ČEZ koupí podíl v Rolls-Royce SMR

3 minuty
Události: ČEZ koupí podíl v Rolls-Royce SMR
Zdroj: ČT24

Polostátní energetická společnost ČEZ podepsala se společností Rolls-Royce SMR strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. V britské firmě koupí ČEZ zhruba dvacetiprocentní podíl, za nějž zaplatí jednotky miliard korun, oznámili premiér Petr Fiala (ODS) a zástupci obou společností.

Spolupráce, která je připravována na několik desetiletí, počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku. Nepůjde tak pouze o nákup nebo dodávku hotových zařízení.

„Je to důležitý okamžik k zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Zároveň máme jedinečnou příležitost se podílet na nové technologii modulárních reaktorů. Nechceme technologie jen nakupovat, chceme se na jejich vývoji i výrobě také podílet,“ řekl k dohodě Fiala. Podle něj české firmy dostanou prostor nejen při vývoji zařízení, ale i v dodavatelských řetězcích.

5 minut
Projev premiéra Fialy k podpisu memoranda v oblasti energetiky mezi ČEZem a Rolls-Roycem
Zdroj: ČT24

Podle informací ČEZu je malý modulární reaktor od firmy Rolls-Royce SMR tlakovodní reaktor, který využívá aktivní i pasivní bezpečnostní prvky. Jeho elektrický výkon by měl být 470 megawattů, životnost reaktoru se počítá na nejméně šedesát let.

Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) jeho resort prověřuje řady různých lokalit, kde by modulární reaktory mohly vyrůst. „Přece jenom je potřeba prověřit řadu takových věcí, jako je třeba i seismická aktivita v regionech, kde by budoucí malé modulární reaktory mohly stát,“ vysvětlil s tím, že by chtěl, aby do roku 2050 na území Česka vyrostlo zhruba deset zařízení.

Ideální by podle ministra byla stavba reaktorů v lokalitách, ve kterých již v současnosti elektrárny stojí. „Ono to bude mít velmi pozitivní dopad i na to, že nemusíte budovat novou infrastrukturu. Přece jenom každé budování nové infrastruktury stojí daňové poplatníky další prostředky,“ sdělil Vlček s tím, že vláda se snaží dělat kroky pro stabilitu Česka i pro snížení konečných cen za energie.

27 minut
90' ČT24: Malé modulární reaktory v Česku
Zdroj: ČT24

Především pro dodávky tepla

První tuzemský modulární reaktor by měl vzniknout v první polovině třicátých let v jaderné elektrárně v Temelíně.

Jen pro představu – malý modulární reaktor společnosti Rolls-Royce je velký asi jako dvě pražská Václavská náměstí. Společnost ČEZ jich chce mít do roku 2050 postavených hned několik o celkovém výkonu tři gigawatty. Stávající elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty. Modulární reaktory by podle dřívějšího vyjádření ČEZu měly sloužit především pro dodávky tepla a měly by vznikat například na území nynějších uhelných elektráren, například v Prunéřově nebo v Dětmarovicích.

Cena modulárního reaktoru bude podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše obdobná jako u velkých bloků s tím, že bude poměrem odpovídat nižšímu výkonu modulárního reaktoru.

Podle Hospodářské komory je navázání spolupráce velkou příležitostí a potenciálem. „Znamená to, že by se výroba malých modulárních reaktorů mohla částečně realizovat na území České republiky, tedy se zapojením a přispěním českého průmyslu. Což je jednoznačně žádoucí,“ sdělila komora.

7 minut
Ekonom Dohnal o české energetice a modulárních reaktorech
Zdroj: ČT24

Nižší výkon a rychlejší stavba

Modulární reaktory je možné vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou.

„Nejsou u nich tak velké požadavky na geologickou stabilitu. A po připojení do sítě nevytváří příliš velké požadavky na přenosovou soustavu,“ zhodnotil ekonom společnosti Capitalinked.com Radim Dohnal. „Nepochybně ale platí, že energie, kterou vyrobí, bude dražší než z velkých reaktorů. To je jasná nevýhoda,“ doplnil.

5 minut
Ředitel strategie EGÚ Brno Macenauer o modulárních reaktorech
Zdroj: ČT24

„Výhodou je, že tyto reaktory lze stavět po částech v různých lokalitách a přidávat výkon podle toho, jak se bude vyvíjet ekonomika a spotřeba,“ poznamenal ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer.

Stát na konci srpna se společností ČEZ uzavřel bezpečnostní smlouvu pro rozvoj malých a středních modulárních reaktorů. Dohoda má zajistit bezpečnostní zájmy státu při výběru budoucího partnera pro vývoj a výstavbu takových reaktorů v tuzemsku. ČEZ tak například bude stát informovat o výběru dodavatele.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně tisíc megawattů, jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 megawattů stojí v Dukovanech na Třebíčsku. V Dukovanech by korejská společnost KHNP měla postavit další dva reaktory. První z nich má být hotový v roce 2036.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 4 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 5 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 5 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 5 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 8 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...