Nejsou peníze na galerii? Spalte obrazy!

Neapol – Netradiční a drsnou kampaní chce na svou neblahou finanční situaci upozornit soukromé muzeum současného umění CAM v italské Casorii: Demonstrativně spálilo obraz francouzské umělkyně Séverine Bourguignonové s názvem La Promenade. Autorka díla v hodnotě 10 000 eur (téměř 250 000 korun) akci otevřeně podpořila. Muzeum hodlá pálit tři díla každý týden jako „oběti ve prospěch umění a kultury“.„Když chybějí investice, je lepší umělecká díla zničit,“ zdůvodnilo muzeum oficiálně svůj neobvyklý protest.

Ředitel muzea Antonio Manfredi ještě počátkem týdne doufal v přislíbenou podporu státu, protože muzeu chybějí peníze i prostory. Svou pohrůžku s pálením děl začal plnit v úterý večer. Autorka prvního spáleného obrazu byla protestu přítomna prostřednictvím skypu. Zoufalý počin muzea označila za nezbytnou politickou akci. Na dnešní večer je naplánováno spálení jednoho z výtvorů neapolské umělkyně Rosarie Matareseové.

Muzeum CAM bylo založeno v roce 2005 a prý má za sebou dva roky vandalismu a pohrůžek ze strany mafie. Vystavuje díla umělců z 60 zemí. Podle internetových stránek muzea je mezi asi tisícovkou vystavených uměleckých děl i jedno od českého výtvarníka Jiřího Vovse.

„Tisícovka světových uměleckých děl v naší sbírce současného umění by stejně čelila zničení kvůli lhostejnosti úřadů,“ obhajuje pálení děl Manfredi. Akce má pokračovat tak dlouho, dokud muzeum nedostane příslib finanční pomoci. Muzeum dosud nedostává žádné peníze z veřejných zdrojů. Ředitel se dokonce před časem dopisem obrátil na německou kancléřku Angelu Merkelovou s žádostí o „politicko-kulturní azyl“ pro svou sbírku v Německu.