Netanjahu ohlásil změnu ve sporné justiční reformě, opozice ji stále odmítá

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ohlásil změnu ve sporné reformě justičního systému, proti které již několik týdnů demonstrují desítky tisíc Izraelců. Změna se týká výběru soudců nejvyššího soudu, píše agentura Reuters. Opozice však reformu nadále odmítá a po schválení ji chce napadnout u soudu.

Navrhovaná změna se týká jednoho z nejspornějších bodů reformy – výběru a jmenování soudců nejvyššího soudu. O složení nejvyššího soudu by měla rozhodovat komise, ve které by podle nového návrhu měla mít vláda o něco menší vliv. Nový návrh počítá s tím, že by v jedenáctičlenné komisi zasedali tři ministři a tři poslanci z vládní koalice. Dále by jejími členy byli tři soudci a dva opoziční poslanci.

Netanjahu a jeho spojenci označili změnu za „podanou ruku všem, kterým záleží na národní jednotě“. Proti změnám v justici již několik týdnů protestují desítky tisíc Izraelců, kteří vyjadřují obavy o budoucnost izraelské demokracie. Podle nich změny justičního systému nadměrně zvýší vliv vlády na soudy. V sobotu 11. března proti reformě v Izraeli demonstrovalo podle deníku Haarec dokonce půl milionu lidí, a protesty se tak staly největšími v historii země.

Středolevicová opozice nový návrh i nadále odmítá. „Toto není kompromis, ale nepřátelské převzetí justice ze strany politiků,“ uvedl bývalý premiér Jair Lapid. Ten také oznámil, že opoziční zákonodárci podají k nejvyššímu soudu návrh na přezkum reformy, pokud ji parlament schválí. Podle izraelského tisku změnu odmítají i někteří koaliční poslanci a představitelé, kteří ji považují za ústupek.

Reformou se parlament bude znovu zabývat v dubnu

Hledání kompromisu v reformě soudnictví podpořil při nedělním telefonátu s Netanjahuem i americký prezident Joe Biden. Izraelský premiér následně uvedl, že většinou zákona se bude parlamentu zabývat až po dubnové přestávce.

Netanjahu, který čelí třem procesům kvůli korupci, tvrdí, že jeho cílem je vyvážit dělbu moci, narušenou prý politizací soudnictví. Za sebou má spolu se svými nábožensko-nacionalistickými koaličními spojenci parlamentní většinu, ale jeho reforma soudnictví vyvolala obavy doma i v zahraničí.

Jak změny směřují k ratifikaci, protesty eskalovaly, což ovlivnilo ekonomiku, včetně propadu měny. Od některých vojenských záložníků zazněly hrozby, že budou ignorovat povolávací rozkazy. Prezident Jicchak Herzog vyzval k odložení změn a ve středu představil alternativní plán, který ovšem premiér odmítl.

Interview ČT24: Irena Kalhousová (zdroj: ČT24)

Je fatálně ohrožená soudržnost izraelské společnosti, míní Kalhousová

Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, připomíná, že izraelská společnost je hluboce rozpolcená. „Vzhledem k tomu, co se v Izraeli odehrává a jak mohutné jsou ty protesty, tak je otázka, kam až to může zajít,“ řekla v pořadu Interview ČT24. 

„Myslím si, že je fatálně ohrožená soudržnost izraelské společnosti a to tak, že si jednotlivé tábory nemají co říct. Je tam obrovská nedůvěra, řekla bych i obrovská nenávist,“ doplnila akademička. Tato situace podle ní oslabuje celý stát Izrael, ale příčinu vidí v tom, že Netanjahu dal dohromady nejradikálnější vládu v historii Izraele.

Izraelský premiér podle ní musel oslovit marginální strany krajní pravice, protože se během své politické kariéry rozhádal se stranami z pravého středu politického spektra a ztratil svůj koaliční potenciál.

Role nejvyššího soudu

„Já si myslím, že vláda, která vyhraje o třicet tisíc hlasů, nemá natolik silný mandát, aby začala měnit charakter státu,“ upozornila akademička. Podle ní demokracie neumožňuje vítězi voleb měnit politický systém. „Demokracie je také o tom, že se dodržují určitá pravidla, jako je kontrola moci, rovnováha sil, nezávislost jednotlivých institucí. To všechno se snaží současná vláda tou reformou podrýt,“ uvedla.

„Izrael nemá ústavu ani senát, takže nejvyšší soud je jediná instituce, která je schopná do určité míry kontrolovat kroky vlády,“ připomněla Kalhousová. Podle vládou navrhované reformy by měla politická většina v izraelském parlamentu rozhodující moc o složení Nejvyššího soudu Státu Izrael. Dosud přitom tento vliv měli samotní soudci.

Pokud by nejvyšší soud vrátil do Knesetu návrh legislativy, měli by poslanci možnost jeho rozhodnutí přehlasovat prostou většinou, kdyby došlo k přijetí reformy justice. „To znamená, že vládní většina opět nebude mít žádný problém přehlasovat nejvyšší soud,“ poznamenala akademička.

Protesty elitních vojáků

„V Izraeli začínají stávkovat záložáci. Izraelská armáda brzy bude mít problém s tím, aby vůbec byla schopná fungovat. Izraeli klesá ekonomický výkon, protože nestabilita odrazuje mnohé investory. U samotných Izraelců, kteří jsou součástí start-up sektoru, hrozí, že nebudou pracovat ve státě, který nebude demokratický. To jsou všechno pilíře izraelského státu,“ vysvětlila Kalhousová.

Zároveň upozornila, že kvůli reformě odmítají plnit svou povinnost i piloti, členové výzvědných služeb nebo členové jednotky 8200, která má na starosti kyber-špionáž. „To jsou lidé, které nenahradíte ze dne na den,“ řekla Kalhousová.

Podle ní byl Netanjahu na silnou armádu a výkonnou ekonomiku velmi pyšný a nyní se mu oboje hroutí pod rukama, takže se zdá, že začíná couvat. „Zároveň je rukojmí své vlastní extremistické vlády. Jeho extremističtí partneři ví, že toto je pravděpodobně jejich jediná šance něco podobného prosadit,“ doplnila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Egypt vyzkoušel rozšíření části Suezského průplavu

Egypt o víkendu úspěšně otestoval rozšíření části Suezského průplavu, které umožní na dalších deseti kilometrech dvousměrný provoz. Rozšíření má minimalizovat dopad mořských proudů na lodní dopravu, snížit riziko zablokování lodí a zvýšit kapacitu této důležité vodní cesty.
před 22 mminutami

Havárii letadla v Jižní Koreji přežili jen dva lidé

Nehodu jihokorejského letadla přežili jen dva členové posádky, 179 pasažérů a členů posádky při ní zemřelo, uvedla agentura Jonhap. Letadlo při nouzovém přistání na mezinárodním letišti v jihokorejském Muanu nedokázalo zabrzdit, sjelo z přistávací dráhy a po nárazu do zdi explodovalo. Možnou příčinou neštěstí je srážka s hejnem ptáků, někteří experti ale takovou variantu zpochybňují.
06:20Aktualizovánopřed 29 mminutami

Ázerbájdžánské letadlo před pádem poškodila palba ze země, řekl prezident Alijev

Letadlo Azerbaijan Airlines (AZAL), které ve středu havarovalo v Kazachstánu, poškodila nad ruským územím palba ze země, uvedl v neděli podle ruské státní agentury TASS ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Baku podle hlavy státu zároveň věří, že letoun nebyl sestřelen záměrně.
12:46Aktualizovánopřed 41 mminutami

Kavelašvili složil prezidentský slib

V gruzínském parlamentu v neděli složil přísahu a byl inaugurován prezidentem kritik Západu Michail Kavelašvili, kterého do této role vybrali zákonodárci a regionální zastupitelé vládnoucí strany Gruzínský sen. Opozice volby bojkotovala. Dosavadní prezidentka Salome Zurabišviliová, kterou vybrali v přímé volbě Gruzínci, se v neděli podle agentur označila za jedinou legitimní hlavu státu, ale zároveň uvedla, že prezidentský palác opustí.
08:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Mexiko se chystá na Trumpem avizované deportace migrantů

Mexiko pod tlakem hrozeb zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa výrazně přitvrzuje boj s nelegálními migranty. Jen v posledních měsících roku jich zadrželo bezmála půl milionu. Tamní vláda se obává, aby nový šéf Bílého domu neuvalil vysoká cla na mexický dovoz.
před 3 hhodinami

Volby v Sýrii budou možná až za čtyři roky, uvedl Šará

Než se v Sýrii uskuteční volby, může to trvat až čtyři roky, vypracování ústavy tři, je přesvědčen faktický vládce země Ahmad Šará. V rozhovoru s televizí al-Arabíja také řekl, že zemi pojí strategické zájmy s Ruskem.
před 5 hhodinami

V polském Cieszyně se zřítil činžovní dům, dva lidé se pohřešují

V centru polského města Cieszyn, které leží u hranic s Českem, se zřítil dvoupatrový činžovní dům. Dva lidé jsou nezvěstní, tři utrpěli zranění, informují polská média s odvoláním na úřady a hasiče. Podle serveru TVN24 se budova zřítila pravděpodobně kvůli výbuchu plynu. Na místě vypukl požár, který hasiči následně dostali pod kontrolu.
před 6 hhodinami

Chorvaté vybírají hlavu státu

Chorvaté od nedělního rána rozhodují o svém příštím prezidentovi. Favoritem je nynější hlava státu Zoran Milanović, který usiluje o druhé pětileté období ve funkci, ukazují průzkumy. Je ale nepravděpodobné, že by byl zvolen hned v prvním kole. Druhé kolo by se pak odehrálo 12. ledna.
před 9 hhodinami
Načítání...