžaloby hrozí minimálně 30 dní a maximálně 12 měsíců vězení.

Proces se rozbíhá osm měsíců poté, co bývalý vysoce postavený Trumpův poradce byl předveden k soudu k obžalobě. Americká Sněmovna reprezentantů předtím doporučila jeho stíhání poté, co neuposlechl její obsílku a neposkytl svědectví ani dokumenty požadované výborem vyšetřujícím nepokoje z loňského 6. ledna a události, které k nim vedly.

Bannon svůj postoj hájil tím, že na jeho svědectví se vztahuje takzvané exekutivní privilegium, což je princip, který umožňuje americké vládě tajit jisté materiály či výpovědi před Kongresem. Na tento princip se ve snaze blokovat vyšetřování povolebního vývoje opakovaně odvolává Trump, ačkoli v Bílém domě od loňského ledna není.

Trumpova interpretace exekutivního privilegia zatím u soudů naráží a vedla jednu federální soudkyni k výroku, že „prezidenti nejsou králové“. Bannon navíc už v době kolem posledních prezidentských voleb dávno v Trumpově týmu nepracoval a s hlavou státu tedy tehdejší vývoj probíral jako soukromá osoba.

Soudce Carl Nichols minulý týden odmítl Bannonovy snahy o odklad procesu, zatímco obžalovaný dával najevo, že by nyní před vyšetřovacím výborem sněmovny chtěl svědčit. Jeho právník Robert Costello změnu přístupu svého klienta vysvětloval tím, že Trump stáhl svou snahu výpověď zablokovat na základě exekutivního privilegia. Kongresmani ale zatím žádné setkání s Bannonem neoznámili.

Kromě odmítnutí žádostí o odklad také soudce Nichols smetl ze stolu „téměř všechny“ způsoby obhajoby Bannonovým týmem, informoval web Politico. Podle něj jednání z minulého pondělí zanechalo někdejšího Trumpova poradce s minimem možností, jak se obžalobě bránit. „Jaký tady má smysl zahajovat proces, když není možné se hájit?“ prohlásil v jistý okamžik obhájce David Schoen.

Další obvinění

Bannon není jediným Trumpovým bývalým spolupracovníkem, který čelí obvinění z pohrdání Kongresem. Ministerstvo spravedlnosti po návrhu sněmovny stíhá také někdejšího ekonomického poradce Bílého domu Petera Navarra, doporučení kongresmanů naopak nevyhovělo v případě bývalého Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse nebo správce Trumpových sociálních sítí Dana Scavina.

Všichni jmenovaní odmítli svědčit při kongresovém vyšetřování, které posledních 12 měsíců zkoumá bezprecedentní vývoj po prezidentských volbách roku 2020. Poražený Trump po nich odmítl uznat vítězství svého soupeře Joea Bidena a místo toho bez důkazů označoval hlasování za zmanipulované. Vše vyvrcholilo 6. ledna 2021 vpádem nespokojených Trumpových příznivců do sídla Kongresu, kde se konala ceremoniální volební schůze. Nepokoje ji na několik hodin přerušily a vyžádaly si několik mrtvých a desítky zraněných.

Bannon je jedním z těch, kdo konspirační teorii o „ukradených“ volbách neustále šíří, a to především prostřednictvím své populární politické talkshow s názvem War Room.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropa odsuzuje sankce USA kvůli regulaci platforem

Řada evropských zemí a Evropská komise (EK) ve středu důrazně odsoudily americké sankce vůči pěti Evropanům. Pětice sankcionovaných se podle Washingtonu podílela na prosazování cenzury na amerických internetových platformách, z pohledu EK jde ale o lidi, kteří se zasazují o přísnou regulaci technologického sektoru a o boj proti dezinformacím na internetu, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření šéfa francouzské diplomacie.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zelenskyj představil novou verzi plánu na ukončení ruské války

Nejnovější verze amerického plánu na ukončení ruské války proti Ukrajině počítá se zmrazením fronty na současných liniích a zahájením jednání o vytvoření demilitarizovaných zón. Na dlouhodobém konsensu ohledně územních otázek se ovšem ukrajinští a američtí vyjednavači na víkendových jednáních dohodnout nedokázali, shrnul ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Předmětem sporu je také budoucí správa Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

USA uvalily sankce na pět Evropanů kvůli údajné cenzuře amerických platforem

Spojené státy uvalily sankce v podobě zákazu vstupu do země na pět Evropanů včetně bývalého eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona, a to kvůli údajné cenzuře amerických internetových platforem. Evropská komise a Francie sankce důrazně odsoudily.
23. 12. 2025Aktualizovánopřed 13 hhodinami

V Epsteinově spisu lze část cenzury snadno obejít

Tisíce stran dokumentů zveřejněných americkým ministerstvem spravedlnosti v případu zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina obsahují mnoho začerněných pasáží. Některé z nich lze ale odkrýt pomocí softwaru na úpravu fotek či pouhým zvýrazněním textu a vložením do textového editoru. Podle The New York Times jednoduchost, s jakou lze části dokumentů odkrýt, naznačuje, že byly cenzurovány narychlo.
před 14 hhodinami

Nejvyšší soud zamítl pokus Trumpovy vlády vyslat Národní gardu do Chicaga

Nejvyšší soud Spojených států odmítl umožnit Donaldu Trumpovi vyslat jednotky Národní gardy do oblasti Chicaga, aby pomohly při raziích imigračních úřadů, informovala v úterý agentura AP. Zároveň uvedla, že jde o ojedinělý případ, kdy Trump při odvolání k nejvyššímu soudu od svého lednového návratu do úřadu neuspěl.
23. 12. 2025

Syrské věznice se opět plní, úřady zprávy o týrání a mučení odmítají

Rok po pádu dlouholetého syrského vládce Bašára Asada se „jeho“ obávané věznice znovu naplňují. Nová vláda přitom slíbila, že někdejší symboly hrůzovlády zůstanou navždy zavřené. Podle vyšetřování agentury Reuters dnes za jejich zdmi opět dochází k týrání, mučení a vraždění vězňů. Úřady prezidenta a bývalého lídra al-Káidy Ahmada Šaráa nicméně kritiku odmítají.
23. 12. 2025

Stáhli jsme se ze Siversku, oznámila ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda v úterý oznámila, že stáhla své vojáky z města Siversk v Doněcké oblasti. Podle ní měli útočící Rusové ve městě převahu v počtu vojáků i techniky. Moskva oznámila dobytí města již před zhruba dvěma týdny, tehdy to ale ukrajinské úřady popřely. O dalších místech na frontové linii – městech Pokrovsk, Kupjansk, Kosťantynivka či Huljajpole – pak Kyjev a Moskva často podávají protichůdné informace.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Pellegrini podepsal novelu trestního zákoníku. Mafie může ožít, varují kritici

Slovenský prezident Peter Pellegrini podepsal novelu trestního zákoníku. Nově tak například lidem, kteří zpochybňují takzvané Benešovy dekrety, jež po druhé světové válce v Československu mimo jiné omezily majetková práva německé a maďarské menšiny, hrozí půlroční vězení. Novela obsahuje i další změny, které dle opozice i státních zástupců ztíží boj proti kriminalitě. Opozice se proto chce obrátit na ústavní soud.
23. 12. 2025
Načítání...