Schválený dodatek brexit zřejmě neoddálí. Británie zahájí odchod z EU do konce března, uvedl Davis

Británie aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy o vystoupení země z EU do konce března. Po schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem to v Bratislavě řekl britský ministr pro brexit David Davis. Spekulace o omezení volného pohybu osob pro nové imigranty z EU již dnem zahájení jednání o brexitu označil za mediální fámy.

Londýn hodlá oficiálně spustit vyjednávání o podmínkách zrušení členství v EU ve zmiňovaném termínu i po rozhodnutí horní komory britského parlamentu, která tento týden i přes odpor vlády premiérky Theresy Mayové schválila dodatek k návrhu zákona o brexitu. Dodatek zavazuje vládu k vypracování návrhu garance práv občanů Unie po brexitu.

Světové tiskové agentury záhy informovaly, že krok Sněmovny lordů zpozdí schválení zákona o zahájení brexitu, protože ten se bude muset vrátit do Dolní sněmovny. 

obrázek
Zdroj: ČT24

„Vyvineme maximální úsilí, aby jednání (o brexitu) byla úspěšná pro obě strany a abychom zažehnali hrozby, že budou v dalších zemích povzbuzeny síly ohledně vystoupení (z EU),“ řekl Davis. Dodal, že jednání by se měla zaměřit na to, aby obyvatelé EU nyní žijící v Británii a Britové v EU měli stejné výhodné podmínky pro svou práci či studium.

Davis nepotvrdil informace britského listu The Daily Telegraph, že Londýn zahájením jednání o odchodu Británie z evropské osmadvacítky ihned ukončí volný pohyb osob pro nové imigranty z ostatních unijních zemí. „Myslím, že v každé zemi média zaplňují prostor fámami,“ řekl britský ministr.

Fico před novináři zopakoval svůj dřívější názor, že Británie by neměla vyjít z jednání o brexitu úspěšněji než EU. „Velmi nám záleží na tom, aby rozhovory mezi Británií a Evropskou unií neskončily tak, že Británie bude mít z toho jen výhody a Evropská unie pouze nevýhody. To by mohlo povzbuzovat další země, aby organizovaly referenda (o vystoupení z EU),“ řekl Fico.

Dodal, že je ale třeba vzít na vědomí, že do budoucna budou existovat omezení ohledně příchodu cizinců do Británie.

Kroky Velké Británie k vystoupení z EU
Zdroj: ČT24