O nedělním ránu nebe osvítí mimořádně velký úplněk

Praha - V neděli 6. května v 5:35 nastane největší úplněk v letošním roce. Měsíc se totiž přiblíží zemskému povrchu na nejbližší možnou vzdálenost a navíc se právě tuto noc dostane do úplňku. Za dobrých podmínek bude tak světlá noc, že bude možné číst noviny, slibuje astronom Petr Hoprálek. Ze soboty na neděli bude také vrcholit jeden z hlavních meteorických rojů roku s názvem Eta-Aquaridy.

Pouhé tři minuty před úplňkem se Měsíc podle Horálka přiblíží Zemi na 356 955 kilometrů. Nacházet se bude v souhvězdí Vah ve společnosti planety Saturn a hvězdy Spica. Měsíc obíhá kolem Země po eliptické dráze, takže se k ní pravidelně přibližuje a zase vzdaluje. Rozdíl ve vzdálenosti v přízemí a odzemí činí kolem 50 tisíc kilometrů. Úhlová velikost Měsíce se tím mění asi o 14 procent.

Velké přiblížení Měsíce v úplňku bude také 14. listopadu 2016, kdy projde jen 356 511 kilometrů od Země. Největší úplněk v tomto století pak nastane 6. prosince 2052 ve vzdálenosti 356 421 km od Země. Nejvíce se Měsíc k Zemi přibližuje na 356 410 kilometrů.

Pozorovatele nedělního úplňku Horálek upozorňujme na to, že ze soboty na neděli bude také vrcholit jeden z hlavních meteorických rojů roku Eta-Aquaridy, který je tvořen prachovými částicemi z chvostu Halleyovy komety. Meteory vylétají ze souhvězdí Vodnáře, které vychází nad obzor v druhé polovině noci. K ránu jich může za hodinu létat kolem osmi. Smůla je, že svit Měsíce v úplňku bude jejich pozorování rušit.

Vydáno pod