Policie znovu zatýkala při násilných protestech v St. Louis

Násilnými střety mezi policií a protestujícími vyvrcholily v sobotu večer demonstrace v americkém městě St. Louis. Stovky lidí tam druhým dnem vyšly do ulic kvůli rozhodnutí soudu státu Missouri o zproštění viny bělošského policisty, jenž v roce 2011 po automobilové honičce zastřelil černocha. Policie několik demonstrantů zadržela, uvedla agentura AP.

Sobotní protest začal pokojně, účastníci mávali ve vzduchu pěstmi a provolávali hesla jako „Na černošských životech záleží“ a „Je naší povinností bojovat za svou svobodu“. Demonstranti zdůrazňovali, že verdikt soudu by měl znepokojovat všechny části St. Louis, nikoli jen převážně černošské čtvrti.

Hodinu před půlnocí (06:00 SELČ) se však policejní těžkooděnci rozhodli zasáhnout proti skupině lidí, kteří ve čtvrti plné restaurací a obchodů začali rozbíjet výlohy. Na policisty létaly lahve či odpadkové koše a ulicemi se nepřetržitě nesl zvuk rozbíjeného skla.

Policisté odvedli několik lidí v poutech. Kvůli obavám z násilností přerušilo v sobotu večer v dotčené čtvrti provoz místní metro.

Ze stejného důvodu zrušila sobotní večerní koncert v St. Louis kapela U2. Policie hudebníky upozornila, že nebude schopna zajistit standardní bezpečnostní opatření.

Při pátečních násilnostech bylo zraněno deset policistů a zadrženy tři desítky demonstrantů. Policisté uvedli, že někteří účastníci protestů na ně v pátek zaútočili kamením a lahvemi s vodou. Těžkooděnci proti nim zasáhli pepřovým sprejem a gumovými projektily.

Demonstranti v St. Louis
Zdroj: Reuters

Šestatřicetiletý policista Jason Stockley čelil u soudu obvinění z vraždy, protože ze záznamu z honičky vyplynul jeho výrok, že prchajícího zabije. Černocha pak usmrtil pěti výstřely. Také se ukázalo, že u zabitého čtyřiadvacetiletého Anthonyho Lamara Smithe se sice našla zbraň, ale podle prokuratury nesla stopy DNA jen Stockleyho. Prokuratura je přesvědčena, že ji tam policista po incidentu nastrčil.

Soud ale nakonec Stockleyho osvobodil. Soudce mimo jiné poukázal na to, že černoch byl podezřelý z obchodování s drogami a že takoví lidé nechodí beze zbraně.

Americká policie čelí dlouhodobé kritice kvůli kontroverzním zásahům svých bělošských příslušníků proti černochům. Ve Fergusonu nedaleko St. Louis vyvolal před třemi lety rozsáhlé násilné protesty incident, při němž byl zastřelen mladý neozbrojený černoch Michael Brown.

Vydáno pod