Rusové doufají, že najdou Napoleonův poklad

Moskva - Rusové hledají Napoleonův poklad, tedy dvě stě vozů zlata, které se ztratily po francouzském tažení na Moskvu. Příští rok tomu bude 200 let, co se po nich slehla zem. Po ztracené válečné kořisti marně pátrají desítky dobrovolníků. Často hluboko v lesích prohledávají půdu, kde před sto lety stálo obydlí.

„V Rusku dlouho neexistovaly banky. Objevily se až na konci 19. století. Do té doby byla nejlepší bankou půda - cennosti se zahrabávaly do země,“ říká hledač pokladů Vladimir Poryvajev, který býval kapitánem u KGB. V 90. letech od špionů odešel a stal se profesionálním hledačem pokladů. Své úlovky prodává sběratelům, většinou stálým klientům.

Snem nejen Vladimira je však najít Napoleonův poklad. Jde o 80 tun zlata a cenností možná roztroušených podél cesty, po které franocuzští vojáci táhli z Moskvy domů. Ti, když před dvěma sty lety vyplenili Moskvu, vlekli tučnou kořist: šperky, zlaté a stříbrné nádobí nebo ikony. Cestou je zastihly ruské mrazy a většina vojáků už domů nedošla. Francie poklad nikdy nespatřila, zato v Rusku po něm pátraly desítky dobrodruhů. Vytipovali místo, kde se může skrývat.

Reportáž Barbory Šámalové (zdroj: ČT24)

Olga Saprikinová, historička, Ruská státní univerzita

„Protože se to stalo na přelomu října a listopadu a zima byla tuhá, je nereálné, aby za noc nebo dvě vykopali tak velkou jámu do zmrzlé půdy. To podporuje verzi, že ho potopili ve Semlevském jezeře.“

Kromě drobností se ale nikdy nic nenašlo. I když je podle historiků Napoleonův poklad legenda, hledači se nevzdávají. Příští rok uplyne od Napolenova tažení 200 let a není nic lepšího, než připomenout kulaté výročí velkým nálezem.

Napoleon při bitvě u Borodina
Zdroj: ČT24/Wikipedia.org