Požáry na Havaji si vyžádaly už 36 obětí. Biden vyhlásil stav katastrofy

Požáry na havajském ostrově Maui si vyžádaly už 36 mrtvých. Informují o tom americká média s odvoláním na tiskovou zprávu okresu Maui County. Plameny jsou nejničivější kolem města Lahaina na západě ostrova, kde oheň poškodil část historického centra a přiměl lidi prchat před živlem do moře. Americký prezident Joe Biden zpřístupnil lidem na Havaji dodatečnou federální podporu, když schválil vyhlášení stavu katastrofy.

Ostrov s asi 160 000 obyvateli ve středu opustilo jedenáct tisíc lidí, ještě více odletů čekají úřady ve čtvrtek, píše stanice CNN. Hasičům a pobřežní stráži na Havaji pomáhají s operacemi i vojenské vrtulníky, které na oheň svrhly už 567 tisíc litrů vody, uvedl zástupce havajského odboru obrany Kenneth Hara.

„Prioritou je zachránit lidské životy, zabránit lidskému utrpení a pak zamezit vážným škodám na majetku,“ poznamenal Hara. Bilance obětí by podle agentury AP mohla dál narůstat s tím, jak se budou záchranáři dostávat do dalších zasažených oblastí. Už nyní jsou požáry nejvíce smrtícím incidentem tohoto druhu od roku 2018, kdy požár v Kalifornii prakticky srovnal se zemí obec Paradise a zabil 85 lidí.

Oheň živený silným větrem se v suchých podmínkách rychle šířil a ostrovní stát překvapil. Na dříve rušných silnicích po sobě nechával shořelá auta a na místech historických budov kouřící trosky, popisuje agentura AP, podle níž bylo zničeno nebo poškozeno 271 domů.

Tisíce lidí potřebují přístřeší, obnova potrvá roky

Lahaina je oblíbenou turistickou destinací s historií sahající do 17. století. Úřady nyní od cest na ostrov odrazují, především od cest do Lahainy, nad kterou mohli až v noci na čtvrtek SELČ, když se vítr zklidnil, záchranáři přelétnout a zhodnotit rozsah škod.

„Sotva jsme se odtamtud dostali včas,“ popsali Kamuela Kawaakoa a Iiulia Yassoová svůj úprk z města zahaleného v kouři. Pár a jejich šestiletý syn si stihli vzít jen náhradní oblečení a utíkali, zatímco keře za nimi začínaly hořet. Cestu autem za zvuku požárních hlásičů jim ztěžovaly spadané sloupy elektrického a telefonního vedení, píše AP. Rodina je nyní v přístřešku pro evakuované a neví, jestli z jejich bytu něco zbylo.

Prezident Biden už v noci na čtvrtek nařídil pro Havajské ostrovy mobilizovat federální pomoc v podobě vojenské techniky a personálu. Čtvrteční vyhlášení stavu katastrofy uvolňuje finanční podporu pro obyvatele Maui, uvádí v oznámení Bílý dům. Podpora může zahrnovat příspěvky na dočasné ubytování nebo výhodné půjčky.

3 minuty
Události: Požáry na Havaji
Zdroj: ČT24

Havajský guvernér Josh Green ve středu odhadl, že dlouhodobé nouzové přístřeší bude potřebovat několik tisíc obyvatel ostrova, kterým oheň zničil domovy. Dostatek takových příbytků ale Maui nebude schopné vytvořit, řekl guvernér. „Budeme muset využít hotelové pokoje, Airbnb a další způsoby, jak ubytovat naše lidi. Pracujeme také na vytvoření programu, který propojí vysídlené obyvatele s dalšími místními, kteří by jim mohli poskytnout přístřeší,“ řekl Green.

Silný vítr na ostrově způsoboval zčásti hurikán Dora, který se však ke středeční půlnoci (čtvrtečnímu poledni SELČ) od Havaje vzdálil na asi patnáct set kilometrů. Viceguvernérka Havaje Sylvia Lukeová uvedla, že obnova ostrova, na kterém plameny ničí rozsáhlé plochy vegetace, „potrvá roky“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Výbuch v kalifornském Palm Springs zabil člověka, starosta mluví o bombě

Policie a hasiči v sobotu zasahovali u výbuchu, který otřásl čtvrtí a poškodil kliniku pro léčbu neplodnosti v kalifornském Palm Springs. Podle amerických médií je na místě jeden mrtvý. Starosta města Ron DeHarte řekl agentuře Reuters, že ve voze nebo u něj byla umístěna bomba.
před 2 hhodinami

Jeden pilot omdlel, druhý byl na toaletě. Letadlo se ocitlo bez dohledu

Stroj společnosti Lufthansa mířící z Německa do Španělska loni letěl deset minut bez dohledu pilota poté, co kapitán odešel na toaletu a druhý pilot mezitím v kokpitu ztratil vědomí. Stroj řídil v té době autopilot. Napsaly to agentury DPA a AP s odvoláním na výsledky zprávy španělského úřadu pro vyšetřování nehod CIAIAC.
před 4 hhodinami

Šíření dezinformací ve Spojených státech přiblížila Zóna ČT24

Analýza webu Newsguard popsala šíření dezinformací ve Spojených státech za vlády prezidenta Donalda Trumpa – ukázala hned dvacet těch, které byly v zemi velmi úspěšné. Některé falešné zprávy pomáhali šířit konzervativní influenceři a k Bílému domu byly pozitivní. Jiné dezinformace naopak Trumpa výrazně kritizovaly. Úspěch podobných fake news odborníkům ukazuje, že rozlišit reálné a falešné je pro běžné Američany stále složitější, přiblížila Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

Izrael spustil Gideonovy vozy. Podle úřadů v Gaze rychle přibývá mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech v Pásmu Gazy v noci na sobotu zahynulo nejméně 58 Palestinců, napsala agentura Reuters s odvoláním na tamní nemocnici. Za poslední tři dny počet palestinských obětí v důsledku intenzivních úderů přesáhl tři sta, tvrdí tamní úřady ovládané teroristickým hnutím Hamás. Izraelský ministr obrany Jisra’el Kac potvrdil, že armáda zahájila rozsáhlou vojenskou operaci zvanou Gideonovy vozy s cílem vyvinout na hnutí tlak.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Na jihu Finska se srazily dvě helikoptéry, zahynulo zřejmě pět lidí

Na jihu Finska se za letu srazily dvě civilní helikoptéry a zřítily se k zemi. Havárii zřejmě nikdo z pěti lidí, kteří byli na palubách strojů, nepřežil. S odvoláním na finská média a estonské ministerstvo zahraničí to napsala estonská veřejnoprávní stanice ERR, podle níž byly helikoptéry na cestě z tamní metropole Tallinu na letiště u finského města Kokemäki. Příčina kolize je zatím neznámá.
před 6 hhodinami

Rusko žádá ústup ukrajinských sil z okupovaných území, píše Reuters

Příměří může nastat jen v případě, že Kyjev stáhne své vojáky ze všech ukrajinských regionů, na které si činí nárok Moskva – podle agentur Reuters a Bloomberg tuto podmínku zmínilo Rusko na páteční schůzce s ukrajinskou delegací v Istanbulu. Moskva podle těchto zdrojů navíc požaduje neutrální status Ukrajiny. Prezident USA Donald Trump chce v pondělí telefonicky jednat o zastavení konfliktu se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Při útoku na minibus v Sumské oblasti zabila ruská armáda devět lidí

Nejméně devět lidí přišlo ráno o život a sedm dalších utrpělo zranění při útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, informoval šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Moskva tvrdí, že terčem byla ukrajinská vojenská technika. Útok, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, už odsoudili ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha i jeho český protějšek Jan Lipavský (nestr.).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Střelec útočil ve fitness centru v Las Vegas

Útočník při páteční střelbě ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada zabil jednoho člověka a tři zranil. Po smrti je i střelec, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...