Kvůli bouři Dennis v Británii zrušili stovky letů, hrozí záplavy

Stovky letů zrušili v sobotu v Británii kvůli bouři Dennis, která se žene na Britské ostrovy. Z rozbouřeného moře po dlouhé pátrací operaci u pobřeží jihovýchodní Anglie odpoledne záchranáři vytáhli tělo utonulého muže, který patrně spadl z tankeru, informoval zpravodajský web BBC. Meteorologové varovali před silným větrem a vydatným deštěm, který zřejmě způsobí na některých místech záplavy. Na pomoc s nepříznivým počasím byly na sever Anglie vyslány desítky vojáků.

Před týdnem postihla Britské ostrovy bouře Ciara, podle některých odhadů by ale bouře Dennis mohla způsobit další škody v oblastech, které se ještě vzpamatovávají z předchozí bouře.

Zrušení leteckých spojů se kromě těch londýnských dotklo také několika dalších britských letišť a narušilo plány nejméně čtyř desítek tisíc cestujících. Největší problémy hlásí aerolinky EasyJet a British Airways. Podle stránek Letiště Václava Havla byla dnes zrušena také dvojice letů aerolinek British Airways na lince mezi Prahou a londýnským letištěm Heathrow.

Výstrahy kvůli očekávaným záplavám nyní platí na 31 místech v Anglii, 26 ve Skotsku a na šesti ve Walesu. Očekává se, že bouře zesílí v noci na neděli a podle meteorologů ji může provázet vítr o rychlosti až 158 kilometrů za hodinu a 30metrové vlny, uvádí agentura AP. Úřady proto vyzvaly obyvatele Spojeného království, aby dbali zvýšené opatrnosti.

Na pomoc lidem v hrabství West Yorkshire, které tvrdě postihla i bouře Ciara, už úřady vyslaly armádu.

V rozbouřeném moři nedaleko Kentu u pobřeží jihovýchodní Anglie po sedmihodinové pátrací akci záchranáři našli tělo muže, který patrně utonul poté, co spadl z tankeru převážejícího zkapalněný ropný plyn. Při jiném incidentu bylo z moře vytaženo tělo jiného muže, podle úřadů nebyly však okolnosti jeho smrti podezřelé.

Výstraha platí i v Irsku

Varování pro hrabství Waterford a Wexford na jihovýchodě země vydali v sobotu také meteorologové v Irsku. Hrozit podle nich budou místní záplavy i ničivé poryvy větru. Jeho rychlost bude podle služby Met Éireann dosahovat až 120 kilometrů za hodinu.

Před týdnem Evropu postihla bouře Ciara, které se ve střední Evropě včetně Česka říkalo Sabine. Vyžádala si více než desítku obětí, jen v Británii zahynuli podle místních médií tři lidé. Odborníci varovali, že následky bouře Dennis by mohly být ještě horší. Podle některých odhadů by totiž mohlo za víkend v některých regionech napršet tolik jako jindy za celý měsíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Starmer odpovídal v parlamentu. Rezignaci kvůli kauze Mandelsona odmítá

Britský premiér Keir Starmer odpovídal na otázky v parlamentu. V posledních dnech opakovaně odmítl výzvy k rezignaci, kterým čelí v souvislosti s vazbami bývalého britského velvyslance ve Spojených státech Petera Mandelsona na amerického sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Starmer navíc plánuje vstoupit do dalších voleb v čele Labouristické strany. Podporu mu po pondělní schůzce podle britských médií vyjádřila velká část zákonodárců.
před 1 hhodinou

Americké úřady odmítly posoudit mRNA vakcínu proti chřipce

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) odmítl posoudit žádost farmaceutické společnosti Moderna o schválení její nové vakcíny proti chřipce. Píší o tom agentury s odvoláním na úterní oznámení společnosti.
před 1 hhodinou

Rusové zabili tři batolata a jejich otce u Charkova, těhotnou matku zranili

Úder ruského dronu na rodinný dům ve východoukrajinské Charkovské oblasti zabil v noci na středu jednoho muže a tři batolata. Uvedl to šéf tamní oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov, který už předtím informoval o požáru domu po dronovém útoku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později potvrdil, že oběťmi jsou otec a jeho tři děti. Naopak ukrajinské bezpilotní stroje zasáhly podle médií rafinerii ve Volgogradu.
09:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na západě Kanady zabila útočnice devět lidí a sebe

Devět lidí zahynulo a desítky dalších utrpěly zranění poté, co žena začala střílet na střední škole a v její blízkosti v odlehlé podhorské obci v provincii Britská Kolumbie na západě Kanady. Útočnice zřejmě poté zabila i sebe. Informovaly o tom v noci na středu tiskové agentury s odkazem na policii. Kanadský premiér Mark Carney uvedl, že je událostí otřesen, a odložil cestu na Mnichovskou bezpečnostní konferenci.
03:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Meta a Google úmyslně fungují jako drogy nebo kasina, tvrdí žaloba

Společnosti Meta a Google v přelomovém soudním procesu v Los Angeles čelí obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Žalující strana chce, aby Meta, která vlastní sítě Instagram, Facebook a WhatsApp a Google, vlastník videoplatformy YouTube, převzaly odpovědnost za újmu způsobenou dětem v důsledku používání těchto sítí.
před 2 hhodinami

Stan v bytě a dvě vrstvy oblečení. V Kyjevě řada lidí topí jen pár hodin denně

Celá domácnost v jediné vytopené místnosti. Takovou denní realitu zažívají tisíce obyvatel Kyjeva. V něm zůstává po masivním ruském útočení na energetickou infrastrukturu dál přes 1400 výškových budov bez tepla. A podle úřadů se situace zřejmě do konce zimní sezony nezmění. Rusové navíc pokračují v ostřelování ukrajinských měst.
před 7 hhodinami

Každý ví, co Epstein dělá, řekl Trump roku 2006 dle dokumentu FBI šéfovi policie

Bývalý policejní šéf na Floridě sdělil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), že mu Donald Trump v roce 2006 po telefonu řekl, že o chování Jeffreyho Epsteina všichni vědí. O dokumentu FBI, který je součástí milionů stran nově odtajněných spisů zesnulého sexuálního delikventa, informovaly v noci na středu agentura Reuters či server stanice BBC. Podle nich vyvolá další vážné otázky ohledně tvrzení současného prezidenta USA, že o Epsteinových zločinech tehdy nic nevěděl.
před 10 hhodinami

Šest těl a horská chata. Bulharská policie rozplétá záhadný případ

Podivný případ vyšetřují policisté v Bulharsku. V horách na hranici se Srbskem našli v horské chatě tři mrtvé. Následně objevili v odstavené dodávce další tři mužská těla – mezi nimi i mrtvého patnáctiletého chlapce. Jde o členy jedné skupiny, která měla základnu ve shořelé chatě Petrohan. Vyšetřovatelé prohlásili, že jde o zločin, který nemá v zemi obdoby. Proto se teď případu říká bulharské „Twin Peaks“. Mrtví měli patřit k neziskové organizaci chránící přírodu. Mezi tamními lidmi se ale šíří zvěsti, že nebyli těmi, kým se zdáli být.
před 16 hhodinami
Načítání...