Izrael provedl další údery v Bejrútu i v Pásmu Gazy

4 minuty
Studio ČT24: Izraelské noční údery na Bejrút
Zdroj: ČT24

Izraelská armáda potvrdila, že v noci na neděli provedla řadu útoků v oblasti libanonského hlavního města Bejrút. Údajně se zaměřila na skladiště zbraní a další infrastrukturu teroristického hnutí Hizballáh. Nálety patřily k dosud nejintenzivnějším. Z Libanonu se ještě v sobotu slovenským speciálem repatriovalo devět Čechů a tři jejich rodinní příslušníci. Izraelské síly během neděle provedly také údery v Pásmu Gazy na cíle spojené s teroristickým hnutím Hamás.

Armáda židovského státu provedla podle svědků, které citovala agentura Reuters, několik masivních úderů v oblasti Bejrútu. Záblesky z místa byly údajně viditelné ze vzdálenosti několika kilometrů po dobu třiceti minut.

Rozsáhlý úder na Bejrút následoval podle izraelského serveru Times of Israel poté, co dvě rakety vypálené z Libanonu zasáhly izraelskou pobřežní planinu. Jeruzalém uvedl, že letectvo „provedlo sérii cílených úderů na řadu skladů zbraní a míst teroristické infrastruktury patřících teroristické organizaci Hizballáh v oblasti Bejrútu“.

Korespondent BBC v Bejrútu popsal noc na neděli jako prozatím „nejhorší, kterou předměstí Bejrútu a celé město zažilo“ od začátku izraelské ofenzivy do Libanonu. Silné výbuchy začaly okolo půlnoci poté, co izraelská armáda vyzvala obyvatele dvou bejrútských čtvrtí k evakuaci.

Izraelské letectvo bombarduje jižní předměstí hlavního města už téměř dva týdny. Armáda uvádí, že provádí útoky zacílené na Hizballáh, který tam má silnou pozici.

Agentura AFP s odkazem na libanonské ministerstvo zdravotnictví v neděli uvedla, že sobotní údery izraelské armády si napříč Libanonem vyžádaly 23 mrtvých.

9 minut
Studio ČT24: Zahraniční zpravodaj ČT Andreas Papadopulos o situaci v Libanonu
Zdroj: ČT24

Útoky na cíle spojené s hnutím Hamás

V neděli izraelská armáda oznámila, že znovu zaútočila na velitelská centra Hamásu v Pásmu Gazy. Jedno se údajně nacházelo v bývalé škole v pobřežním pásu a další v budově, která dříve sloužila jako mešita. Podle serveru The Times of Israel se útoky zaměřily na desítky objektů hnutí, včetně skladů zbraní, tunelů, buněk operativců a další infrastruktury. Armáda také obklíčila okolí uprchlického tábora Džabálija. Podle svého prohlášení měla indicie, že se tam znovu seskupují členové Hamásu.

Podle tamních úřadů ovládaných teroristickým hnutím Hamás zemřelo o víkendové noci čtyřiadvacet lidí a třiadevadesát utrpělo zranění při náletu na mešitu a bývalou školu v centrální části pásma. V důsledku nedělního útoku na uprchlický tábor Džabálija údajně zemřelo nejméně sedmnáct lidí, včetně devíti dětí. Informují o tom agentura Reuters a server televize al-Džazíra. Údaje není možné bezprostředně ověřit.

Očití svědci podle Reuters uvedli, že mešita sloužila jako přístřeší pro lidi, kteří museli uprchnout před boji z jiných částí Gazy. Reportér agentury AP v márnici tamní nemocnice napočítal devatenáct těl, podle záznamů zdravotníků to byli výhradně muži. Podle stanice al-Džazíra trvalo zdravotníkům tři hodiny, než se dostali skrz sutiny k obětem.

Armáda židovského státu tvrdí, že před cílenými útoky přijala řadu opatření, aby snížila ohrožení civilistů. Vydala také příkaz k evakuaci pro sever Pásma Gazy a stanovila humanitární cesty směrem k jižní oblasti. Evakuace přitom v posledních týdnech nebyly běžné, armáda k nim vyzývala zejména na začátku pozemní operace.

Pohrůžka Íránu

Izraelský ministr obrany Jo'av Galant v neděli pohrozil Íránu útoky obdobnými těm v Pásmu Gazy a Bejrútu. Reagoval tak na úterní útok Teheránu. Izrael již dříve slíbil odvetu za íránské útoky.

„Íránci nijak nepoškodili schopnosti našeho letectva. Žádné letadlo nebylo poškozeno, žádná letka nebyla vyřazena z provozu,“ sdělil podle izraelské armády při návštěvě letecké základny Nevatim. „Každý, kdo si myslí, že pouhý pokus o poškození nás odradí od akce, by se měl podívat na naše úspěchy v Gaze a Bejrútu,“ varoval Galant.

Na inspekci bojových operací se během neděle vypravil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, navštívil vojáky podél hranice s Libanonem a základnu 36. divize. Vojákům vzkázal, že „společně budeme bojovat a společně zvítězíme“.

Návrat Čechů

Devět Čechů a tři jejich libanonští rodinní příslušníci dorazili v sobotu z Libanonu slovenským repatriačním letem do Bratislavy, informoval v neděli mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Slovensko se rozhodlo pro evakuační lety v minulých dnech. Slováky, Čechy, ale i občany dalších evropských zemí v sobotu evakuoval nejprve z Bejrútu do kyperské Larnaky vojenský speciál, z Larnaky je pak transportovala do Bratislavy dvojice vládních letadel. První přistálo ve slovenské metropoli v sobotu odpoledne, druhé s Čechy na palubě pak později. Z Bratislavy měli všichni Češi zajištěný vlastní odvoz.

Ministerstvo v sobotu informovalo, že repatriační let využije deset Čechů a tři rodinní příslušníci. Podle mluvčího si ale nakonec jedna Češka přála zůstat v Larnace.

„Seznam pro případnou další repatriaci si náš zastupitelský úřad pravidelně aktualizuje. V tuto chvíli však žádné zájemce o repatriaci neevidujeme. Pokud by někdo takový existoval, platí, že se má obrátit na zastupitelský úřad a pochopitelně zaregistrovat se v systému Drozd,“ dodal Drake.

Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár v sobotu po příletu prvního letadla na letišti řekl, že evakuace z Libanonu je největší podobnou operací, kterou kdy Slovensko uskutečnilo. Na palubě prvního letadla bylo 46 lidí, ve druhém 44.

Výzvy prozatímního premiéra

Libanonský prozatímní premiér Nadžíb Míkátí v neděli vyzval svět, aby „vyvinul tlak na Izrael“, který by se „zavázal k příměří“ po noci intenzivního izraelského bombardování jižních předměstí Bejrútu.

Mikátí ve svém prohlášení rovněž poděkoval francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi za to, že „opět podpořil Libanon“, když zmínil nadcházející mezinárodní summit, který by se měl zaměřit na humanitární pomoc Libanonu, a zopakoval, že „podporuje výzvu Francie a Spojených států“ k příměří.

Podle BBC bylo v Libanonu od poloviny září zabito nejméně dvanáct set lidí a vysídleno okolo 1,2 milionu lidí. V posledních dvou týdnech se situace v Libanonu prudce vyostřila po sérii explozí pagerů a vysílaček využívaných Hizballáhem a následném zahájení nejtvrdších izraelských vzdušných úderů od války z roku 2006. Začátkem tohoto měsíce pak Izrael zahájil omezenou pozemní operaci na jihu Libanonu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem.
před 1 hhodinou

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána v bazilice svatého Petra naposledy loučila se zesnulým papežem Františkem, zřejmě více než v předchozích dnech. Služba přestala kolem 16:30 pouštět na náměstí svatého Petra nové věřící, jejich příchody však dříve výrazně zeslábly. Přes den lidé čekali na vstup do baziliky i dvě hodiny. S papežem se od středečního vystavení do pátečního poledne podle Vatikánu rozloučilo 150 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 2 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
před 3 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
před 5 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 7 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 9 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 11 hhodinami
Načítání...