V Íránu podle BBC popravili jaderného vědce, jenž se vrátil z USA

V Íránu popravili jaderného vědce Šahrama Amírího. Po návratu z USA byl ve vězení kvůli obvinění z vyzrazení tajných informací. O popravě informovala stanice BBC a později ji potvrdily íránské úřady. Amírího matka informovala, že ho rodina už pohřbila. Uvězněn a obviněn ze zrady byl v roce 2011.

Mluvčí íránského ministerstva spravedlnosti Gholámhosejn Mohsení Edžeí v neděli potvrdil, že byl Amírí popraven oběšením za vyzrazení tajných informací Spojeným státům. Podle nejmenovaných zdrojů BBC byl vědec velmi dobře informován o íránském jaderném programu.

Amírí zmizel v Saúdské Arábii roku 2009, kdy tam odjel vykonat pouť do Mekky. Pak se objevil v USA, kde natočil několik videí. V prvním tvrdil, že ho unesli američtí a saúdskoarabští agenti a pod nátlakem ho přinutili výměnou za americký azyl prozradit tajné informace. Ve druhém řekl, že žije volně v Arizoně a studuje. V posledním však sdělil, že uprchl z vazby, v níž v USA byl, a že se chce vrátit do Íránu.

Íránský vědec Šahram Amírí se svým otcem na snímku z roku 2010
Zdroj: ČTK/AP/Vahid Salemi

Vrátil se roku 2010 za velké pozornosti médií, před nimiž se shledal s manželkou a malým synem. Zástupci USA sdělili, že Amírí uprchl do USA o vlastní vůli a že poskytl „užitečné informace“. V roce 2010 se také objevila z USA zpráva, že Spojené státy Amírímu zaplatily pět milionů dolarů (122 milionů korun) za to, že odejde z Íránu a předá požadované informace. Agentura AP ale v neděli napsala, že když Amírí z USA odjížděl, peníze u sebe neměl.

Rodina pak loni projevila obavy o život svého syna, protože s ním neměla přes rok kontakt. Podle loňských informací byl vědec zadržován na tajném místě daleko od Teheránu.

BBC v souvislosti s tímto případem připomíná, že se Íránu loni po mnohaletých vyjednáváních podařilo dojednat se světovými velmocemi dohodu o svém jaderném programu. Za jeho zpomalení byly zrušeny mezinárodní sankce uvalené na Írán kvůli podezření, že provádí výzkum směřující k výrobě jaderných zbraní.