Prorok konce světa dostal mrtvici

New York - Devětaosmdesátiletého Harolda Campinga, který chybně prorokoval na letošní 21. květen konec světa, postihla mozková mrtvice. Stalo se tak ve čtvrtek večer, když dokončil vysílání na síti rozhlasových stanic Family Radio, kterou vede. Rozhlasový evangelista je nyní již údajně v pořádku, nemluví prý ale zcela zřetelně. Síť Family Radio by dnes o jeho stavu měla poskytnout aktuální informace. Jeden její manažer mezitím vyzval k modlitbám za zdraví neúspěšného proroka.

Camping je bývalý stavební inženýr. Letos se mu s pomocí rádia a mohutné celosvětové reklamní kampaně podařilo upoutat velkou pozornost na předpověď konce světa. Když se 21. května nic nestalo, cítil se prý hrozně. Později se omluvil, že „nevypočítal datum tak přesně, jak mohl“.

Nenechal se ale odradit. Svět nyní bude podle Campinga zcela zničen až na podzim, a to 21. října. Bůh již učinil své rozhodnutí, je tak prý zbytečné před tímto dnem lidi dále varovat a Campingova rádia tak budou až do posledního dne světa hrát pouze křesťanskou hudbu.

V týdnech před 21. květnem naopak síť Family Radio, která vysílá ve 30 jazycích a jen v USA zahrnuje kolem 150 rozhlasových stanic, napnula všechny síly, aby šířila poselství svého šéfa. Pronajala si například přes 5 000 billboardů ve Spojených státech i v zahraničí a distribuovala také více než dva miliony letáků.

Nebylo to nicméně poprvé, kdy Camping prorokoval konec světa. Dříve apokalypsu předpověděl například na září 1994. Tehdy ale také nenastala, prý kvůli matematické chybě při výpočtu.

Harold Camping
Zdroj: Marcio Jose Sanchez/ČTK/AP
Vydáno pod