V Georgii začaly volby prezidenta USA. Kritiku budí rozhodnutí o ručním sčítání

3 minuty
Události: V americkém státě Georgia začaly volby prezidenta USA
Zdroj: ČT24

V americkém státě Georgia začalo ráno místního času (odpoledne SELČ) v předstihu hlasování v prezidentských volbách, které se uskuteční 5. listopadu. Georgia se dlouhodobě řadí k sedmi takzvaným „swing states“, tedy kolísavým státům, v nichž někdy vítězí kandidáti demokratů a jindy republikánů. Nad přepočítáváním hlasů se už nyní vznáší řada pochybností a je podána i žaloba.

Letošní republikánský uchazeč o Bílý dům, exprezident Donald Trump, a jeho demokratická soupeřka, viceprezidentka Kamala Harrisová, investovali právě do předvolebních akcí v Georgii značnou část rozpočtu svých kampaní. Trump zde zvítězil ve volbách v roce 2016, ale o čtyři roky později ho těsně porazil současný prezident Joe Biden, což Trump dodnes neuznal. Navíc čelí obvinění z pokusu výsledek nelegálně zvrátit.

Zda se Georgia, která má 16 z 538 členů sboru volitelů, zabarví do červena (republikáni), či zůstane modrá (demokraté), se ukáže až po oficiálním termínu voleb, kdy může začít sčítání hlasů – sčítat se tedy v 6500 volebních okrscích státu začne až po uzavření volebních místností 5. listopadu.

Ve sboru volitelů má každý stát zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu. K získání Bílého domu musí kandidát shromáždit 270 volitelů. Podle aktuálních průzkumů v Georgii nyní zhruba o jeden procentní bod vede Trump.

Zároveň je možné, že se sčítání protáhne, jelikož státní volební komise ovládaná republikány rozhodla, že hlasovací lístky se v Georgii budou přepočítávat ručně. Místní volební pracovníci ale vyjádřili pochybnosti ohledně tohoto nařízení s tím, že může vnést do procesu chyby. Tým Harrisové se zároveň připojil k žalobě, že to povede ke zdržování a chaosu.

„Najdi mi těch dvanáct tisíc hlasů“

V roce 2020 hlasovalo v Georgii zhruba pět milionů voličů a Biden porazil Trumpa přibližně o dvanáct tisíc hlasů. V telefonátu po těchto volbách Trump na nejvyššího volebního úředníka státu Brada Raffenspergera naléhal, aby „našel 11 780 hlasů“, což spolu s dalšími údajnými snahami o zvrácení výsledku vedlo k trestnímu oznámení na zmíněného exprezidenta a některé jeho spojence. Raffensperger se s Trumpem veřejně přel, ale také nařídil ruční přepočítání hlasovacích lístků, které mírně změnilo celkové počty hlasů, nicméně potvrdilo výsledek.

Trumpovi příznivci ve volební komisi státu Georgia argumentovali tím, že ruční přepočítávání zajistí větší bezpečnost nadcházejících voleb. Sám Raffensperger ale v pondělním rozhovoru s deníkem The Washington Post zdůraznil, že změna pravidel sčítání v Georgii by mohla proces zpomalit a vytvořit „živnou půdu pro konspirační teorie“.

V historickém centru města Savannah byl velký zájem už v prvních hodinách voleb. „Nebudu říkat, pro koho budu hlasovat, ale myslím si, že by každý měl jít a hlasovat předčasně,“ uvedla pro ČT cukrářka Jae Newbyová. „V době, kdy tu je taková nejednotnost a panují neshody, je opravdu důležité, aby všechny názory byly respektované,“ doplnila Gail, další z voliček v Georgii.

Trumpův tým považuje Georgii za svou laboratoř. Má zde totiž jedinečnou šanci vyzkoušet si, jak by to vypadalo, kdyby na podzim republikáni vyhráli nejen souboj o Bílý dům, ale také ovládli americký Kongres. Po Pensylvánii je nejdůležitějším ze sedmi klíčových států, kde vítěz získá nejvíc volitelů.

Harrisovou v Georgii proslavilo nedávné virální video, na němž se rozplývala z karamelového dortu. „Přijeli jsme sem díky dortu a taky proto, že tu byla Kamala Harrisová. Budeme hlasovat osobně,“ nastínila pro ČT Jacqueline Betzová, volička Harrisové.

Odhlasovat ještě před volbami vypsanými na 5. listopadu umožňuje 46 amerických států a federální distrikt (District of Columbia), na jehož území se nachází hlavní město Washington.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 8 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 8 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 8 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 14 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 15 hhodinami
Načítání...