ČEZ koupí podíl v Rolls-Royce SMR

Události: ČEZ koupí podíl v Rolls-Royce SMR (zdroj: ČT24)

Polostátní energetická společnost ČEZ podepsala se společností Rolls-Royce SMR strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. V britské firmě koupí ČEZ zhruba dvacetiprocentní podíl, za nějž zaplatí jednotky miliard korun, oznámili premiér Petr Fiala (ODS) a zástupci obou společností.

Spolupráce, která je připravována na několik desetiletí, počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku. Nepůjde tak pouze o nákup nebo dodávku hotových zařízení.

„Je to důležitý okamžik k zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Zároveň máme jedinečnou příležitost se podílet na nové technologii modulárních reaktorů. Nechceme technologie jen nakupovat, chceme se na jejich vývoji i výrobě také podílet,“ řekl k dohodě Fiala. Podle něj české firmy dostanou prostor nejen při vývoji zařízení, ale i v dodavatelských řetězcích.

Projev premiéra Fialy k podpisu memoranda v oblasti energetiky mezi ČEZem a Rolls-Roycem (zdroj: ČT24)

Podle informací ČEZu je malý modulární reaktor od firmy Rolls-Royce SMR tlakovodní reaktor, který využívá aktivní i pasivní bezpečnostní prvky. Jeho elektrický výkon by měl být 470 megawattů, životnost reaktoru se počítá na nejméně šedesát let.

Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) jeho resort prověřuje řady různých lokalit, kde by modulární reaktory mohly vyrůst. „Přece jenom je potřeba prověřit řadu takových věcí, jako je třeba i seismická aktivita v regionech, kde by budoucí malé modulární reaktory mohly stát,“ vysvětlil s tím, že by chtěl, aby do roku 2050 na území Česka vyrostlo zhruba deset zařízení.

Ideální by podle ministra byla stavba reaktorů v lokalitách, ve kterých již v současnosti elektrárny stojí. „Ono to bude mít velmi pozitivní dopad i na to, že nemusíte budovat novou infrastrukturu. Přece jenom každé budování nové infrastruktury stojí daňové poplatníky další prostředky,“ sdělil Vlček s tím, že vláda se snaží dělat kroky pro stabilitu Česka i pro snížení konečných cen za energie.

90' ČT24: Malé modulární reaktory v Česku (zdroj: ČT24)

Především pro dodávky tepla

První tuzemský modulární reaktor by měl vzniknout v první polovině třicátých let v jaderné elektrárně v Temelíně.

Jen pro představu – malý modulární reaktor společnosti Rolls-Royce je velký asi jako dvě pražská Václavská náměstí. Společnost ČEZ jich chce mít do roku 2050 postavených hned několik o celkovém výkonu tři gigawatty. Stávající elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty. Modulární reaktory by podle dřívějšího vyjádření ČEZu měly sloužit především pro dodávky tepla a měly by vznikat například na území nynějších uhelných elektráren, například v Prunéřově nebo v Dětmarovicích.

Cena modulárního reaktoru bude podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše obdobná jako u velkých bloků s tím, že bude poměrem odpovídat nižšímu výkonu modulárního reaktoru.

Podle Hospodářské komory je navázání spolupráce velkou příležitostí a potenciálem. „Znamená to, že by se výroba malých modulárních reaktorů mohla částečně realizovat na území České republiky, tedy se zapojením a přispěním českého průmyslu. Což je jednoznačně žádoucí,“ sdělila komora.

Ekonom Dohnal o české energetice a modulárních reaktorech (zdroj: ČT24)

Nižší výkon a rychlejší stavba

Modulární reaktory je možné vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou.

„Nejsou u nich tak velké požadavky na geologickou stabilitu. A po připojení do sítě nevytváří příliš velké požadavky na přenosovou soustavu,“ zhodnotil ekonom společnosti Capitalinked.com Radim Dohnal. „Nepochybně ale platí, že energie, kterou vyrobí, bude dražší než z velkých reaktorů. To je jasná nevýhoda,“ doplnil.

Ředitel strategie EGÚ Brno Macenauer o modulárních reaktorech (zdroj: ČT24)

„Výhodou je, že tyto reaktory lze stavět po částech v různých lokalitách a přidávat výkon podle toho, jak se bude vyvíjet ekonomika a spotřeba,“ poznamenal ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer.

Stát na konci srpna se společností ČEZ uzavřel bezpečnostní smlouvu pro rozvoj malých a středních modulárních reaktorů. Dohoda má zajistit bezpečnostní zájmy státu při výběru budoucího partnera pro vývoj a výstavbu takových reaktorů v tuzemsku. ČEZ tak například bude stát informovat o výběru dodavatele.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně tisíc megawattů, jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 megawattů stojí v Dukovanech na Třebíčsku. V Dukovanech by korejská společnost KHNP měla postavit další dva reaktory. První z nich má být hotový v roce 2036.

Načítání...