Na Kubě nově vydané zápisky Che Guevary

Havana – Deník bojovníka dnes vyšel na Kubě. Jsou to dosud nevydané zápisky argentinsko-kubánského revolucionáře Ernesta Che Guevary. Kniha vznikla ku příležitosti jeho 83. nedožitých narozenin. Slavnostního uvedení knihy se účastnila také vdova po revolucionáři Aleida Marchová a jejich nejstarší dcera Aleida Guevarová.

Ernesto Che Guevara

…se narodil v argentinském Rosariu 14. června 1928. V roce 1956 se v Mexiku seznámil s Fidelem Castrem a nalodil se tam s ním a jeho bratrem Raúlem na Granmu, jejímž cílem byla Kuba. Guevara, původně vystudovaný lékař, zastával po vítězství revoluce v kubánské vládě ministerské posty. V polovině 60. let odjel kvůli revoluci do belgického Konga, odkud se vrátil na Kubu, než se vydal do Bolívie. Pohřben je v Santa Claře.

Deník bojovníka obsahuje zápisky z let 1956 až 1958. Začínají příjezdemjachty Granma s 82 revolucionáři v prosinci 1956 na Kubu, pokračují pochodem ze Sierry Maestry a končí rozhodující bitvou v Santa Claře (280 kilometrů východně od Havany) o dva roky později. 

Knihu vydalo australské nakladatelství Ocean Press/Ocean Sur a spolupracovalo na ní se Střediskem studií Ernesta Che Guevary, které řídí 75letá Marchová. 

Dosud nejznámějším Guevarovým deníkem byly jeho poznámky z revolučního tažení v Bolívii, kde byl v říjnu 1967 zabit den po svém zajetí.