Trump se opírá o špičky Silicon Valley, Harrisová o drobné dárce

Podnikatelé z amerického technologického centra Silicon Valley historicky poskytovali peněžité dary převážně Demokratické straně. V posledních měsících se ale řada přiklonila k republikánům a Donaldu Trumpovi. Nejvýraznější z nich je miliardář Elon Musk. Financování politických kampaní ve Spojených státech se opírá o bohaté podnikatele i drobné dárce. Druhé ze jmenovaných dokázala oslovit především demokratická kandidátka na prezidentku Kamala Harrisová.

„Peníze jsou na kampani důležitá součást. Nejde jenom o to zaplatit si reklamy v klíčových státech, ale z těch peněz se platí celý aparát,“ přiblížil amerikanista Jiří Pondělíček z Univerzity Karlovy. Z peněz vybraných od drobných dárců i velkých společností a bohatých podnikatelů kandidát hradí všechny propagační předměty i mzdy pracovníků, kteří provádějí průzkumy veřejného mínění, oslovují voliče na ulici nebo jinak zajišťují běh kampaně.

Koncem října Trumpova kampaň oznámila, že miliardář Elon Musk vyrovná každý dolar, který podporovatelé republikánského kandidáta přispějí, dokud částka nedosáhne zákonného maxima 924 600 dolarů (21,7 milionu korun), které může na kampaň přispět jeden člověk. Musk zároveň založil vlastní super politický akční výbor (super PAC) na podporu kandidatury Donalda Trumpa, pro který neplatí žádné omezení výše finančních darů.

Ve Spojených státech amerických slouží k získávání peněz na kampaň mimo jiné politické akční výbory neboli PAC, případně super PAC. Tyto organizace se obvykle sdružují kolem specifické ideologie nebo zastupují zájmové skupiny, jako jsou podnikatelé nebo odbory.

Rozdíl je v tom, že příspěvky pro PAC podléhají zákonným limitům, ale jsou přímo k dispozici pro kampaň kandidáta. Na druhou stranu organizace známé jako super PAC nemohou poskytnout peníze přímo politickým kandidátům ani nemohou své kroky koordinovat s jejich kampaní, ale finanční dary určené pro super PACy nepodléhají žádným zákonným limitům. Cílem super PACů je samostatně podporovat svého vybraného politika, vysvětlil server NPR.

Dárce Musk

Musk dříve podporoval amerického prezidenta Joea Bidena, demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a prezidenta Baracka Obamu. V uplynulých měsících však obrátil. Na sociální síti X například vyzval americký Nejvyšší soud, aby zrušil Trumpovu pokutu za podvod, obhajoval jeho rétoriku nebo obvinil americká média ze stranění demokratům, uvedl server Financial Times (FT).

Předseda společnosti Signum Global Advisors a významný demokratický dárce Charles Myers se domnívá, že Musk se „obával“ Trumpova postoje k elektromobilům. Pokud by republikánský kandidát zrušil státní dotace, tak by to Teslu přímo poškodilo. „Jsem přesvědčen, že to je jeden z důvodů, proč Elon navázal vztahy s Trumpem,“ řekl Myers pro server FT.

Redaktorka ČT Zasidkovyčová o těsných volbách a financování kampaní (zdroj: ČT24)

Zakladatel automobilky Tesla nebo společnosti Space X také oznámil, že každý den až do voleb prostřednictví svého super PACu předá milion dolarů náhodně vybranému registrovanému voliči v jednom z klíčových států, který zároveň podepsal petici na podporu svobody slova a držení zbraní, upozornil server The Washington Post (WP).

Podle spolupracovníka ČT ve Spojených státech amerických Jana Ziky je předmětem právní debaty, jestli Elon Musk nenabízí finanční odměnu za registraci k volbám, což by bylo nelegální.

Studio 6: Finanční odměna Elona Muska pro registrované voliče (zdroj: ČT24)

„Protiargumentem Muskovy strany je, že nabídka není přímou výzvou. A je pravda, že volič, který je už roky registrovaný se může zúčastnit a vyhrát, aniž by se musel registrovat na podnět Elona Muska,“ řekl Zika. „Tím, že nelze přesně rozlišit, kdo je kdo, tak vzniká složitá otázka,“ dodal a zdůraznil, že „reálným motivem Elona Muska jsou nové registrace“.

Muskovy kroky ilustrují pohyb, který nastal v technologickém centru Silicon Valley, jehož zástupci v minulých volbách výrazně podporovali kandidáty demokratů. Několik významných miliardářů a podnikatelů však letos podpořilo Donalda Trumpa.

Republikánské Silicon Valley

Podnikatel a investor David Sacks v minulosti podporoval Clintonovou, ale následně se zapojil do kampaně na straně Trumpa a několikrát vyzval své kolegy ze Silicon Valley, aby finančně přispěli republikánskému kandidátovi, napsal server televizní stanice CBS.

Sacks je investorem ve společnostech, jako jsou SpaceX, Uber nebo Palantir, a domnívá se, že Trump má v Silicon Valley mnohem větší podporu, než je na první pohled patrné. Podle něj se to však podporovatelé republikánů bojí veřejně přiznat v prostředí, kde převládají liberální a levicové názory.

K Trumpovi se přihlásil i podnikatel a bývalý softwarový inženýr Marc Andreessen, který v minulosti podporoval demokraty. Uvedl, že „poslední kapkou“ pro jeho změnu názorů byla Bidenova daňová politika zaměřená na „superbohaté“.

Jedná se o daň 25 procent z nerealizovaných zisků domácností s majetkem vyšším než 100 milionů dolarů (2,3 milionu korun). Takový druh daně podle Andreessena znemožní vznik start-upů a ukončí podnikání rizikového kapitálu, uvedlo NPR.

Když se tito noví dárci začali přiklánět k Trumpovi, začal republikánský kandidát prohlašovat, že z USA udělá „hlavní město kryptoměn na planetě“, přesune více vojenských zakázek do rychle se rozvíjejícího soukromého sektoru obranných technologií nebo zruší nařízení, které mělo zajistit určitou kontrolu vývoje umělé inteligence, poznamenal server NYT.

Po těchto prohlášeních prominentní investoři do kryptoměn dvojčata Cameron a Tyler Winklevossovi na Trumpovu kampaň společně přispěli 1,7 milionu dolarů v bitcoinech (39,9 milionu korun), napsal server NBC News.

Role JD Vance

Proč však k tomuto posunu vůbec dochází? Jeden z Trumpových stoupenců Roger Stone, který byl v minulosti odsouzený mimo jiné za lhaní Kongresu na 40 měsíců vězení, popsaný vývoj přičítá výběru JD Vance jako republikánského kandidáta na viceprezidenta. Mnozí z největších hráčů v Silicon Valley, kteří podpořili Trumpa, včetně Muska a Sackse, jsou také velkými podporovateli Vance, připomněl server CBS.

Pro Vanceův politický vzestup byl nejdůležitější spoluzakladatel společností PayPal a Palantir Peter Thiel, který má však s Trumpem složitější vztahy. Thiel se se současným republikánským kandidátem na viceprezidenta seznámil během Vanceových studií práv na Yaleově univerzitě a vzal ho pod svá křídla. Thiel dal Vanceovi práci, bohatě přispíval na jeho politické kampaně, a nakonec ho představil Trumpovi.

Thiel byl prvním významným hráčem ze Silicon Valley, který Trumpovi přispěl na jeho kampaň, když mu v roce 2016 věnoval 1,25 milionu dolarů (29,1 milionu korun). Osm let poté, co Thiel porušil tabu Silicon Valley a podpořil Trumpa, se jeho postoj změnil a přiznal, že je z bývalého prezidenta rozčarovaný. Zároveň však prohlásil, že by ho stále volil, přiblížil server CBS.

Podnikatelé podporující Harrisovou

Zatímco osobnosti jako Elon Musk, Marc Andreessen a David Sacks veřejně podporují bývalého prezidenta Donalda Trumpa, skupina vlivných podnikatelů spojila své síly a vyjádřila podporu viceprezidentce Kamale Harrisové, napsal server Business Insider (BI).

Víc než osm set vedoucích představitelů Silicon Valley se na webové stránce VCsforKamala zavázalo, že budou hlasovat a shánět finanční dary pro Harrisovou. Podle jednoho z organizátorů skupiny původní signatáři dohromady spravují aktiva v hodnotě přes 150 miliard dolarů (3,5 bilionu korun). „Jsme pro podnikání, pro americký sen a pro technologický pokrok,“ zní prohlášení na webových stránkách VCsForKamala. „Věříme také v demokracii jako páteř našeho národa,“ stojí dále v textu.

Jedním z nejznámějších signatářů je miliardář a hvězda televizní série Shark Tank Mark Cuban. V primárkách Republikánské strany v roce 2024 hlasoval pro Nikki Haleyovou, ale později vyjádřil svou podporu demokratům. Stále má však určité výhrady. Amerikanista Pondělíček připomněl, že Cuban kritizoval zdanění nerealizovaných kapitálových zisků.

Načítání...

Cuban předpokládá, že Harrisová bude otevřenější k podnikání, umělé inteligenci a kryptoměnám, napsal BI s odkazem na server Politico.

Vinod Khosla je investor do společnosti OpenAI a zakladatel společnosti Sun Microsystems. Harrisovou podpořil krátce po oznámení její kandidatury na post prezidentky. Khosla v roce 2016 podporoval Clintonovou, v květnu 2024 uspořádal fundraiser pro Bidena a v minulosti přispěl finančním darem různým demokratickým kandidátům a organizacím super PAC.

Spoluzakladatel společnosti LinkedIn a dlouholetý podporovatel demokratů Reid Hoffman nabídl svou podporu Harrisové ve stejný den, kdy Biden ukončil svou kampaň.

V lednu 2024 Hoffman vložil dva miliony dolarů (47 milionů korun) do super PACu, který vedl v New Hampshire kampaň pro Bidenovo znovuzvolení. Podle serveru The Information Hoffman přesvědčoval předsedu společnosti Netflix Reeda Hastingse, aby věnoval sedm milionů dolarů (164,3 milionu korun) pro PAC podporující Harrisovou. Několikrát se otevřeně střetl s předními prorepublikánskými podnikateli z technologické sféry, jmenovitě s Davidem Sacksem.

Odstranění Khanové

Miliardář Hoffman prohlásil, že pokud Harrisová v listopadu zvítězí, měla by na místo předsedkyně Federální obchodní komise (FTC) Liny Khanové dosadit jinou osobu. „Lina Khanová je (...) člověk, který Americe nepomáhá,“ řekl Hoffman v rozhovoru pro televizní stanici CNN.

Hoffman mimo jiné zasedá ve správní radě společnosti Microsoft, která se dostala do střetu s FTC. Podnikatel míní, že Khanová působí „mimo rámec“ své práce.

V červnu podle CNN zahájila FTC vyšetřování smlouvy Microsoftu se start-upem Inflection zabývajícím se umělou inteligencí. FTC se také pokusila zablokovat převzetí výrobce videoher Activision Blizzard společností Microsoft za 69 miliard dolarů (1,6 bilionu korun), což se jí však nepodařilo.

Kahnová má podporu některých politiků na pravici i levici. Senátor Bernie Sanders pochválil Khanovou jako jednu z nejlepších předsedkyň FTC. Další progresivistka, massachusettská senátorka Elizabeth Warrenová uvedla, že Khanová odvedla „vynikající práci“.

Dokonce i JD Vance o Khanové prohlásil, že je „jedním z mála lidí v Bidenově administrativě, o kterých si myslím, že odvádějí docela dobrou práci“. Jeden z asistentů Harrisové řekl CNN, že v současné době „neprobíhají žádné politické diskuse“ o nahrazení Khanové.

Drobní dárci

Ve Spojených státech jsou politické kampaně často závislé na velkých finančních darech, ale roli hrají i drobní dárci. Právě jejich významnou podporou vyniká kampaň Harrisové.

Podle neziskové organizace Open Secrets, která sleduje financování amerických politických kampaní, obdržela Harrisová od malých dárců přibližně 404 milionů dolarů (9,5 miliardy korun) tedy 45 procent z celkem 906 milionů dolarů (21,2 miliardy korun), které vybrala na kampani k 20. říjnu. Pojmem drobný nebo malý dárce se v USA rozumí člověk, který přispěl méně než 200 dolarů (4684 korun).

V porovnání s Harrisovou získal Trump od malých dárců na kampaň pouze třicet procent finančních prostředků. I když Trump za Harrisovou zaostává, stále si mezi drobnými dárci udržuje značnou podporu. Analytici oslovení serverem al-Džazíra oba kandidáty zařadili mezi jedny z nejúspěšnějších v daném ohledu.

Podle al-Džazíry dokázaly obě kampaně využít sociální média a on-line platformy způsobem, který vedl k posunu směrem k drobným on-line darům. Digitální technologie usnadnily kampaním oslovit široké publikum, mobilizovat podporu zdola, a drobným dárcům poskytly možnost finančně přispět. Washington Post podrobně popsal, jak jsou příspěvky malých dárců rozloženy v jednotlivých okresech.

Peníze neznamenají vítězství

Celkově si Harrisová před Trumpem vybudovala výrazný finanční náskok. Podle Open Secrets republikánský kandidát vybral 367 milionů dolarů (8,6 miliardy korun). Vyšší vybraná částka poskytuje výhodu, ale není zárukou vítězství, upozornil amerikanista Pondělíček.

„Obvykle, pokud utrácíte hodně peněz, často i váš soupeř utrácí hodně peněz, takže se to tak trochu vylučuje,“ řekl profesor práva na Northwestern University Michael Kang pro NPR. Dodal, že na vítězství se projeví i další faktory, jako je například kvalita kandidáta.

„S postupem času jsou americké volby čím dál tím dražší, čím dál tím nákladnější záležitost. Ten trend je naprosto jednoznačný,“ dodal Pondělíček. Podle něj tento vývoj souvisí s rozsudkem v případu Citizens United vs. FEC z roku 2010, který umožnil vznik výše zmíněných super PACů.

Nejvyšší soud USA svým rozhodnutím v daném případu totiž definoval poskytování peněz na politickou kampaň jako součást svobody projevu, jež je chráněna ústavou. To ve svém důsledku umožnilo poskytování neomezeného množství peněz prostřednictvím super PACů na podporu konkrétního kandidáta nebo politické strany.

Stranická komise

Financování prezidentské volební kampaně má svá pravidla a omezení, na která dbá Federální volební komise (FEC). Její komisaři vyšetřují podezření z nezákonné činnosti a dohlížejí na to, kdo a jak utrácí peníze. FEC zajišťuje, aby kandidáti podávali přesné a úplné zprávy o finančních darech, které následně FEC zveřejňuje, napsal NPR.

Komisařů FEC je šest, protože podle zákona nesmí být více než tři ze stejné politické strany. V ideálním případě jsou rozhodnutí komise nadstranická. „V praxi to ale zejména v posledních letech vede k mnoha patovým situacím, kdy se tři demokraty jmenovaní komisaři a tři republikány jmenovaní komisaři neshodnou,“ řekla Shanna Portsová, vedoucí právní poradkyně pro financování kampaní organizace Campaign Legal Center.

Dodala, že rozdělení sil mezi republikánskými a demokratickými komisaři v poměru 3:3 znamená, že někomu, kdo mohl porušit zákon, není vyměřen žádný trest. „A když se to stane, zákon se nevymáhá,“ upozornila. Podle Portsové to také zbrzdilo schopnost FEC vydávat pokyny pro ty, kteří se ptají, jak nejlépe dodržovat zákon.

„Politický výbor nebo kampaň může přijít za FEC a požádat o takzvané poradní stanovisko, kde v podstatě řekne: Chci udělat věc X. Je to v pořádku?“ přiblížila Portsová. FEC napíše stanovisko, ve kterém řekne ano nebo ne a proč. „Ale když je poměr hlasů 3:3, komise žádné stanovisko nevydá,“ řekla.

Komisaři před zákonodárci v Kongresu tvrdili, že navzdory stranickým rozporům dosáhli od ledna 2021 shody v 90 procentech případů. Někteří kongresmani však uvedli, že ve složitějších případech – jako jsou obvinění týkající se Trumpa – stranické rozpory přetrvávají.