OSN: Stovky lidí musíme z Madáji evakuovat, jsou „na prahu smrti“

OSN: V Madáji je potřeba akutní pomoc (zdroj: ČT24)

Hladovějící lidi spatřili pracovníci OSN a dalších humanitárních organizací ve dvou obléhaných syrských oblastech, kam v pondělí dorazily konvoje s pomocí. Agentuře Reuters to sdělil pracovník OSN Yacoub El Hillo, který v jednom z těchto míst, západosyrském městě Madájá, dohlížel na rozdělování potravin a zdravotnického materiálu. K El Hillovi, který je koordinátorem akce, se prý také donesly zprávy o nejméně 40 případech smrti hladem, zvěsti však prý nešlo ověřit. Podle diplomata OSN Gerarda van Bohemena je nutné z města bezodkladně evakuovat zhruba 400 lidí.

„Na vlastní oči jsme viděli několik těžce podvyživených dětí. Jsem si jistý, že tu jsou také podvyživení starší lidé,“ sdělil Reuters El Hillo telefonicky z opozičního města, které je šest měsíců obléháno syrskou armádou a ve kterém podle OSN hladoví na 40 tisíc lidí.

Humanitární pracovníci podle něj viděli případy hladovění rovněž v šíitských enklávách Fúa a Kafrajá, kde je v obležení asi 20 tisíc lidí. K šíitské sektě alávitů patří syrské vedení. Povstalci loni na jaře tyto dvě enklávy v provincii Idlib obsadili, stejně jako velké části území na severozápadě Sýrie.

Pondělní konvoj s pomocí pro všechny tři obléhané oblasti čítal 65 vozů s nákladem zdravotnického materiálu a potravin. Další rozsáhlá operace bude podle El Hilla dokončena ve čtvrtek. Do zmíněných oblastí by měla být dopravena pšenice, mouka, zdravotnická pomoc a další potřeby.

Zástup lidí v Madáji
Zdroj: ČTK/AP

„Mnozí se radovali, tiskli nám ruce, ale někteří zlobně volali, proč jedeme tak pozdě,“ řekl organizaci Thomson Reuters Foundation Pawel Krzysiek z Mezinárodního výboru Červeného kříže. Bylo prý „srdcervoucí“, kolik lidí čekalo na příjezd aut.

Vláda syrského prezidenta Bašára Asada popírá, že přístup do města Madájá uzavřela blokádou. Vinu za neutěšenou situaci tamních obyvatel podle ní nesou povstalci, kteří prý hromadí potraviny.

  • Světová zdravotnická organizace požádala vládu v Damašku, aby povolila do města vyslat mobilní lékařské týmy. Ty by měly posoudit závažnost stavu místních lidí, kteří trpí podvýživou. V nejhorších případech by posléze přistoupili k evakuaci.

Minulý týden se objevily zprávy o tom, že ceny potravin v Madáji dosáhly horentní výše a lidé se živí i listím. Město obléhá také spojenec syrské armády libanonský Hizballáh. Jeho televize v pondělí uvedla, že situace není tak špatná, jak uvádějí zahraniční sdělovací prostředky, a že se občané Madáji nechali zneužít k propagandě.

Novozélandský velvyslanec při OSN Gerard van Bohemen podle agentury AFP v rámci poradního setkání Rady bezpečnosti OSN prohlásil, že zhruba 400 lidí v povstalecké Madáji se nachází v „kritické situaci“ a je třeba je bezodkladně evakuovat. Důvody žádosti o okamžitou evakuaci blíže nesdělil. Podle diplomatů OSN, na které se odvolala agentura DPA, jsou tito lidé na prahu smrti a naléhavě by potřebovali lékařskou pomoc.

I podle novozélandského velvyslance při OSN Gerarda van Bohemena je zhruba 400 lidí v povstalecké Madáji v „kritické situaci“ a je třeba je bezodkladně evakuovat. Důvody žádosti o okamžitou evakuaci blíže nesdělil. Podle diplomatů OSN, na které se odvolala agentura DPA, jsou tito lidé na prahu smrti a naléhavě by potřebovali lékařskou pomoc.

Maltský humanitární pracovník Karl Schembri uvedl, že odbornou zdravotnickou pomoc občanům Madáji nyní poskytuje pouze jeden veterinář a jeden anesteziolog. Konvoj s potravinami podle Schembriho není řešením. „Ta situace je naprosto neudržitelná. Je třeba, aby ukončili obléhání. Je to válečný zločin, vyhladovění se používá jako zbraň proti civilistům,“ řekl Schembri.