Ve Středozemním moři přišlo loni o život o třetinu víc migrantů než v roce 2015

Loni výrazně stoupl počet migrantů, kteří zemřeli při cestě do Evropy. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ve zprávě o úmrtích migrantů v roce 2016 uvedla, že loni jich zemřelo o 27 procent víc než v roce 2015. Zatímco v roce 2015 zdokumentovala 6107 úmrtí migrantů, v loňském roce jich bylo 7763. Nejvyšší růst počtu úmrtí migrantů IOM zaznamenala v oblasti Středozemního moře. Organizace to přičítá především tomu, že pašeráci lidí začali více riskovat a přepravují migranty na velmi nespolehlivých člunech. Informovala o tom agentura AP.

Ve Středozemním moři podle zprávy loni utonulo 5098 lidí, kteří se snažili přeplavit ze severní Afriky, Turecka a Blízkého východu do Evropy. Tito utonulí tvořili dvě třetiny ze všech úmrtí migrantů v roce 2016. Ve srovnání s rokem 2015 se tak loni ve Středozemním moři utopilo o 35 procent více migrantů, a to navzdory koordinovanějším záchranným operacím a nižšímu počtu lidí, kteří se na cestu vydali.

Reálný počet úmrtí migrantů v Středozemním moři však podle IOM může být mnohonásobně vyšší, jelikož většina ztroskotání zůstává nenahlášena.

„Každá loď s migranty, která pluje přes Středozemní moře, pašerákům vydělá obrovské množství peněz. Čím víc lidí se jim podaří dostat na loď, tím víc si vydělají,“ řekl ředitel centra IOM pro analýzy Frank Lacko. Dodal, že situace v Libyi, odkud mnozí migranti připlouvají, se zhoršila natolik, že lidé jsou schopni ohromně riskovat, aby se ze země dostali. Přiznal však, že je těžké odhadnout, co přesně se v současné chvíli v zemi odehrává.

V roce 2015 se počet migrantů, kteří se přes Středozemní moře snažili dostat do Evropy, snížil o více než milion. Loni se jejich počet snížil na 363 348, což se přičítá především dohodě mezi EU a Tureckem, jejímž cílem bylo potenciální migranty od plavby do Evropy odradit.

V severní Africe přišlo loni o život 1279 migrantů, zatímco v roce 2015 jich bylo 672. V západní Africe přišlo v roce 2016 o život 169 migrantů, naproti tomu v roce 2015 jich bylo 84. Na Blízkém východě loni zemřelo 113 migrantů, zatímco předloni IOM zaznamenala 32 úmrtí.

V roce 2016 podle IOM zemřelo u mexicko-americké hranice 400 migrantů, o rok dříve jich bylo 348. Těla se však kvůli klimatu rychle rozkládají, a tak je těžké je identifikovat.