Odpůrce Západu Raísí brojil proti existenci Izraele

Ebráhím Raísí se stal prezidentem Íránu v roce 2021. Muž, který od března 2019 vedl tamní justici, byl jedním z nejvlivnějších lidí v zemi a mluvilo se o něm jako o možném nástupci nejvyššího vůdce ajatolláha Alí Chameneího, který ho dlouhodobě podporoval. Raísího minulost však poznamenala účast na řízení procesů, které podle lidskoprávních organizací odsoudily na smrt tisíce lidí. Raísí zemřel o víkendu při nehodě vrtulníku.

Ultrakonzervativec Raísí se stal prezidentem v červnu 2021, když už v prvním kole voleb získal 62 procent hlasů. Hlasování však provázel malý zájem voličů, přišlo jich nejméně od založení islámské republiky v roce 1979. Nízký zájem byl podle médií očekáván, protože úřady ještě před začátkem vyřadily několik Raísího hlavních rivalů a stoupenců opozice. Funkce hlavy státu se ujal v srpnu 2021.

Během svého působení ve funkci například nařídil, aby úřady zpřísnily vymáhání íránského „zákona o hidžábu a cudnosti“, který omezuje oblékání a chování žen.

O několik týdnů později zemřela ve vazbě mladá íránská Kurdka Mahsá Amíníová, kterou mravnostní policie zatkla za údajné porušení daného zákona. Následné několikaměsíční celonárodní protesty představovaly jednu z nejvážnějších výzev pro íránské duchovní vládce od islámské revoluce v roce 1979. Podle organizací na ochranu práv byly při demonstracích zabity stovky lidí, včetně desítek příslušníků bezpečnostních složek.

Teherán rovněž během Raísího prezidentského mandátu pokračoval ve svém programu obohacování uranu a ve vývoji balistických raket. V dané době Írán zažil silný hospodářský pokles způsobený mezinárodními sankcemi a vysokou nezaměstnaností, připomněl server The New York Times.

Raísí mimo jiné brojil proti existenci Izraele a podporoval teroristickou organizaci Hamás v současném konfliktu v Pásmu Gazy. „Íránská islámská republika bude i nadále čestně podporovat palestinský odpor,“ prohlásil koncem dubna na návštěvě Pákistánu, která se uskutečnila nedlouho poté, co Írán poprvé přímo zaútočil na Izrael. Na jeho území vyslali Íránci přes tři sta raket a útočných dronů. Izrael však s pomocí spojenců téměř všechny střely zlikvidoval. Podle Teheránu šlo o odvetu za Izraeli připisovaný úder na konzulát v Damašku.

Raísí, který platil za zapřisáhlého odpůrce Západu, byl zastáncem islamizace univerzit, omezení přístupu k internetu, cenzury západní kultury a genderové segregace na pracovním trhu.

Raísího minulost

Raísí se narodil v roce 1960 ve městě Mašhad na východě Íránu v náboženské rodině. O svého otce přišel, když mu bylo pět let, ale rozhodl se stát duchovním stejně jako on.

Raísí se jako mladý student náboženského semináře ve městě Qom zapojil do islámské revoluce. Stal se chráněncem ajatolláha Chameneího a následně se vypracoval v oblasti soudnictví.

Během toho, co sloužil na pozici prokurátora v Teheránu byl Raísí členem komise, která dohlížela na zabití stovek politických vězňů v roce 1988, kdy se chýlila ke konci osmiletá válka Íránu s Irákem, napsal server ABC s odkazem na skupiny na ochranu lidských práv.

Podle zprávy Amnesty International (AI) byly po celém Íránu zřízeny komise známé jako „výbory smrti“ složené z náboženských soudců, státních zástupců a úředníků ministerstva zpravodajských služeb, které v procesech trvajících jen několik minut rozhodovaly o osudu tisíců zadržených.

Počet zabitých v celém Íránu nebyl nikdy potvrzen, AI však uvedla, že minimální odhady hovoří o pěti tisících osobách. Íránská opozice tvrdí, že jich bylo až třicet tisíc. Popravy se konaly na příkaz tehdejšího duchovního vůdce Rúholláha Chomejního a Teherán je oficiálně nepřiznal.

Na otázku ohledně obvinění, že se podílel na rozsudcích smrti, odpověděl Raísí novinářům v roce 2021: „Pokud soudce, státní zástupce, hájil bezpečnost lidí, měl by být pochválen. (...) Jsem hrdý na to, že jsem hájil lidská práva v každé funkci, kterou jsem dosud zastával,“ prohlásil.

Raísí každopádně stoupal v řadách íránského šíitského muslimského duchovenstva a v roce 2019 byl nejvyšším vůdcem jmenován do vysoce postavené funkce šéfa justice. Krátce poté byl také zvolen místopředsedou Shromáždění expertů, osmaosmdesátičlenného duchovního orgánu odpovědného za volbu příštího nejvyššího vůdce.

V roce 2019 na Raísího uvalily Spojené státy americké sankce za porušování lidských práv, včetně poprav z osmdesátých let.

Pozice prezidenta v Íránu

V prezidentských volbách v roce 2021 byl považován za favorita. „Přicházím jako nezávislý (kandidát), abych udělal změny v řízení země a bojoval s chudobou, korupcí, ponižováním a diskriminací,“ tvrdil Raísí při ohlášení své kandidatury.

Prezidentská funkce není v islámské republice nejvyšší mocenskou pozicí. Poslední slovo ve státních záležitostech, včetně zahraniční politiky a jaderného programu, má nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí, nikoliv prezident.

V klerikálně autoritářském státu sice funguje politická soutěž, mantinely jí ale určuje klerikální rada, která je prvkem ústavního systému. Před prezidentskými volbami například vyřazuje nevhodné kandidáty.

7 minut
Události: Íránský prezident Ebrahím Raísí je po smrti
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 41 mminutami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 1 hhodinou

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 3 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 6 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 17 hhodinami
Načítání...