Při atentátu na revoluční gardy v Íránu téměř 60 mrtvých a raněných

Teherán - Nejméně 31 lidí dnes přišlo o život v jihovýchodním Íránu při sebevražedném atentátu. Mezi mrtvými je několik velitelů revolučních gard, místní kmenoví vůdci i civilisté. Zraněno bylo 28 lidí. K útoku se přihlásila sunnitská povstalecká skupina, která bojuje na jihu Íránu za práva Balúčů. Gardy ale útok připsaly silám ze zahraničí s náznakem viny Spojených států. Íránská televize zase poukázala na možný podíl Velké Británie.

Už dříve hovořily gardy o vinících „ze zahraničí“. „Na tomto útoku se podíleli zcela jistě zahraniční viníci, zejména ti spojení s globální arogancí,“ uvedly gardy v prohlášení. Agentura Reuters termín globální arogance ztotožnila s USA, jež jsou v islámských kruzích v Íránu považovány za úhlavního nepřítele země.

Cílem USA je podle íránských úřadů destabilizovat Írán

Reportáž Dany Zlatohlávkové (zdroj: ČT24)

Podle Teheránu se skupina, která si říká Boží vojáci (Džundalláh), opírá hlavně o USA. Bojuje za práva sunnitských Balúčů, kteří žijí hlavně v jihovýchodní provincii Sístán a Balúčestán, kde se atentát odehrál. Cílem USA je podle íránských úřadů destabilizovat Írán, což Washington popírá.

Státní televize poukázala na možnou vinu Británie. „Určité informované zdroje oznámily, že se na tomto teroristickém útoku podílela britská vláda. Organizovala a najala profesionální teroristy a dodala jim vybavení,“ oznámila televize. Britské ministerstvo zahraničí toto obvinění zatím nekomentovalo, ale na útok reagovalo slovy: „Odsuzujeme teroristický útok v Sístánu a Balúčestánu v Íránu a také smutnou ztrátu životů.“

K sebevražednému útoku došlo v 6:30 SELČ u vchodu do jednací místnosti ve městě Píšín, kam gardisté přijížděli na setkání s místními kmenovými vůdci. Město leží v okrese Sarbáz na hranici s Pákistánem. Sebevrah měl nálože umístěné na těle. Podle íránské televize Press TV se ozvaly v téže chvíli dvě detonace, jedna z jednací místnosti, druhá od konvoje gardistů. „Tohle byl i na íránské poměry neobvyklý útok. Ukázka síly, hrozba revolučním gardám,“ uvedl novinář Mašalláh Šamsolvazín.

Mezi mrtvými je i zástupce velitele pozemních oddílů gard

Jak uvedla agentura IRNA, mezi mrtvými je zástupce velitele pozemních oddílů gard generál Núr Alí Šuštarí a velitel místní jednotky gard Radžáb Alí Mohammadzáde.

Revoluční gardy jsou silnou a vlivnou vojenskou jednotkou v Íránu. Podílely se na vítězství islámské revoluce v roce 1979 a zůstaly oddělené od armády. Jsou považovány za ochranu režimu islámských duchovních a nepodléhají pravidelné armádě, nýbrž duchovnímu vůdci země, ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Mají na 120 000 členů, v jejich rukou je íránský raketový program a disponují vlastními pozemními jednotkami, námořnictvem i letectvem.

Také předseda íránského parlamentu Alí Larídžán potvrdil smrt důstojníků, podle něj bylo cílem útoku narušit bezpečnost v jihovýchodním Íránu. „Vyjadřujeme soustrast nad jejich mučednickou smrtí. Teroristé určitě chtěli narušit bezpečnost v provincii Sístán a Balúčestán,“ řekl Larídžání na dnešní parlamentní schůzi.

Sebevrah zaútočil v dějišti častých střetů

K atentátu došlo v dějišti častých střetů mezi bezpečnostními jednotkami, sunnitskými povstalci a překupníky drog. Sístán a Balúčestán leží na hranici s Pákistánem a část obyvatelstva tvoří sunnitští Balúčové, kteří obývají také pákistánské pohraničí. Vytvořili ozbrojenou skupinu, která si říká Boží vojáci (Džundalláh) a bojuje o autonomii pro Balúče.

Napojení skupiny na Američany před časem potvrdil samotný bratr velitele Džundalláhu Abdolhámid Rigi. Zároveň přiznal, že musel na bratrův rozkaz zabít vlastní ženu, protože byla šíitka. „V roce 2006 jsme v Pákistánu jednali s Američany, nabídli nám peníze, vybavení, cokoli, prostě plnou podporu,“ uvedl bratr velitele.

V minulosti skupina několikrát zaútočila na íránské šíity i na gardisty. V květnu se přihlásila k útoku na šíitskou mešitu v Záhedánu. Zemřelo tenkrát 25 lidí a v červenci bylo za útok odsouzeno 13 lidí. V roce 2007 zahynulo při útoku Balúčů poblíž Záhedánu 11 gardistů. V předchozím roce sunnité unesli sedm íránských vojáků, které propustili až po vyjednávání, jež vedli prostředníci z místních kmenů.

Podle analytiků je část balúčských bojovníků napojena na afghánský Taliban i na pákistánskou tajnou službu ISI. Tyto organizace prý mohou Balúče zneužívat k protiíránským akcím.

  • Sístán a Balúčestán autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1182/118191.jpg
  • Jmenování Ahmadínežáda prezidentem autor: ČTK/AP, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1026/102506.jpg
  • Íránská vláda a prezident autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1089/108847.jpg
  • Skupina Boží vojáci (Džundalláh) autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1183/118228.jpg
Vydáno pod