Izraelská armáda potvrdila, že v noci na neděli provedla řadu útoků v oblasti libanonského hlavního města Bejrút. Údajně se zaměřila na skladiště zbraní a další infrastrukturu teroristického hnutí Hizballáh. Nálety patřily k dosud nejintenzivnějším. Z Libanonu se ještě v sobotu slovenským speciálem repatriovalo devět Čechů a tři jejich rodinní příslušníci. Izraelské síly během neděle provedly také údery v Pásmu Gazy na cíle spojené s teroristickým hnutím Hamás.
Izrael provedl další údery v Bejrútu i v Pásmu Gazy
Armáda židovského státu provedla podle svědků, které citovala agentura Reuters, několik masivních úderů v oblasti Bejrútu. Záblesky z místa byly údajně viditelné ze vzdálenosti několika kilometrů po dobu třiceti minut.
Rozsáhlý úder na Bejrút následoval podle izraelského serveru Times of Israel poté, co dvě rakety vypálené z Libanonu zasáhly izraelskou pobřežní planinu. Jeruzalém uvedl, že letectvo „provedlo sérii cílených úderů na řadu skladů zbraní a míst teroristické infrastruktury patřících teroristické organizaci Hizballáh v oblasti Bejrútu“.
Korespondent BBC v Bejrútu popsal noc na neděli jako prozatím „nejhorší, kterou předměstí Bejrútu a celé město zažilo“ od začátku izraelské ofenzivy do Libanonu. Silné výbuchy začaly okolo půlnoci poté, co izraelská armáda vyzvala obyvatele dvou bejrútských čtvrtí k evakuaci.
Izraelské letectvo bombarduje jižní předměstí hlavního města už téměř dva týdny. Armáda uvádí, že provádí útoky zacílené na Hizballáh, který tam má silnou pozici.
Agentura AFP s odkazem na libanonské ministerstvo zdravotnictví v neděli uvedla, že sobotní údery izraelské armády si napříč Libanonem vyžádaly 23 mrtvých.
Útoky na cíle spojené s hnutím Hamás
V neděli izraelská armáda oznámila, že znovu zaútočila na velitelská centra Hamásu v Pásmu Gazy. Jedno se údajně nacházelo v bývalé škole v pobřežním pásu a další v budově, která dříve sloužila jako mešita. Podle serveru The Times of Israel se útoky zaměřily na desítky objektů hnutí, včetně skladů zbraní, tunelů, buněk operativců a další infrastruktury. Armáda také obklíčila okolí uprchlického tábora Džabálija. Podle svého prohlášení měla indicie, že se tam znovu seskupují členové Hamásu.
Podle tamních úřadů ovládaných teroristickým hnutím Hamás zemřelo o víkendové noci čtyřiadvacet lidí a třiadevadesát utrpělo zranění při náletu na mešitu a bývalou školu v centrální části pásma. V důsledku nedělního útoku na uprchlický tábor Džabálija údajně zemřelo nejméně sedmnáct lidí, včetně devíti dětí. Informují o tom agentura Reuters a server televize al-Džazíra. Údaje není možné bezprostředně ověřit.
Očití svědci podle Reuters uvedli, že mešita sloužila jako přístřeší pro lidi, kteří museli uprchnout před boji z jiných částí Gazy. Reportér agentury AP v márnici tamní nemocnice napočítal devatenáct těl, podle záznamů zdravotníků to byli výhradně muži. Podle stanice al-Džazíra trvalo zdravotníkům tři hodiny, než se dostali skrz sutiny k obětem.
Armáda židovského státu tvrdí, že před cílenými útoky přijala řadu opatření, aby snížila ohrožení civilistů. Vydala také příkaz k evakuaci pro sever Pásma Gazy a stanovila humanitární cesty směrem k jižní oblasti. Evakuace přitom v posledních týdnech nebyly běžné, armáda k nim vyzývala zejména na začátku pozemní operace.
Pohrůžka Íránu
Izraelský ministr obrany Jo'av Galant v neděli pohrozil Íránu útoky obdobnými těm v Pásmu Gazy a Bejrútu. Reagoval tak na úterní útok Teheránu. Izrael již dříve slíbil odvetu za íránské útoky.
„Íránci nijak nepoškodili schopnosti našeho letectva. Žádné letadlo nebylo poškozeno, žádná letka nebyla vyřazena z provozu,“ sdělil podle izraelské armády při návštěvě letecké základny Nevatim. „Každý, kdo si myslí, že pouhý pokus o poškození nás odradí od akce, by se měl podívat na naše úspěchy v Gaze a Bejrútu,“ varoval Galant.
Na inspekci bojových operací se během neděle vypravil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, navštívil vojáky podél hranice s Libanonem a základnu 36. divize. Vojákům vzkázal, že „společně budeme bojovat a společně zvítězíme“.
Návrat Čechů
Devět Čechů a tři jejich libanonští rodinní příslušníci dorazili v sobotu z Libanonu slovenským repatriačním letem do Bratislavy, informoval v neděli mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Slovensko se rozhodlo pro evakuační lety v minulých dnech. Slováky, Čechy, ale i občany dalších evropských zemí v sobotu evakuoval nejprve z Bejrútu do kyperské Larnaky vojenský speciál, z Larnaky je pak transportovala do Bratislavy dvojice vládních letadel. První přistálo ve slovenské metropoli v sobotu odpoledne, druhé s Čechy na palubě pak později. Z Bratislavy měli všichni Češi zajištěný vlastní odvoz.
Ministerstvo v sobotu informovalo, že repatriační let využije deset Čechů a tři rodinní příslušníci. Podle mluvčího si ale nakonec jedna Češka přála zůstat v Larnace.
„Seznam pro případnou další repatriaci si náš zastupitelský úřad pravidelně aktualizuje. V tuto chvíli však žádné zájemce o repatriaci neevidujeme. Pokud by někdo takový existoval, platí, že se má obrátit na zastupitelský úřad a pochopitelně zaregistrovat se v systému Drozd,“ dodal Drake.
Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár v sobotu po příletu prvního letadla na letišti řekl, že evakuace z Libanonu je největší podobnou operací, kterou kdy Slovensko uskutečnilo. Na palubě prvního letadla bylo 46 lidí, ve druhém 44.
Výzvy prozatímního premiéra
Libanonský prozatímní premiér Nadžíb Míkátí v neděli vyzval svět, aby „vyvinul tlak na Izrael“, který by se „zavázal k příměří“ po noci intenzivního izraelského bombardování jižních předměstí Bejrútu.
Mikátí ve svém prohlášení rovněž poděkoval francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi za to, že „opět podpořil Libanon“, když zmínil nadcházející mezinárodní summit, který by se měl zaměřit na humanitární pomoc Libanonu, a zopakoval, že „podporuje výzvu Francie a Spojených států“ k příměří.
Podle BBC bylo v Libanonu od poloviny září zabito nejméně dvanáct set lidí a vysídleno okolo 1,2 milionu lidí. V posledních dvou týdnech se situace v Libanonu prudce vyostřila po sérii explozí pagerů a vysílaček využívaných Hizballáhem a následném zahájení nejtvrdších izraelských vzdušných úderů od války z roku 2006. Začátkem tohoto měsíce pak Izrael zahájil omezenou pozemní operaci na jihu Libanonu.