V Georgii začaly volby prezidenta USA. Kritiku budí rozhodnutí o ručním sčítání

Události: V americkém státě Georgia začaly volby prezidenta USA (zdroj: ČT24)

V americkém státě Georgia začalo ráno místního času (odpoledne SELČ) v předstihu hlasování v prezidentských volbách, které se uskuteční 5. listopadu. Georgia se dlouhodobě řadí k sedmi takzvaným „swing states“, tedy kolísavým státům, v nichž někdy vítězí kandidáti demokratů a jindy republikánů. Nad přepočítáváním hlasů se už nyní vznáší řada pochybností a je podána i žaloba.

Letošní republikánský uchazeč o Bílý dům, exprezident Donald Trump, a jeho demokratická soupeřka, viceprezidentka Kamala Harrisová, investovali právě do předvolebních akcí v Georgii značnou část rozpočtu svých kampaní. Trump zde zvítězil ve volbách v roce 2016, ale o čtyři roky později ho těsně porazil současný prezident Joe Biden, což Trump dodnes neuznal. Navíc čelí obvinění z pokusu výsledek nelegálně zvrátit.

Zda se Georgia, která má 16 z 538 členů sboru volitelů, zabarví do červena (republikáni), či zůstane modrá (demokraté), se ukáže až po oficiálním termínu voleb, kdy může začít sčítání hlasů – sčítat se tedy v 6500 volebních okrscích státu začne až po uzavření volebních místností 5. listopadu.

Ve sboru volitelů má každý stát zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu. K získání Bílého domu musí kandidát shromáždit 270 volitelů. Podle aktuálních průzkumů v Georgii nyní zhruba o jeden procentní bod vede Trump.

Zároveň je možné, že se sčítání protáhne, jelikož státní volební komise ovládaná republikány rozhodla, že hlasovací lístky se v Georgii budou přepočítávat ručně. Místní volební pracovníci ale vyjádřili pochybnosti ohledně tohoto nařízení s tím, že může vnést do procesu chyby. Tým Harrisové se zároveň připojil k žalobě, že to povede ke zdržování a chaosu.

„Najdi mi těch dvanáct tisíc hlasů“

V roce 2020 hlasovalo v Georgii zhruba pět milionů voličů a Biden porazil Trumpa přibližně o dvanáct tisíc hlasů. V telefonátu po těchto volbách Trump na nejvyššího volebního úředníka státu Brada Raffenspergera naléhal, aby „našel 11 780 hlasů“, což spolu s dalšími údajnými snahami o zvrácení výsledku vedlo k trestnímu oznámení na zmíněného exprezidenta a některé jeho spojence. Raffensperger se s Trumpem veřejně přel, ale také nařídil ruční přepočítání hlasovacích lístků, které mírně změnilo celkové počty hlasů, nicméně potvrdilo výsledek.

Trumpovi příznivci ve volební komisi státu Georgia argumentovali tím, že ruční přepočítávání zajistí větší bezpečnost nadcházejících voleb. Sám Raffensperger ale v pondělním rozhovoru s deníkem The Washington Post zdůraznil, že změna pravidel sčítání v Georgii by mohla proces zpomalit a vytvořit „živnou půdu pro konspirační teorie“.

V historickém centru města Savannah byl velký zájem už v prvních hodinách voleb. „Nebudu říkat, pro koho budu hlasovat, ale myslím si, že by každý měl jít a hlasovat předčasně,“ uvedla pro ČT cukrářka Jae Newbyová. „V době, kdy tu je taková nejednotnost a panují neshody, je opravdu důležité, aby všechny názory byly respektované,“ doplnila Gail, další z voliček v Georgii.

Trumpův tým považuje Georgii za svou laboratoř. Má zde totiž jedinečnou šanci vyzkoušet si, jak by to vypadalo, kdyby na podzim republikáni vyhráli nejen souboj o Bílý dům, ale také ovládli americký Kongres. Po Pensylvánii je nejdůležitějším ze sedmi klíčových států, kde vítěz získá nejvíc volitelů.

Harrisovou v Georgii proslavilo nedávné virální video, na němž se rozplývala z karamelového dortu. „Přijeli jsme sem díky dortu a taky proto, že tu byla Kamala Harrisová. Budeme hlasovat osobně,“ nastínila pro ČT Jacqueline Betzová, volička Harrisové.

Odhlasovat ještě před volbami vypsanými na 5. listopadu umožňuje 46 amerických států a federální distrikt (District of Columbia), na jehož území se nachází hlavní město Washington.

Načítání...