Proputinovskému Jednotnému Rusku fandí měsíc před volbami 57 procent voličů

Obliba hlavní ruské vládní strany Jednotné Rusko od května vzrostla o čtyři procentní body a nyní dosahuje 57 procent. Vyplývá to z průzkumu nezávislé společnosti Levada, o jehož výsledcích informoval list Vedomosti. Rusové tak měsíc před parlamentními volbami stále upřednostňují politickou stranu, která zvítězila i posledně a za níž kandidoval v prezidentských volbách Vladimir Putin. Kreml zároveň odmítá spekulace o chystané demisi premiéra Dmitrije Medvěděva a zevrubné reorganizaci ruské vlády po volbách.

Zatímco na prvním místě průzkumu spokojenosti se s náskokem drží strana Jednotné Rusko, o druhé místo se s 15 procenty dělí komunisté a nacionalisté z Liberálnědemokratické strany Ruska. U té jde přitom o šestiprocentní nárůst obliby během dvou měsíců.

I přes nepříliš lichotivou image stoupence oligarchů si lidé pořád uvědomují, že má Jednotné Rusko velké pravomoci při rozdělování rozpočtu, a tak od něj mohou očekávat alespoň nějaké materiální zajištění, soudí zástupce ředitele společnosti Levada Alexej Graždankin.

Obliba komunistické strany pak klesá, což Graždankin vysvětluje tím, že se zlepšilo vnímání finanční situace v zemi, tudíž lidé už necítí potřebu obracet se na tuto stranu jako na obránce svých materiálních zájmů.

Naopak nacionalisté Vladimira Žirinovského začali svou předvolební kampaň s velkým předstihem, a tak byli schopni srovnat krok v preferencích se svým komunistickým konkurentem. Konečný výsledek však bude záležet hlavně na mobilizaci voličů – to, co lidé o svých volebních preferencích říkají, nic neznamená, pokud nakonec k volbám nepůjdou, říká politolog Alexandr Kyněv.

Kreml odmítá spekulace o demisi Medvěděva

V pondělním komentáři vlivného britského listu Financial Times se zároveň objevila informace o možném pádu Dmitrije Medvěděva. Autor Timothy Ash v něm předpověděl, že Putin vládu rozpráší, pokud jeho strana Jednotné Rusko dostane ve volbách 60 nebo méně procent hlasů. Medvěděva by podle komentáře měl nahradit proreformní ekonom Alexej Kudrin, bývalý ministr financí, který s Kremlem i po svém odchodu z vlády v roce 2011 udržuje přátelské vztahy.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov ale ve středu podobné vývody označil za „slohová cvičení“. Podobné zprávy, které se občas objevují v zahraničním i ruském tisku, jsou podle něj „tak časté, že už je nikdo nevnímá jako informaci hodnou komentáře“.

Parlamentní volby se v Rusku budou konat 18. září. Ruská liberální opozice a mnozí západní politici je považují za nedemokratické, protože stát podle nich systematicky tlumí kritické hlasy v médiích a využívá všech prostředků k prosazení kandidátů hlavní strany Jednotné Rusko.

Kritiku zesiluje skutečnost, že jediná ruská nevládní organizace pro monitoring voleb musela zastavit svou činnost. Skupinu pozorovatelů Golos přikázal nedávno zlikvidovat moskevský soud na žádost ministerstva spravedlnosti. Organizace prý nevyhovuje zákonu o takzvaných zahraničních agentech a nepostarala se o nápravu ani půl roku po vynesení verdiktu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
11:38Aktualizovánopřed 16 mminutami

Jednota USA a Evropy je klíčová pro podporu Ukrajiny, řekl Macron v Číně

Jednota mezi Evropou a Spojenými státy je klíčová pro podporu Ukrajiny, uvedl na návštěvě Číny francouzský prezident Emmanuel Macron. Je podle něj také potřeba zvýšit ekonomický tlak na Rusko, informovaly agentury AFP a Reuters. Německý deník Der Spiegel už předtím napsal, že Macron i další evropští státníci vyjádřili vůči USA nedůvěru při jednáních s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
před 34 mminutami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
13:34Aktualizovánopřed 46 mminutami

BBC: V Gruzii rozháněli demonstranty toxickou látkou. Tbilisi stanici zažaluje

Slovy o „provokaci plánované zahraničními zpravodajskými službami“ reagovala vládnoucí strana Gruzínský sen na článek BBC, který mluví o použití chemické zbraně z první světové války proti demonstrantům ze strany tamních bezpečnostních složek. Strana již avizovala žalobu na britský server. Ten díky sesbíraným svědectvím popsal i následky použití dráždivé substance – pálení očí či zvracení měly trvat týdny.
před 1 hhodinou

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
12:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump v novém dokumentu tvrdí, že Evropa čelí civilizačnímu úpadku

Americký prezident Donald Trump a jeho vláda v nové oficiální národní bezpečnostní strategii viní EU a migraci z toho, co označují za bezprostředně hrozící a totální kulturní a civilizační rozklad Evropy. Napsal o tom zpravodajský server Politico.
před 3 hhodinami

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se pokutě vyhnula díky ústupkům, které učinila.
před 3 hhodinami
Načítání...