Na Floridě se virus zika šíří z Miami Beach, oblasti hojně navštěvované turisty

Virus zika na Floridě (zdroj: ČT24)

Na Floridě v USA identifikovali druhé místo, v němž se šíří virus zika. Oznámil to floridský guvernér Rick Scott. Jde o menší oblast Miami Beach v okrese Dade, avšak o pláž navštěvovanou také turisty. Florida požádala o další pomoc americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Také první místo, kde se objevily místní případy onemocnění, je v Miami Beach, ale z jiné jeho části.

Scott řekl, že pět nových případů je z části zvané South Beach navštěvované turisty. Dva nově nakažení jsou domácí, tři jsou turisté. Předchozí případy se vázaly na centrální část Miami, na čtvrť Wynwood.

CDC varovalo občany před pobytem na South Beach a oznámilo, že těhotné ženy by se měly místu, označeném za zamořenou oblast, zcela vyhnout. Pro těhotné ženy je stále v platnosti varování před pobytem ve Wynwoodu. Středisko své varování rozšířilo a uvedlo, že těhotné ženy i jejich partneři by se měli v této době vyhnout celému okresu Miami-Dade.

Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že je v USA zaznamenáno 35 případů onemocnění, kdy se osoby nemohly nakazit mimo území USA.

V Miami začali s intenzivními postřiky proti komárům, protože nemoc šíří právě komáři. U dospělých má mírný průběh, ale u lidského plodu může způsobit zpomalení vývoje mozku. Současná epidemie trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Latinské Ameriky, ojedinělé případy se objevily i na jiných kontinentech včetně Evropy.

Stav nouze v Portoriku

Američtí odborníci v pátek oznámili, že v Portoriku se může narodit až 270 dětí s mikrocefalií, protože jejich matky se v těhotenství nakazily. Výpočet vychází z faktu, že v Portoriku je nakaženo 10 690 osob a mezi nimi přes 1000 těhotných žen. Minulý týden vyhlásila americká vláda pro Portoriko kvůli viru stav nouze.

Proti nemoci není zatím známá vakcína, ale v USA se vyvíjejí dvě. Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo na vývoj 81 milionů dolarů.