Příměří do skončení pěstební sezony. Etiopská vláda vyhlásila v Tigraji klid zbraní

Etiopská vláda v pondělí jednostranně vyhlásila v oblasti Tigraj klid zbraní. Oznámení přichází téměř osm měsíců od začátku krvavého konfliktu a za situace, kdy statisíce obyvatel Tigraje čelí nejhoršímu hladomoru za posledních deset let.

Sdělení o klidu zbraní zveřejnila etiopská státní média. Krátce předtím přechodná administrativa v Tigraji, kterou jmenovala centrální vláda, uprchla z regionálního hlavního města Mekele a vyzvala k okamžitému příměří, které umožní do regionu doručit humanitární pomoc.

Podle etiopské vlády příměří potrvá do té doby, než v Tigraji skončí pěstební sezona, což podle agentury AP bývá v září. Vláda zároveň nařídila všem federálním a regionálním úřadům, aby klid zbraní respektovaly.

Klid pro zemědělce

Etiopská vláda napsala, že klid zbraní „zemědělcům umožní obdělávat svou půdu, umožní humanitárním skupinám fungovat bez přítomnosti vojáků a komunikovat se zbytky (někdejší tigrajské vládnoucí strany), které chtějí mír“. Snaha postavit bývalé lídry Tigraje před spravedlnost podle prohlášení neustane.

„Vláda má odpovědnost najít politické řešení problému,“ uvedl šéf přechodné administrativy v Tigraji Abraham Belay ve výzvě ke klidu zbraní. Doplnil, že někteří členové bývalé tigrajské vládnoucí strany jsou ochotni s centrální vládou jednat.

Tigrajští bojovníci, s nimiž centrální vláda jednat odmítla, nejnovější vývoj podle AP ihned nekomentovali.

Boje mezi federální a místní vládou

Tigraj v uplynulých dnech zažil jedny z nejtěžších bojů od začátku konfliktu. Někteří obyvatelé metropole Mekele příchod tigrajských sil v pondělí vítali.

V Tigraji loni začaly boje mezi federální a místní vládou kvůli údajné krádeži zbraní z vojenské základny. Násilí v hornatém regionu s více než pěti miliony obyvatel si vyžádalo tisíce obětí na životech a dva miliony lidí přinutilo opustit domovy. Do bojů se zapojily i jednotky sousední Eritrey a etiopského státu Amharsko.

Etiopská vojska a jeho spojenci proti bývalým lídrům Tigraje a jejich stoupencům tvrdě zakročili, zatímco humanitární skupiny vládu vyzývaly, aby region víc zpřístupnila dodávkám s pomocí. Vojenský nálet na rušné tržiště v Tigraji si minulý týden vyžádal na 60 obětí, což mezinárodní tlak na etiopskou vládu zvýšilo, píše AP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Strana japonské premiérky bude mít zřejmě po volbách dvoutřetinovou většinu

Japonská Liberálnědemokratická strana (LDP) premiérky Sanae Takaičiové po nedělních předčasných volbách do dolní komory parlamentu získala dvoutřetinovou většinu 313 z 465 křesel. Vyplývá to ze zpřesněného propočtu japonské stanice NHK. Ta původně uváděla, že dvoutřetinovou většinu získá LDP až s koaliční Japonskou stranou inovace (JIP), nově propočet koalici slibuje 345 hlasů. Dvoutřetinová většina vládě umožní přehlasovat horní komoru, v níž většinu nemá.
00:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Írán bude obohacovat uran i za cenu války, prohlásil šéf jeho diplomacie

Írán se nevzdá obohacování uranu ani v případě „války“, podle agentury AFP to uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Vojenský tlak ze strany Spojených států podle něj Teherán nevyděsí. V souvislosti s posilováním vojenské přítomnosti USA v Perském zálivu pak šéf íránské diplomacie prohlásil, že americkým vojenským tlakem se Teherán nenechá vystrašit.
před 9 hhodinami

Portugalci volí ve druhém kole voleb příštího prezidenta

Portugalci v nedělním druhém kole prezidentských voleb vybírají příští hlavu státu. O post se ucházejí středolevicový politik António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Analytici očekávají triumf Segura, nicméně podle agentury AFP bude výsledek krajně pravicového politika „pozorně sledován“.
05:14Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Moskva tvrdí, že zadržela muže podezřelého z postřelení zástupce šéfa GRU

Ruská tajná služba FSB oznámila zatčení muže, který podle ní v pátek postřelil zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva, píše Interfax. Ruský občan byl podle FSB zadržen v Dubaji a Spojené arabské emiráty ho předaly ruské straně. Další dva ruské občany tajná služba označila za spolupachatele. Jedním z nich je žena, která podle Moskvy odjela na Ukrajinu.
před 10 hhodinami

Generální ředitel Washington Post Lewis odstoupil z funkce

Vydavatel a generální ředitel amerického deníku The Washington Post (WP) Will Lewis jen několik dní po rozsáhlém propouštění oznámil, že odstupuje z funkce. Podle agentur o tom informoval v e-mailu zaměstnancům. Na jeho pozici v deníku, který od roku 2013 vlastní miliardář a zakladatel internetového gigantu Amazon Jeff Bezos, nastoupí dosavadní finanční ředitel Jeff D'Onofrio.
před 11 hhodinami

Orbána podle průzkumů poráží opoziční strana Magyara

S blížícími se parlamentními volbami v Maďarsku je zřejmé, že se utkají dva hlavní soupeři. Premiér Viktor Orbán po šestnácti letech usiluje o páté vítězství v řadě. Proti němu stojí strana Tisza Pétera Magyara, která tentokrát sjednotila dosud roztříštěnou opozici. Podle průzkumů má náskok několika procent.
před 13 hhodinami

V lavinách na severu Itálie zahynulo několik lidí

Při několika lavinách na severu Itálie zahynuli čtyři lidé a další utrpěli zranění, uvedla agentura DPA. V italských horách platí vysoké lavinové nebezpečí.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Ukrajinské elektrárny kvůli ruským útokům snižují výkon

V důsledku sobotního ruského útoku musely ukrajinské jaderné elektrárny snížit svůj výkon. Informuje o tom Ministerstvo energetiky Ukrajiny. Drony a rakety podle instituce mířily především na rozvodny a vzdušné vedení. Jaderné elektrárny jsou největším zdrojem elektřiny v zemi. Jednu z nich za přísných bezpečnostních opatření navštívil štáb České televize.
před 23 hhodinami
Načítání...