Turecko zahájí ratifikaci vstupu Finska do NATO, potvrdil Erdogan

Události: Turecko ratifikuje vstup Finska do NATO (zdroj: ČT24)

Turecko zahájí ratifikaci finské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance. Po jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöem to oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. O žádosti tak bude jednat turecký parlament. Erdogan doufá, že zákonodárci vstup Finska schválí před květnovými prezidentskými a parlamentními volbami v Turecku. Švédsko, které rovněž usiluje o vstup do NATO, bude muset na začátek ratifikace v tureckém parlamentu ještě počkat.

„Rozhodli jsme se zahájit v našem parlamentu proces schvalování finského vstupu do NATO,“ řekl turecký prezident Erdogan. Podle něj Helsinky udělaly konkrétní kroky, aby naplnily turecké požadavky, například v otázce potírání skupin, které Ankara považuje za teroristické.

Finský prezident turecké oznámení označil za velmi dobrou a významnou zprávu pro svou zemi. „Mám pocit, že členství Finska v NATO není kompletní bez Švédska,“ komentoval turecké rozhodnutí finský prezident Sauli Niinistö. „Není to o tom, zda se Švédsko stane členem NATO, ale kdy se tak stane,“ myslí si předseda švédské vláda Ulf Kristersson.

Erdogan: Švédsko naše podmínky zatím nesplnilo

Stockholm si však na zahájení ratifikace své žádosti v tureckém parlamentu bude muset ještě počkat. Erdogan uvedl, že se Švédskem bude pokračovat jednání ohledně potírání teroristických skupin. Za ty Ankara považuje například Stranu kurdských pracujících (PKK) či kurdské milice YPG a jejich sympatizanty. Erdogan kritizoval Stockholm za to, že Ankaře nevydal lidi, které turecké úřady považují za teroristy či jejich podporovatele, což byla jedna z tureckých podmínek případné ratifikace.

V současném tureckém parlamentu mají Erdogan a jeho spojenci většinu. Turecká hlava státu uvedla, že věří, že parlament finskou žádost schválí před prezidentskými a parlamentními volbami, které se v Turecku uskuteční 14. května. Opozice prezidenta Erdogana se dala slyšet, že její cíl je Alianci posílit, a pokud vyhraje, nebude stát Stockholmu v cestě.

Vstup severských zemí do Severoatlantické aliance musí schválit parlamenty všech členských zemí. Vedle Turecka tak stále neučinilo Maďarsko, tamní parlament bude hlasovat o ratifikaci vstupu Finů do NATO 27. března. Vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána uvedla, že akt jednomyslně podpoří, o švédské přihlášce se rozhodne později.

Načítání...