Německý kancléř Olaf Scholz varoval před závody ve zbrojení při koordinované mezinárodní pomoci Ukrajině. Prohlásil to poté, co Kyjev nově požádal o dodávku stíhacích letounů. Tu Berlín zatím nezvažuje. Podobně před tím odmítal dodání teď už slíbených tanků Leopard. Němečtí zbrojaři ale jasně signalizují, že jsou schopní uspokojit i nejnáročnější zakázky, pokud na ně vláda vyčlení příslušné prostředky.
Rheinmetall může vyrábět pro Ukrajinu ve velkém. Chce ale více peněz od německé vlády
Německá zbrojovka Rheinmetall se dostala do popředí kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu. Nový německý ministr obrany Boris Pistorius její zástupce kontaktoval v rekordním čase. „Pistorius je jedenáctým ministrem obrany, kterého si za svou kariéru v Rheinmetallu pamatuji. A nikdo se s námi nesešel za tak krátkou dobu,“ konstatoval generální ředitel společnosti Armin Papperger.
Rheinmetall kromě zásadního komponentu pro tanky Leopard vyrábí i tankovou nebo dělostřeleckou munici a produkci je připraven okamžitě až několikrát navýšit na statisíce nábojů ročně. Potřeboval by ale zásadní investice, například až osm set milionů eur, tedy v přepočtu přes devatenáct miliard korun na novou továrnu na střelný prach.
V kontaktu je Rheinmetall i s americkou firmou Lockheed Martin, která vyrábí raketomety HIMARS, do kterých by mohla německá zbrojovka začít licenčně vyrábět munici. Rozhodnout se ale teď musí spolková vláda.
„Mnoho lidí mluví o tom, že rozpočet na obranu je příliš nízký, a já to mohu potvrdit. Vyčleněných jednapadesát miliard eur nebude stačit na to, abychom toto všechno mohli obstarat,“ domnívá se Papperger.
Scholz odmítá závody ve zbrojení
Kancléř Scholz ale v této souvislosti odmítá závody ve zbrojení a dodává, že jeho postup – některými západními partnery kritizovaný jako příliš zdrženlivý – zabránil nekontrolované eskalaci konfliktu s Ruskem.
Aktuální německé vyjádření přichází v době, kdy Ukrajina žádá o dodávky stíhacích letounů ze Západu. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského by mohlo jít o americké F-16, které se podle něj schopní ukrajinští obránci naučí pilotovat rychle.
Spojené státy ale dodání těchto letounů v pondělí večer středoevropského času odmítly, uvedl to americký prezident Joe Biden. Dodání letounů v současné době jednoznačně odmítá i Berlín.
Na Ukrajině zatím nejsou ani dříve slíbené tanky Leopard nebo Abrams. Rychlost dodávek pokročilých zbraňových systémů je klíčová i pro koordinaci případné ukrajinské ofenzivy proti ruským okupantům.
Německo zvažuje rizika
Zpravodaj ČT v Německu Pavel Polák vysvětluje, že povolení exportu tanků Leopard 2 na Ukrajinu Berlínem nebylo nenadálou změnou v politice. Postupný obrat německé zahraniční politiky je podle něj možné sledovat během celého roku.
„Válkou na Ukrajině se Německu rozpadl geopolitický pohled na Evropu, na vztahy s Ruskem a Německo v tom hledá novou bezpečnostní architekturu,“ říká Polák.
Německo podle zahraničního zpravodaje chce pomoci Ukrajině, ale zároveň se obává většího konfliktu, který by se mohl přelít i do střední a západní Evropy. Scholz proto tento pohled zohledňuje ve svých vystoupeních. Opatrnost přitom není typickým znakem Scholze, obdobně by se patrně zachovala i předchozí kancléřka Angela Merkelová, myslí si Polák.
„Německá zahraniční politika je nesena v duchu principu předběžné opatrnosti a to, myslím, se na německé politice vůči Ukrajině projevuje i nyní. Nejsou to žádná horkokrevná rozhodnutí posílat zbraně ve stylu třeba Polska,“ popisuje Polák.