Neptun není poslední. Američané vypočítali planetu Devět

Dvojice amerických vědců se domnívá, že našla novou, devátou planetu naší sluneční soustavy. Kolem Slunce prý těleso obíhá ve vzdálenosti dvacetkrát větší než Neptun, dosavadní oficiálně poslední planeta soustavy.

Ještě jsme ji neviděli, ale viděli jsme její gravitační vliv na vnější část naší Sluneční soustavy. Takže víme, že tam je.
Mike Brown

Konstantin Batygin a Mike Brown z Kalifornského technologického institutu oznámili, že mají indicie o existenci vesmírného tělesa, které má zhruba desetinásobek hmotnosti naší Země a je 500krát těžší než Pluto. Své poznatky zveřejnili v odborném časopise Astronomical Journal.

Nová planeta Devět, jak zní její pracovní název, by mohla v pozici deváté planety sluneční soustavy nahradit Pluto, které bylo z kategorie planet v roce 2006 (mimochodem za přispění Browna) vyřazeno. Nyní Pluto patří mezi trpasličí planety, které obíhají Slunce za dráhou Neptuna.

Údajná nová planeta je od Slunce tak daleko, že k jeho jednomu oběhnutí prý potřebuje 10 000 až 20 000 let.

Mike Brown před simulací dráhy planety Devět
Zdroj: Reuters/Mario Anzuoni

„Poprvé za více než 150 let máme nevyvratitelné důkazy, že dosavadní poznání naší sluneční soustavy je neúplné,“ řekl Batygin.

Oba vědci ale „svou“ planetu ještě neviděli. Své poznatky dosud opírají výlučně o matematické modely a počítačové simulace. Podle nich ale není sporu o tom, že jde o planetu. Brown dokonce planetu Devět označil za „nejplanetovější ze všech planet v celé sluneční soustavě“.