Vztahy Maďarska a Polska procházejí krizí, na vině je Orbánův postoj k Rusku

3 minuty
Události: Maďarsko-polské přátelství utržilo trhliny díky rozdílnému postoji k Rusku
Zdroj: ČT24

Válka zasáhla i do polsko-maďarských vztahů. Dosavadní silní spojenci mají k Rusku rozdílné postoje. Zatímco Varšava stojí pevně za Ukrajinou, Budapešť sklízí kritiku za zdrženlivost v otázce dodávek zbraní nebo sankcí.

Silné pouto obě země provází celá desetiletí. Třeba maďarská revoluce, kterou Sovětský svaz utopil v krvi, začala jako solidární akce s protikomunistickým povstáním v Poznani. Polsko-maďarské přátelství má i svůj oficiální den. Připadá na 23. března.

Letos měly být oslavy velkolepé. Polská vláda i prezident je ale na poslední chvíli odvolali, údajně po vzájemné dohodě. Podle mnohých šlo o důkaz, že polsko-maďarské přátelství prochází dosud největší zkouškou. Mezi blízké spojence vrazila klín ruská agrese na Ukrajině. 

Polsko je v čele podpory napadené země, Maďarsko váhá s prohlubováním protiruských sankcí. Premiér Viktor Orbán se vyhýbá přímé kritice Kremlu.

„Pokud Orbán nevidí, co se stalo třeba v Buče, ať si zajde k očnímu. Nemůžeme spolupracovat tak jako doteď, pokud se nezmění,“ prohlásil třeba polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński, předseda strany Právo a Spravedlnost na začátku dubna.  

Politolog Kazimierz Kik vysvětluje odlišné záměry obou zemí: „Orbán chce využít Rusko v realizaci svých plánů na vybudování velkého Maďarska. Jaroslaw Kaczyński vidí roli Polska v regionu východní Evropy jinak.“

Že mají na Moskvu obě země rozdílné názory, bylo jasné už před válkou. Obě strany to byly ochotné přehlížet během doby, kdy vedly spory s Evropskou unií o právní stát a vzájemně se v nich podporovaly.

Viktor Orbán s tímto spojenectvím dál počítá. Nedávný volební triumf ale považuje za signál, že jeho postoj k válce je správný.

„Jednota Visegrádské skupiny v otázce Ruska se očividně vytratila. Což může samozřejmě narušit spolupráci v dalších oblastech,“ myslí si analytik organizace Political Capital Patrik Szicherle.

Rozdíly se nejspíš projeví i na evropské úrovni. Brusel hodlá proti Maďarsku zahájit řízení o právním státě, které může skončit odebráním peněz. Očekává se, že k Polsku bude velkorysejší. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump pokračuje ve výpadech vůči Zelenskému

Americký prezident Donald Trump pokračuje v útocích na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V Miami na konferenci FII Priority podporované Saúdskou Arábií prohlásil, že kdyby chtěl, mohl Zelenskyj přijet do Rijádu na rozhovory USA a Ruska o možnostech ukončení ruské agrese. Kyjev ani další evropské země přitom na schůzku pozvání nedostaly.
05:54Aktualizovánopřed 6 mminutami

Začal soud s jihokorejským prezidentem, hrozí mu až trest smrti

U okresního soudu v Soulu začal trestní proces s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, který čelí obvinění ze vzpoury za to, že se v prosinci pokusil zavést stanné právo. Poprvé v historii země je trestně stíhán současný prezident. Junovi hrozí trest smrti nebo doživotní vězení.
před 1 hhodinou

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
před 2 hhodinami

CDU/CSU se vrátila ke konzervativním kořenům, Levice posiluje u mladých voličů

Konzervativní strana CDU/CSU vede průzkumy před německými předčasnými volbami. Její předseda Friedrich Merz vyloučil vládu s pravicově populistickou Alternativou pro Německo (AfD), která má podle odhadů druhou nejvyšší podporu voličů. V průzkumech posiluje postkomunistická strana Levice, sbírá hlasy mladých voličů. Zároveň se může stát, že se do Spolkového sněmu nakonec nedostane Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW).
před 2 hhodinami

Paříž hostila druhou schůzku o Ukrajině. Evropa musí být silnější, shrnul Fiala

Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na středu do Paříže další jednání o Ukrajině a evropské bezpečnosti. Oproti pondělní schůzce tentokrát pozval i další země z Evropské unie a NATO, mimo jiné Českou republiku, pobaltské a skandinávské státy či Kanadu. Za Česko se přes videohovor zúčastnil premiér Petr Fiala (ODS). Pokud máme být bráni vážně, musíme být silnější ekonomicky i vojensky, zmínil.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„Člověk musí žít.“ Sílu i bolest partnerů ve válce ukázal dokument Tři roky lásky

I těžký osud může mít dobrý konec. To je poselství reportážního dokumentu zpravodajky Ilony Zasidkovyčové a kameramana Vojtěcha Höniga o mileneckých vztazích ve válce, který vznikl ke třem letům od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Válka v bránící se zemi navýšila počet sňatků, rozvodů i soužití s partnerem po amputaci. Na příbězích pěti párů z bojiště a mimo něj snímek s názvem Tři roky lásky ukazuje ukrajinské odhodlání, ale i smutek ze ztráty a smíření.
před 10 hhodinami

Tisíce Libanonců se vrací do míst válečné zkázy

Libanonská vláda protestuje proti přítomnosti izraelské armády na jejím území poblíž společné hranice. Jeruzalém totiž i přes úterní vypršení prodloužené lhůty na úplné stažení ponechal vojáky na pěti opevněných místech, aby dle svých slov ochránil před teroristickým hnutím Hizballáh sever Izraele. Mezitím se tisíce Libanonců vracejí do míst zkázy – jedním ze symbolů destrukce poslední války Izraele s Hizballáhem je vesnice Kfarkela ležící na hranici se Židovským státem. Z obou stran hranice uprchlo až milion a půl lidí, z čehož většina byli právě Libanonci.
před 10 hhodinami

Trump zesiluje kritiku Ukrajiny

Prezident USA Donald Trump nepravdivě naznačuje, že za ruskou agresi na Ukrajině může Kyjev, upozorňují americká média. Trump v úterý vyostřil svou kritiku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Šéf Bílého domu jej také označil za „diktátora bez voleb, který odvedl hroznou práci“. Konání voleb na Ukrajině ale nyní neumožňuje válečný stav kvůli ruské invazi. Zelenskyj prohlásil, že Trump žije v dezinformačním prostoru.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...