V Georgii začaly volby prezidenta USA. Kritiku budí rozhodnutí o ručním sčítání

3 minuty
Události: V americkém státě Georgia začaly volby prezidenta USA
Zdroj: ČT24

V americkém státě Georgia začalo ráno místního času (odpoledne SELČ) v předstihu hlasování v prezidentských volbách, které se uskuteční 5. listopadu. Georgia se dlouhodobě řadí k sedmi takzvaným „swing states“, tedy kolísavým státům, v nichž někdy vítězí kandidáti demokratů a jindy republikánů. Nad přepočítáváním hlasů se už nyní vznáší řada pochybností a je podána i žaloba.

Letošní republikánský uchazeč o Bílý dům, exprezident Donald Trump, a jeho demokratická soupeřka, viceprezidentka Kamala Harrisová, investovali právě do předvolebních akcí v Georgii značnou část rozpočtu svých kampaní. Trump zde zvítězil ve volbách v roce 2016, ale o čtyři roky později ho těsně porazil současný prezident Joe Biden, což Trump dodnes neuznal. Navíc čelí obvinění z pokusu výsledek nelegálně zvrátit.

Zda se Georgia, která má 16 z 538 členů sboru volitelů, zabarví do červena (republikáni), či zůstane modrá (demokraté), se ukáže až po oficiálním termínu voleb, kdy může začít sčítání hlasů – sčítat se tedy v 6500 volebních okrscích státu začne až po uzavření volebních místností 5. listopadu.

Ve sboru volitelů má každý stát zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu. K získání Bílého domu musí kandidát shromáždit 270 volitelů. Podle aktuálních průzkumů v Georgii nyní zhruba o jeden procentní bod vede Trump.

Zároveň je možné, že se sčítání protáhne, jelikož státní volební komise ovládaná republikány rozhodla, že hlasovací lístky se v Georgii budou přepočítávat ručně. Místní volební pracovníci ale vyjádřili pochybnosti ohledně tohoto nařízení s tím, že může vnést do procesu chyby. Tým Harrisové se zároveň připojil k žalobě, že to povede ke zdržování a chaosu.

„Najdi mi těch dvanáct tisíc hlasů“

V roce 2020 hlasovalo v Georgii zhruba pět milionů voličů a Biden porazil Trumpa přibližně o dvanáct tisíc hlasů. V telefonátu po těchto volbách Trump na nejvyššího volebního úředníka státu Brada Raffenspergera naléhal, aby „našel 11 780 hlasů“, což spolu s dalšími údajnými snahami o zvrácení výsledku vedlo k trestnímu oznámení na zmíněného exprezidenta a některé jeho spojence. Raffensperger se s Trumpem veřejně přel, ale také nařídil ruční přepočítání hlasovacích lístků, které mírně změnilo celkové počty hlasů, nicméně potvrdilo výsledek.

Trumpovi příznivci ve volební komisi státu Georgia argumentovali tím, že ruční přepočítávání zajistí větší bezpečnost nadcházejících voleb. Sám Raffensperger ale v pondělním rozhovoru s deníkem The Washington Post zdůraznil, že změna pravidel sčítání v Georgii by mohla proces zpomalit a vytvořit „živnou půdu pro konspirační teorie“.

V historickém centru města Savannah byl velký zájem už v prvních hodinách voleb. „Nebudu říkat, pro koho budu hlasovat, ale myslím si, že by každý měl jít a hlasovat předčasně,“ uvedla pro ČT cukrářka Jae Newbyová. „V době, kdy tu je taková nejednotnost a panují neshody, je opravdu důležité, aby všechny názory byly respektované,“ doplnila Gail, další z voliček v Georgii.

Trumpův tým považuje Georgii za svou laboratoř. Má zde totiž jedinečnou šanci vyzkoušet si, jak by to vypadalo, kdyby na podzim republikáni vyhráli nejen souboj o Bílý dům, ale také ovládli americký Kongres. Po Pensylvánii je nejdůležitějším ze sedmi klíčových států, kde vítěz získá nejvíc volitelů.

Harrisovou v Georgii proslavilo nedávné virální video, na němž se rozplývala z karamelového dortu. „Přijeli jsme sem díky dortu a taky proto, že tu byla Kamala Harrisová. Budeme hlasovat osobně,“ nastínila pro ČT Jacqueline Betzová, volička Harrisové.

Odhlasovat ještě před volbami vypsanými na 5. listopadu umožňuje 46 amerických států a federální distrikt (District of Columbia), na jehož území se nachází hlavní město Washington.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Diplomaté zemí EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku

Zástupci členských států EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku, potvrdily diplomatické zdroje. Sankce se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balík obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině.
před 18 mminutami

Velká část Oděsy je po rozsáhlém ruském útoku bez tepla a proudu

Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa. Bez elektřiny a dodávek tepla jsou školy, školky a velká obytná oblast, uvedl starosta Hennadij Truchanov. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte. Gubernátor ruské Samarské oblasti Vjačeslav Fedoriščev mezitím informoval o ukrajinském útoku na ropnou rafinérii ve městě Syzraň.
před 29 mminutami

„Jako by se USA snažily udělat Rusko opět velkým,“ říká o jednání v Rijádu poradce prezidenta Kolář

Mír na Ukrajině nelze bez Ruskem napadené země dohodnout, řekl v Událostech, komentářích v reakci na jednání zástupců Spojených států a Moskvy v Rijádu poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář. „Mně se zdá, jako by Trumpova administrativa, kromě toho, že chce učinit Ameriku opět velkou, se také snažila udělat opět velké Rusko,“ uvedl. Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je rád, že existuje iniciativa, které se americký prezident Donald Trump chytil a snaží se válku ukončit.
před 35 mminutami

Od vítání k deportacím. Německým volbám dominuje migrace

Německé strany před volbami slibují tvrdší imigrační pravidla. Možný budoucí kancléř a lídr konzervativců Friedrich Merz žádá uzavření hranic pro běžence, kteří nemají dokumenty ke vstupu do země, což podle kritiků odporuje ústavě i právu EU. Konzervativci i sociální demokraté chtějí zostřením rétoriky nalákat voliče a oslabit krajní pravici. Její obliba stoupá v době zhoršující se ekonomické situace, kdy zemi tíží výzvy spojené s uprchlíky.
před 2 hhodinami

Americký obchod bude řídit zastánce cel Lutnick, schválil Senát

Americký Senát potvrdil do funkce ministra obchodu miliardáře Howarda Lutnicka. Dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Informovala o tom agentura Reuters. Lutnick je blízkým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a patří k zastáncům zavádění cel na zboží dovážené do USA.
06:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.
před 3 hhodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro čelí obžalobě z pokusu o převrat

Brazilský generální prokurátor Paulo Gonet obžaloval bývalého krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara z pokusu o státní převrat. Údajně se ho dopustil v roce 2022, kdy se snažil zůstat u moci navzdory tomu, že prohrál volby, píše agentura AP. Politik vinu odmítá. Obžalobě čelí spolu s ním dalších 33 lidí.
před 3 hhodinami

Černá Hora řeší zbraňový problém

Premiér Černé Hory Milojko Spajič oznámil, že zpřísní podmínky pro získání zbrojního průkazu, a vyhlásil dvouměsíční amnestii na odevzdání nepřihlášených zbraní. Je to reakce na tragédii, kdy útočník zavraždil v zemi nelegální zbraní třináct lidí. Podle kritiků to ale k vyřešení problému stačit nebude. Odhaduje se totiž, že v Černé hoře je v oběhu přes sto tisíc nelegálních zbraní. Přibližně 250 tisíc jich Černohorci drží legálně.
před 4 hhodinami
Načítání...