Světové mocnosti se dohodly na nových pobídkách pro Írán

Londýn - Světové mocnosti se na dnešní londýnské schůzce dohodly na nových pobídkách, které mají přimět Írán, aby se vzdal určitých jaderných aktivit. Na tiskové konferenci to sdělil britský ministr zahraničí David Miliband.

„Jsem rád, že mohu oznámit, že jsme se dohodli na nabídce pro íránskou vládu,“ řekl ministr po jednání mocností.

O budoucím postupu vůči Íránu jednali zástupci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa. Tyto země se dlouhodobě a zatím neúspěšně snaží přimět Teherán vzdát se technologie obohacování uranu, která je využitelná nejen v energetice, ale také ve vojenství.

Írán předchozí pobídky z roku 2006 odmítl s tím, že má na technologii obohacující uran právo a že ji hodlá využít výhradně k civilním účelům.

Podle Milibanda nebudou detaily nového návrhu zatím zveřejněny. Minulá pobídka předpokládala, že zastaví-li Írán obohacování, může počítat s pomocí při rozvíjení civilní jaderné technologie a také s rozšířeným obchodem v oblasti letectví, energie, zemědělství a moderních technologií.

Miliband prohlásil, že íránský jaderný program je vážným ohrožením stability. Světové mocnosti prý zůstanou při dosavadní strategii rezolucí RB OSN a nabízení výhod, které by Írán mohl získat výměnou za spolupráci.  

Na dnešní schůzce diplomaté přehodnotili návrhy z roku 2006, vejednané detaily budou předány výhradně íránské vládě.