Španělští separatisté opět nabízejí příměří

Madrid - Španělská separatistická organizace ETA je připravená vzdát se násilí. V rozhovoru pro deník The Wall Street Journal to prohlásil Arnaldo Otegi, vůdce politického křídla Batasuna. Španělský ministr vnitra Alfredo Pérez Rubalcaba na to zareagoval, že nechce poslouchat slibná prohlášení, ale vidět činy.

Separatisté z teroristické skupiny ETA nabídli už poněkolikáté trvalé příměří. „Batasuna se rozhodla řešit vzájemné rozpory mírovou a demokratickou cestou. Nabízíme dialog a vyjednávání,“ uvedl Arnaldo Otegi.

Jenže španělská vláda separatistům, kteří příměří nabízejí už několik let, nevěří. Podle ní je jediná cesta, jak ukončit násilí. „Musíme vzít v potaz desetiletí vražd a atentátů. To nejde dohromady s dvěma nebo třemi nabídkami příměří. Chceme víc než jen prohlášení. ETA musí skončit, definitivně,“ okomentoval to Alfredo Perez Rubalcaba, španělský ministr vnitra.

2 minuty
ETA nabízí příměří
Zdroj: ČT24

Možnost, že ETA brzy upustí od násilí, ponechává Španělsko lhostejným poté, co údajní členové této skupiny minulý týden na jihovýchodě Francie ukradli materiál pro výrobu průkazů totožnosti.

Madrid navíc poukazuje na to, že poslední příměří, které baskičtí separatisté vyhlásili, skončilo tragédií. „Slovo příměří nemá žádnou váhu, pokud po něm následuje výbuch bomby, která zabije dva lidi. Nemá žádnou váhu, pokud po něm následuje tragédie jako na letišti Barajas,“ připomněl Rubalcaba.

Klid zbraní ukončil v roce 2006 výbuch na jednom z terminálů, který stál životy dvou lidí. A útoky neskončily. Loni na Mallorce jiná bomba zabila dva policisty a nedaleko Paříže útočníci zavraždili francouzského strážníka. Přibyli na seznam více než osmi set obětí, kteří desetiletí boje baskických teroristů za nezávislost zaplatili svými životy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Britští reformisté navzdory řadě kauz hlásí širokou členskou základnu

Britští reformisté Nigela Farage prohlašují, že jsou „největší britskou politickou stranou“. V počtech členů předstihli vládní labouristy, kterým základna podporovatelů naopak klesá. Pokračující úspěchy pravice zatím nebrzdí ani skandály ohledně výdajů za kampaň a možných rasistických výroků jejího předsedy z dob studií.
před 1 hhodinou

Zelenskyj připustil, že Ukrajina by mohla udělat kompromis ohledně NATO

Evropské a americké bezpečnostní záruky pro Ukrajinu by mohly být náhradou za členství země v NATO, připustil podle Reuters ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdůraznil přitom, že by to byl z ukrajinské strany kompromis a takové záruky by musely být právně závazné. V Berlíně více než pět hodin jednal s kancléřem Friedrichem Merzem a Američany o jejich návrhu na ukončení ruské války, k jehož původní podobě měl Kyjev a jeho evropští spojenci výhrady. Další debaty jsou v plánu na pondělí, uvedl poradce hlavy ukrajinského státu Dmytro Lytvyn.
12:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Útok v Sydney má řadu obětí. Cílil na židovskou komunitu

Střelba na pláži Bondi v Sydney si vyžádala patnáct obětí, včetně dítěte. Mrtvý je také jeden z útočníků. Podle zpravodajských agentur to oznámila australská policie. Zraněných je nejméně 40. Premiér státu Nový Jižní Wales Chris Minns oznámil, že útok cílil na židovskou komunitu v Sydney. Podle izraelského serveru The Jerusalem Post se na místě konaly oslavy židovského svátku chanuka, kterých se účastnily přibližně dva tisíce lidí.
10:20Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Súdánu jsou mrtví po dronovém úderu na nemocnici

Sedm lidí zemřelo a dalších dvanáct utrpělo zranění při dronovém útoku na vojenskou nemocnici v rebely obléhaném městě Dilling na jihu Súdánu. Mezi oběťmi jsou pacienti i jejich příbuzní, píše agentura AFP s odvoláním na zdravotníky.
17:17Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Kolemjdoucí bleskově odzbrojil střelce v Sydney

Jeden z kolemjdoucích v Sydney nejspíš zabránil většímu masakru, když se mu během krátké chvíle podařilo připlížit k jednomu ze střelců a odzbrojit ho. Video, jež se rychle šíří na sociálních sítích, zveřejnila australská média či britský Telegraph. Útok si vyžádal mnoho mrtvých, podle úřadů střelci cílili na účastníky židovské akce.
14:18Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Po střelbě na Brownově univerzitě v USA zemřeli nejméně dva lidé

Nejméně dva studenti zemřeli po sobotní střelbě na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Dalších devět lidí utrpělo zranění, většina je ve stabilizovaném stavu, informovaly pode médií úřady. Policie později uvedla, že zadržela v souvislosti se střelbou jednu osobu. Po střelci, který byl hodiny po útoku na svobodě, pátraly asi čtyři stovky policistů. Někteří studenti médiím popsali, jak se v budově školy skrývali i několik hodin.
00:15Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Ropa za agenty pro Madura. Zabavený tanker měl pomoci Kubě, píše NYT

Firmy s vazbami na Kubu získávají větší podíl na vývozu venezuelské ropy. Děje se tak v době, kdy USA hrozí Caracasu intervencí a režim autoritáře Nicoláse Madura spoléhá na kubánské bezpečnostní síly v zemi, píše deník The New York Times (NYT). Jako spojka mezi oběma státy funguje podle listu sankciovaný panamský podnikatel. Zásobovat chudý komunistický ostrov měl i tanker zadržený tento týden Američany.
před 10 hhodinami

Nejstarší hongkongská prodemokratická strana oznámila rozpuštění

Nejstarší prodemokratická strana v Hongkongu, Demokratická strana, v neděli oznámila své rozpuštění. S odvoláním na jejího předsedu to uvedla agentura AFP.
před 10 hhodinami
Načítání...