USA hlásí nedostatek vakcín proti prasečí chřipce

Washington - Ve Spojených státech je nedostatek očkovacích vakcín proti takzvané prasečí chřipce. Jen za poslední týden přitom zemřelo dalších 11 dětí. Lidé se obávají, že se virem A (H1N1) nakazí dřív, než se k vakcíně dostanou. Také americké úřady varují – pokud se neurychlí dodávky vakcíny proti prasečí chřipce, zemře na ni víc lidí. V některých amerických státech už nákaza překročila hranici epidemie.

Do konce října mělo být na trhu 40 milionů dávek, nyní jich však kolem deseti milionů chybí.

Ve městě Baltimore nedávno otevřeli první speciální kliniku a každý den před ní čekají tisíce lidí. Ovšem pokud vakcína brzy nedorazí, úřady ji zase zavřou. „Chtěla jsem sem přijít už dřív, ale nešlo to kvůli práci a dětem ve škole. Doufám, že vakcína bude zase k dostání,“ uvedla obyvatelka Baltimoru. Podobná situace je i v dalších městech a státech, miliony lidí tam zatím na vakcínu čekají marně.

USA trpí nedostatkem vakcín proti prasečí chřipce (zdroj: ČT24)

Chřipka je nebezpečná zejména pro děti

Prasečí chřipka je nebezpečná hlavně pro děti. Jen v letošním roce jich na ni zemřelo 86. Polovina byla ve školním věku, bez jakýchkoli zdravotních problémů.

doktor Michael Osterholm, odborník na infekční choroby

„Veřejnost musí vědět, že teď je těžké vakcínu rychle dostat. Musí se ale připravit, že v několika příštích týdnech je vyzveme, aby přišli na očkování.“

Příčinou omezených dodávek bylo příliš dlouhé testování vakcíny a jejích vedlejších účinků. Mezitím v nemocnicích přijímají další nakažené. „Lidé jsou zneklidněni. Začíná se šířit panika. Každý proto jde na kliniku a pokouší se očkovací látku získat,“ popisuje situaci pacient z Marylandu.

Očkovací program proti prasečí chřipce je v tomto rozsahu prvním ve Spojených státech. Zpráva o nedostatku vakcín přichází v kritické situaci, mezitím roste mezi lidmi strach a nákaza se rychle šíří dál.

  • Američané čekající na vakcínu proti prasečí chřipce autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1181/118098.jpg
  • Laboratorní testy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/842/84141.jpg
Vydáno pod