Požár v Coloradu zničil stovky domů, na místo zamíří Obama

Denver - Rozsáhlý požár, který od víkendu ničí americké Colorado, pronikl na území města Colorado Springs. Evakuováno muselo být 36 tisíc osob, podle místního tisku se zřítilo 200 až 300 domů, spálena je vegetace na rozloze 7 500 hektarů. V obytných částech města plameny dosahují do výše několika metrů a přiživuje je vítr o síle 100 kilometrů v hodině. V pátek chce do města přijet i prezident Barack Obama, aby se přesvědčil o rozsahu škod.

Důvod, proč požár v sobotu vypukl, není jasný. Coloradský guvernér John Hickenlooper řekl, že je možné, že šlo o kriminální čin, ale nevylučuje ani hypotézu blesku. Hickenlooper také prohlásil, že by Obama mohl situaci vyhodnotit jako katastrofu, což by uvolnilo další federální pomoc.

„V některých oblastech vůbec nic nezbylo a jen zde doutnají základy domů. Vypadá to, jako kdyby tam spadla atomová bomba,“ řekl starosta města Steve Bach. V obytných částech města plameny dosahují výše několika metrů. Hasičům trochu pomáhá o něco nižší teplota a mírnější vítr. Přesto je požár stále mimořádně ničivý a hasiči ho uhasili jen z pěti procent.

Šéf záchranných prací Rich Harvey sdělil, že se požár vyvíjí naprosto nepředvídatelně. Lidé z města prchají v automobilech, které vytvořily na výpadovkách dlouhé zácpy.

K ohroženým budovám patří také akademie vojenského letectva, která musela být evakuována. Rodiny, jež nejsou ohroženy, se ujaly několika set studentů a poskytly jim dočasné přístřeší.

Kromě tohoto rozsáhlého požáru v kaňonu Waldo musejí požárníci hasit i plameny u Fort Collinsu. Tam je už zničeno 35 tisíc hektarů.

Požár u Colorado Springs
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Na západě Spojených států nyní vlivem sucha a vysokých teplot hoří na 40 místech - kromě Colorada také v Utahu, Montaně, Novém Mexiku a rovněž na Aljašce. Polovina federálních zdrojů je podle Bílého domu nasazena v Coloradu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump hájí snahy o Grónsko americkou „národní bezpečností“

Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že Spojené státy potřebují Grónsko nikoliv kvůli nerostnému bohatství, ale z důvodů národní bezpečnosti. Jeho prohlášení citovala agentura Reuters. O snahách získat Dánsko hovořil šéf Bílého domu letos opakovaně. Grónsko však náleží Dánsku, má status poloautonomního území.
před 53 mminutami

Ve složkách o Epsteinovi chybí fotky s Trumpem, vadí demokratům

Američtí demokraté viní ministerstvo spravedlnosti, že ze zveřejněných složek o odsouzeném sexuálním delikventovi Jeffreym Epsteinovi odstranilo několik dokumentů. Týká se to i fotografií prezidenta Donalda Trumpa. Resort musel do pátku zveřejnit spisy týkající se zemřelého finančníka. Úřad nicméně zatím zpřístupnil jen jejich zlomek, některé přitom zcela začerněné. Zbytek chce publikovat v následujících týdnech. Podle ministerstva jde totiž o stovky tisíc dokumentů, které je třeba anonymizovat, pokud by zobrazovaly oběti nebo by ohrozily vyšetřování.
před 3 hhodinami

Rusko odmítlo vánoční příměří, chystá rozsáhlé útoky, varoval Zelenskyj

Rusko odmítlo americký návrh na vánoční příměří a zjevně se připravuje podniknout proti Ukrajině o svátcích rozsáhlé útoky, varoval v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Za klíčové podle tamních médií označil posílení protivzdušné obrany země. Ta se plnohodnotné ruské invazi brání už bezmála čtyři roky.
před 5 hhodinami

U Žiliny otevřeli nový úsek dálnice D1 s nejdelším tunelem na Slovensku

Na Slovensku byl otevřen nový klíčový úsek dálnice D1 u Žiliny, jehož součástí je také nejdelší dálniční tunel v zemi. Nová dálnice na severu Slovenska, kterou se podařilo dokončit až s výrazným zpožděním oproti původním plánům, pomůže hlavně tranzitní dopravě. Řidičům z Česka zrychlí jízdu mimo jiné do Vysokých a Nízkých Tater. Slavnostního přestřižení pásky při otevření tunelu se zúčastnili také slovenský premiér Robert Fico (Smer) či ministr dopravy Jozef Ráž.
před 12 hhodinami

Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, Dánsko si předvolá velvyslance

Americký prezident Donald Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, jímž bude guvernér Louisiany Jeff Landry. Ten na sociálních sítích napsal, že jeho cílem v nové funkci bude připojení Grónska k Americe. Trump dal letos opakovaně najevo, že by Spojené státy měly ostrov, který je autonomní oblastí Dánského království, získat. Kodaň to opakovaně odmítla a v nejbližších dnech si předvolá amerického velvyslance. K zachování suverenity ostrova vyzvala také EU. Pro Grónsko se podle slov jeho premiéra nic nemění.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Japonští vědci zkoumají ledovce, které odolávají změně klimatu

Místo aby ledovce v Tádžikistánu tály, mírně zvětšují svůj objem. Jde o světovou raritu. Jestli je to způsobeno například vlastnostmi ledu, nebo specifickými lokálními podmínkami, vědci zatím nevědí, ale snaží se to zjistit.
před 13 hhodinami

Výbuch zabil v Moskvě ruského generála, který se účastnil invaze na Ukrajinu

Při výbuchu nálože nastražené v autě v Moskvě zahynul ruský generál Fanil Sarvarov, který byl náčelníkem oddělení operačního výcviku generálního štábu ruských ozbrojených sil. Uvedl to ruský vyšetřovací výbor, který má funkci kriminální ústředny. Výbor nevyloučil, že za explozí stojí ukrajinské speciální jednotky. Sarvarov se podle médií účastnil ruské invaze na Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Polsko začíná stavět svou první jadernou elektrárnu

V Polsku roste zájem o jadernou energetiku, i díky přispění Evropské unie se tam začíná stavět jaderná elektrárna. Země prochází energetickou transformací. Ještě před deseti lety bylo téměř devadesát procent výroby elektřiny založeno na uhlí. V současnosti jeho podíl klesl zhruba na polovinu, naopak téměř na třetinu vzrostly obnovitelné zdroje. Odklon od uhlí je tak čím dál viditelnější.
před 19 hhodinami
Načítání...