Rakousko doufá v jednání o osvobození unesených občanů

Vídeň - Na základě nových informací rakouská diplomacie doufá, že bude mít ještě čas na jednání o osvobození svých dvou unesených občanů i po ultimátu, jehož termín vyprší o dnešní půlnoci. Rakušané, kteří byli uneseni před měsícem při výletě v Tunisku, jsou nyní zřejmě drženi na Sahaře na území Mali. Únosci hrozí jejich zabitím, pokud nebudou splněny jejich požadavky. Do jednání o propuštění unesených se údajně zapojil jeden ze synů libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám.

Únosci ze severoafrické větve teroristické sítě Al-Káida žádali za propuštění třiačtyřicetileté Andrey Kloiberové a jedenapadesátiletého Wolfganga Ebnerva výkupné a osvobození svých pěti až deseti bojovníků držených v Alžírsku a Tunisku. První termín splnění požadavků vypršel minulou neděli, ale byl o týden prodloužen.

Již týden je v Mali rakouský vyjednávač a Rakousko hledá pomoc i u okolních států, jako je například Libye. Rakouská diplomacie uvedla, že má naději, že lhůta bude znovu prodloužena a že bude možné dále jednat. „Z mnoha našich kontaktů vyplývá, že budeme moci ve svém úsilí o jejich propuštění pokračovat i po uplynutí dnešní lhůty,“ řekl mluvčí rakouského ministerstva zahraničí Peter Launsky-Tieffenthal.

Korutanský hejtman Jörg Haider v sobotu prohlásil, že do zprostředkování o propuštění rukojmích se zapojil i syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám. Haiderova mluvčí uvedla, že Sajf Islám, který studoval v Rakousku a je Haiderovým přítelem, je v kontaktu s únosci. Rozhodnutí o propuštění unesených označila mluvčí za otázku hodin.

Kaddáfího nadace dnes popřela, že by se v případu rakouských rukojmích nějak angažovala nebo že by byla v přímém nebo nepřímém kontaktu s únosci. Připustila pouze, že ona i Sajf Islám, který byl vloni zapojen do jednání o propuštění šesti zahraničních zdravotníků odsouzených v Libyi k trestu smrti za údajné nakažení libyjských dětí virem HIV, byli o pomoc požádáni.

Haider dnes v rakouském tisku upřesnil, že nejde o iniciativu nadace, ale o soukromou iniciativu Sajfa Isláma. Podle něho je to jeho tajná mise, se kterou nemá nic společného ani rakouské ministerstvo zahraničí. Haider uvedl, že o pomoc požádal svého přítele počátkem týdne.

Únosci varovali, že Rakousko, Tunisko a Alžírsko ponesou po vypršení ultimáta odpovědnost za životy unesených. Zároveň dodali, že jakýkoli pokus o jejich osvobození bude mít za následek jejich okamžitou likvidaci. Odborníci na bezpečnost ale nepovažují za pravděpodobné, že bude tato výhrůžka splněna, protože únosci by pak nedostali výkupné.

Vydáno pod