Míru je třeba dosáhnout silou, řekl Zelenskyj v Budapešti

Míru je třeba dosáhnout prostřednictvím síly, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na budapešťském summitu Evropského politického společenství (EPS). Narážel tak na heslo vítěze amerických prezidentských voleb Donalda Trumpa. Ústupky Rusku jsou pro Ukrajinu nepřijatelné a pro Evropu sebevražedné, dodal Zelenskyj. Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že se účastníci summitu shodli, že je potřeba co nejdříve mít v Evropě mír.

„Neměli bychom si představovat, že tím, že ukážeme slabost nebo obětujeme určité evropské pozice či pozice jedné evropské země, si můžeme koupit mír,“ řekl Zelenskyj a varoval Evropany před jakýmkoli snížením tlaku na Moskvu.

„Objímání se s Putinem nepomůže. Někteří z vás ho objímají už dvacet let a věci se jen zhoršují. Myslí jen na války a nezmění se. Pouze tlak mu může stanovit hranice,“ naléhal Zelenskyj. Ukrajina, jejíž armáda již měsíce ustupuje před mnohem početnějšími a lépe vyzbrojenými ruskými silami, „potřebuje další zbraně, a ne podporu v rozhovorech“ s Moskvou, dodal podle agentury AP.

Ukrajinský prezident na summitu EPS rovněž varoval, že čím bližší je některá evropská země vůči Rusku, tím slabší se jeví koncept její neutrality. O ukončení války by měla rozhodnout Ukrajina a účet za válku by měla zaplatit Moskva, prohlásil.

Zelenskyj poukázal na to, že Kreml eskaloval situaci, když nasadil severokorejské vojáky. „Rusko poskytuje nejnovější technologii Severní Koreji výměnou za pomoc Severokorejců ve válce s Ukrajinou. A to je hrozba – nejenom pro evropskou část NATO, ale i pro americké území,“ sdělil generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte.

Summit v Budapešti

Od vypuknutí války je to poprvé, co Zelenskyj přicestoval do Maďarska, upozornila agentura Unian.

Hostitelem budapešťského summitu je maďarský premiér Orbán, který si navzdory ruské agresi proti Ukrajině uchoval přátelské vztahy s Moskvou, kde jednal s ruským vládcem Vladimirem Putinem poté, co se Maďarsko ujalo předsednictví v Radě Evropské unie. Brusel se od Orbánových cest do Moskvy a Pekingu distancoval.

Orbán ve čtvrtek prohlásil, že se účastníci summitu EPS shodli, že je potřeba co nejdříve mít v Evropě mír. „Situaci, o které se diskutovalo, lze označit za obtížnou, složitou a nebezpečnou,“ řekl a dodal, že mír, stabilita a prosperita jsou v Evropě ohroženy.

„Nemůžeme očekávat ochranu pouze od Američanů,“ dodal Orbán s tím, že Evropa musí zůstat klíčovým hráčem v nadcházejícím vývoji.

Podle maďarské agentury MTI Orbán také uvedl, že vítězstvím republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se výrazně rozrostl tábor prosazující mír.

Fiala a Starmer

Česko na pátém summitu neformální platformy EPS, která se poprvé sešla na podzim 2022 v Praze, zastupoval premiér Petr Fiala (ODS). Šéf české vlády se na okraj setkání sešel s britským premiérem Kierem Starmerem. Oba politici se shodli na prohloubení spolupráce v jaderném průmyslu, zejména mezi společnostmi ČEZ a Rolls-Royce v rozvoji malých modulárních reaktorů.

Oba premiéři se na schůzce podle Fialy dohodli také na spolupráci při potírání ilegální migrace. Hovořili i o amerických prezidentských volbách a americké zahraniční politice.

Starmer Fialu pozval na návštěvu Británie. „Což jsem samozřejmě přijal a do Londýna se těším,“ uvedl český premiér.

EPS k migraci

Fiala se dále na summitu zúčastnil kulatého stolu k migraci. Debata podle něj byla mimo jiné i velmi kritická k tomu, co se zatím v Evropě v boji s nelegální migrací podařilo.

Řada lídrů si konečně uvědomuje, že migrace je komplexní problém, který Evropu ohrožuje, uvedl Fiala. Česko podle něj patří k zemím, které přichází s vlastními nápady. „Protože jsme v té skupině zemí, které chtějí jít nad migrační pakt a dál a být razantnější,“ dodal.

„Nestačí jen restriktivní opatření, musíme také pomáhat těm zemím, ze kterých (migranti) přicházejí. To není jednoduchá věc, ale je to jedna z možností, jak bojovat s nelegální migrací,“ řekl Fiala.

Fiala na summitu hovořil také s Ruttem o dopadech amerických voleb a zvolení Donalda Trumpa na fungování NATO. „Bavil jsem se s (předsedkyní Evropské komise) Ursulou von der Leyenovou a (šéfkou Evropského parlamentu) Robertou Metsolovou o tom, jak probíhá schvalování Komise a jak dobře dopadl náš nominant Jozef Síkela (STAN),“ řekl ve čtvrtek večer Fiala.

Načítání...