Venezuelská televize vysílá Chávezovo nanebevzetí

Caracas - Těsně před velikonočními svátky posunula venezuelská státní televize kult zemřelého prezidenta Huga Cháveze zas o něco výš. Začala vysílat animovaný klip, v němž Chávez vstupuje do nebe, kde jej přijímají další ikony latinskoamerických dějin. Venezuelský arcibiskup ještě před začátkem nejdůležitějšího katolického svátku roku varoval, že žádného pozemského politika není radno zbožšťovat. Opozice zase kritizuje nadužívání Chávezovy popularity v probíhající prezidentské kampani.

Minutový klip vyrobil státní televizní kanál Vive TV. Masami zbožňovaný vůdce, který je v něm oblečený do tradiční bundy ve venezuelských barvách, zprvu s náznakem překvapení hledí na skupinu obyvatel idylické nebeské usedlosti. Když se ale k němu skupinka otočí, Che Guevarra vyšle povzbudivý úsměv a Eva Perónová pokyne rukou, usměje se i socialistický vůdce a vykročí ke svým dávným vzorům. Vedle zmíněného dua ve skupince najde stojící v krajině evokující jeho rodný region Barinas na jihozápadě Venezuely třeba Salvadora Allendeho či Simona Bolívara.

Chávez, který zemřel 5. března, se během své čtrnáctileté vlády prezentoval jako nositel odkazu bojovníka za nezávislost na Španělsku Bolívara a tímto způsobem dokázal zcela ovládnout masy levicově laděných voličů. Jím vybraný nástupce pro prezidentskou funkci Nicolás Maduro Chávezův kult využívá jako svou hlavní zbraň v kampani před volbami, které se budou konat 14. dubna.

Opoziční předák a prezidentský protikandidát Henrique Capriles Madura za monotematickou kampaň vytrvale kritizuje. Madurovi oponenti dokonce založili webovou stránku, na které se počítá, kolikrát ve svých projevech Maduro použije Chávezovo jméno. Od smrti bývalého prezidenta to podle této stránky do dneška učinil celkem 4 935krát.

Zapálenost Madura i dalších Chávezových následníků začala vzbuzovat odmítavé reakce rovněž u církevních představitelů. Kromě velikonočně načasovaného klipu patrně nejvíce zdvihali obočí, když Maduro prohlásil, že volbu prvního latinskoamerického papeže Františka ovlivnil z nebe sám Chávez.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se trestu vyhnula díky ústupkům, které učinila. Američané pokutu odsuzují, mezi jiným viní Unii z toho, že se tak snaží dotovat svůj kontinent brzděný vlastními dusivými regulacemi.
13:10Aktualizovánopřed 2 mminutami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
před 59 mminutami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
11:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jednota USA a Evropy je klíčová pro podporu Ukrajiny, řekl Macron v Číně

Jednota mezi Evropou a Spojenými státy je klíčová pro podporu Ukrajiny, uvedl na návštěvě Číny francouzský prezident Emmanuel Macron. Je podle něj také potřeba zvýšit ekonomický tlak na Rusko, informovaly agentury AFP a Reuters. Německý deník Der Spiegel už předtím napsal, že Macron i další evropští státníci vyjádřili vůči USA nedůvěru při jednáních s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
před 2 hhodinami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
13:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

BBC: V Gruzii rozháněli demonstranty toxickou látkou. Tbilisi stanici zažaluje

Slovy o „provokaci plánované zahraničními zpravodajskými službami“ reagovala vládnoucí strana Gruzínský sen na článek BBC, který mluví o použití chemické zbraně z první světové války proti demonstrantům ze strany tamních bezpečnostních složek. Strana již avizovala žalobu na britský server. Ten díky sesbíraným svědectvím popsal i následky použití dráždivé substance – pálení očí či zvracení měly trvat týdny.
před 3 hhodinami

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
12:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...