Trump chce jako bezpečnostního poradce dosavadního vyslance pro záležitosti rukojmích O'Briena

Americký prezident Donald Trump hodlá do funkce svého bezpečnostního poradce jmenovat Roberta O'Briena, dosavadního zvláštního prezidentova vyslance pro záležitosti rukojmích. Oznámil to na Twitteru.

Trump napsal, že „s Robertem dlouho a usilovně spolupracoval“. V nové funkci podle prezidenta odvede skvělou práci. Právník O'Brien, který jako prezidentův zmocněnec působil na americkém ministerstvu zahraničí, je podle agentury Reuters dobře známý mezi republikány, kteří se zabývají zahraniční politikou.

Ve své dosavadní funkci udržoval kontakt s rodinami Američanů zadržovaných v zahraničí a radil vládě v otázkách týkajících se rukojmích. Pomáhal rovněž při přípravě justiční reformy v Afghánistánu za vlád George Bushe mladšího a Baracka Obamy.

V červenci vzbudila zájem médií informace, že ho Trump poslal, aby sledoval proces s americkým rapperem A$AP Rockym, který čelil ve Švédsku obvinění z napadení při pouliční rvačce koncem června v ulicích Stockholmu a který byl nakonec odsouzen k podmínce a pokutě.

O'Brien dříve pracoval ve volebním štábu republikána Mitta Romneyho, kterého v prezidentských volbách v roce 2012 porazil Barack Obama. Ještě předtím byl členem vládního výboru zabývajícího se bojem proti pašování kulturních předmětů a starožitností.

V letech 1996 až 1998 pracoval jako právník v jedné z komisí Rady bezpečnosti OSN, která se věnovala reparacím Iráku pro válkou postižený Kuvajt. Působil také ve vojenské prokuratuře.

Bolton Trumpa zklamal i svým postojem vůči KLDR

O'Brien nahradí Johna Boltona, který na prezidentovu žádost post nejdůležitějšího prezidentova poradce opustil minulý týden. Nový bezpečnostní poradce bude už čtvrtým, který byl jmenován během Trumpova působení v Bílém domě.

Pro odvolání Boltona Trump uvedl několik důvodů. Řekl o něm, že nevycházel dobře s dalšími členy vlády, a navíc svým postojem rozhněval severokorejského diktátora Kim Čong-una. Trump také uvedl, že s Boltonem nesouhlasil ani v záležitostech Venezuely.