Tuskova nová migrační strategie vyvolala v Polsku rozruch

2 minuty
Události: Spory kolem nové polské migrační strategie
Zdroj: ČT24

Polská vláda Donalda Tuska po roce u moci oznámila novou migrační strategii, která předpokládá mimo jiné i dočasné pozastavení práva na azyl. Premiér současně odmítl unijní migrační pakt, což kritizovali aktivisté i opozice. Proti Tuskovým plánům se postavil i polský prezident Andrzej Duda z konzervativní strany Právo a spravedlnost.

Mezi hlavní výzvy, o kterých hovoří nová polská migrační strategie pro roky 2025 až 2030, patří tlak nelegální migrace, hybridní hrozba na východě nebo příliv ekonomických migrantů, jejichž počet v osmatřicetimilionovém Polsku za poslední dekádu přesáhl hranici dvou milionů.

„Běloruský režim ve spolupráci s Moskvou přiváží na hranice migranty ze střední Asie, ze zemí Blízkého východu a Afriky a poté se je s pomocí běloruských služeb snaží dostat přes pět metrů vysoký hraniční plot, který tam už minulá polská vláda začala budovat a současná ho posiluje za poměrně velké peníze, v přepočtu miliardy korun,“ přiblížil situaci zpravodaj ČT v Polsku Andreas Papadopulos.

Kontrola a bezpečnost

Útlá publikace o 36 stranách se nazývá „Převzít kontrolu, zajistit bezpečnost“. Mimo jiné v ní stojí, že „je potřeba klást důraz na integraci cizinců“ nebo že „azylové právo vzniklé před sedmdesáti lety vyžaduje naléhavé změny“.

Dokument teď hýbe polskou politikou. Tusk hovoří o obřích počtech migrantů, kteří chtějí do Polska, a v případě potřeby žádá po úřadech, aby odřekly lidem právo ucházet se v zemi o azyl. „Nejde o odepření práva na azyl, ale o dočasný stop přijímání žádostí tam, kde jsou hranice překročeny nelegálně. Tomu všichni tady rozumí,“ míní premiér.

„Tusk řekl, že pokud liberální demokraté nevyřeší problém ilegální imigrace, tak řešení skončí v rukou populistů,“ poznamenal Papadopulos.

Kritika na domácí půdě

Polský předseda vlády už krok obhajoval v Bruselu. Závěrečné komuniké z Evropské rady přitom straní Varšavě. „V komuniké stojí, že země EU budou dělat, co budou moci, proti ilegální migraci a překračování hranic za pomoci cizí mocnosti, a také, že uznávají právo zemí podnikat nejrůznější opatření vedoucí k tomu, aby nelegální migraci zastavily,“ podotkl Papadopulos.

Kritika ale zaznívá v samotném Polsku. Nápad se nelíbí Tuskovým levicovým partnerům z koalice, opozice strategii považuje za slabou a prezidentovi vadí, že by se omezení práva na azyl dotklo běloruských opozičníků.

Neziskové organizace dokument pokládají za zpolitizovaný a populistický. „V tuto chvíli máme (za letošek) necelých osm tisíc žádostí o azyl. Většinu z toho tvoří Bělorusové a Ukrajinci. Opravdu nevidíme taková čísla, jakými nás straší vláda. Polsko tyto počty migrantů zvládne,“ je přesvědčena ředitelka polské pobočky Amnesty International Anna Blaszczaková-Banasiaková.

6 minut
Zpravodaj ČT Papadopulos o migračních plánech Tuskovy vlády
Zdroj: ČT24

Obrat v migrační politice a nově nalezená protiimigrační rétorika premiérovi a jeho koalici přináší rok před klíčovou prezidentskou volbou politické body. Na opoziční Právo a spravedlnost má v průzkumech těsný náskok.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským. Moskva zatím nepotvrdila, zda se Putin do Istanbulu chystá.
01:59Aktualizovánopřed 4 mminutami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
09:27Aktualizovánopřed 32 mminutami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra přednesl modlitbu a vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy. Funkce se oficiálně ujme přesně týden po inaugurační mši.
14:45Aktualizovánopřed 37 mminutami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
13:06Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
13:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 14 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 23 hhodinami
Načítání...