New York po smršti Sandy ožívá

New York – Bouře Sandy od Karibiku až po Kanadu zabila přes 100 lidí. Američané na východním pobřeží se teď snaží vrátit k normálnímu životu. V New Yorku a New Jersey jsou sice stále statisíce lidí bez proudu. Začíná nicméně fungovat autobusová doprava, zítra by mělo v New Yorku částečně začít jezdit i metro.

New York se snaží vzpamatovat z následků bouře Sandy. Podle energetické společnosti Consolidated Edison Inc se podařilo obnovit dodávku elektřiny pro 160 tisíc z 930 tisíc domácností a firem, jimž byla v New Yorku a okolí přerušena.  

Po dvou dnech otevírají obchody a úřady, znovu se začalo obchodovat na newyorské burze. Na zvon signalizující začátek obchodování zazvonil starosta města Michael Bloomberg. Dnes ráno místního času obnovilo provoz newyorské Kennedyho letiště, které ale bude spolu s mezinárodním letištěm v Newarku fungovat pouze omezeně.

Bloomberg zahájil obchodování na newyorské burze
Zdroj: ISIFA/Allison Joyce/Getty Images

Pomalu se vzpamatovává i newyorská doprava. Na Manhattanu už začínají jezdit autobusy, od zítřka by mohlo částečně jezdit i metro. Zaplaveno bylo sice všech deset tunelů metra, které spojují Manhattan pod dnem řeky East River s Brooklynem. Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma jsou ale již tři koridory vysušené.

Zatím je nicméně mimo provoz železniční doprava, protože voda zaplavila tunely vedoucí do města. Spojení mezi New Jersey a New Yorkem nebude fungovat nejméně týden.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg:

„Kromě životů, které jsme ztratili, jsou škody po celém městě obrovské a to nespravíme přes noc. Naše město musí vyřešit dva největší problémy, a to je zprovoznění hromadné dopravy a obnovení dodávek elektřiny.“

Kvůli tomu, že nefunguje veřejná doprava, se New York potýká s dopravními zácpami. Beznadějně ucpaný byl dnes ráno například Kochův most spojující Queens s Manhattanem. Kolaps nastal i v různých částech Long Islandu. Radnice se snaží kritickou dopravní situaci ve městě usnadnit i tím, že uvolnila pravidla pro taxislužbu. Taxikáři můžou nabrat více zákazníků na různých místech během jedné jízdy, což je jindy zakázané.

Do poničeného New Jersey přijel prezident Obama. Na východní pobřeží míří i dobrovolníci z celé země. Místním budou pomáhat s úklidem nebo opravami elektrického vedení. „Pečlivě jsme vybírali, jsou to ti nejlepší. A ve svém oboru se opravdu vyznají,“ ujistil elektrikář Bill Jennings.

Volební kampaň pokračuje

Obama kvůli hurikánu Sandy přerušil volební kampaň, k té se ale vrátí už zítra. Bílý dům dnes oznámil, že Obama ve čtvrtek odletí do Nevady, která patří k asi desítce států, v nichž se budou volby rozhodovat. Prezident také zamíří do Colorada a Wisconsinu. 

Romney sice oznámil, že v pondělí a v úterý kampaň nepovede, ale nakonec v úterý zavítal na plánovaný mítink v klíčovém státě Ohio, dnes v kampani pokračuje na Floridě. Věnoval se ale jen hurikánu a zdržel se kritiky Obamy.

Škody po hurikánu Sandy v USA
Zdroj: ČT24

Dodávky elektřiny se postupně daří obnovit i jinde. Celkem se ocitlo ve tmě 8,5 milionu amerických domácností a firem v 21 amerických státech od Severní Karolíny a Maine na východním pobřeží až po stát Illinois hluboko ve vnitrozemí.

V Salemu žádná Fukušima nehrozí 

Škody na americké ekonomice budou podle expertů dalekosáhlé, dopad živlu pociťuje hlavně energetika a doprava. V jaderné elektrárně Salem ve státě New Jersey odstavili jaderný reaktor, protože nefungovala čerpadla chlazení. 

Jiří Veselý ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ujistil, že rozhodně žádné nebezpečí nehrozí. „V žádném případě to není stejné jako ve Fukušimě,“ řekl. V Salemu se ucpala čtyři ze šesti vodních čerpadel, i to ale podle Veselého na chlazení reaktoru stačí. Sousední jaderná elektrárna Hope Creek funguje normálně. 

image_409136
Zdroj: ČT24

Sandy zeslábla a pomalu se posunuje na sever. Vítr teď fouká rychlostí 60 kilometrů v hodině. Škody už bouře napáchala i v Kanadě. Zemřela tady jedna žena, zabila ji padající cedule. Úřady v Torontu varovaly, že situace bude nejhorší v noci z pondělí na úterý. Sandy ale nakonec plně neudeřila. „Moje bezpečnostní opatření byla jen baterka vedle postele, v severní části Toronta byl jenom trochu silný vítr a trochu deště, západ to postihlo asi víc,“ popsala Petra Hůlková, která v Torontu žije.  

Varování před povodněmi dál platí pro Michigan, Ohio a Pensylvánii, Apalačské hory trápí sněhová vánice.