Izrael v noci podnikl další útok na cíle teroristického hnutí Hizballáh v Bejrútu. Podle serveru Axios se armáda židovského státu snažila zasáhnout zbývající členy nejvyššího vedení teroristického hnutí Hizballáh. Server se odvolává na tři nejmenované izraelské představitele. Židovský stát také udeřil v blízkosti hraničního přechodu mezi Libanonem a Izraelem. Poničil tam silnici, kterou v minulých dnech používaly statisíce lidí k útěkům do Sýrie před izraelským bombardováním. Izraelská armáda ale říká, že cílila na tunel určený k pašování zbraní pro Hizballáh.
Izraelský úder na Bejrút cílil na vedení Hizballáhu, píše Axios
Podobnou informaci jako Axios přinesl také web The New York Times. Informace o obětech úderu nejsou k dispozici.
Některá zahraniční média spekulují o tom, že cílem izraelských úderů v Bejrútu byl Hašim Safi al-Din, nástupce zabitého lídra Hizballáhu Hasana Nasralláha a zároveň jeho bratranec. „Hizballáh oficiálně vede Naím Kásim, ale informovalo se o tom, že on je ve skutečnosti jakýmsi úřadujícím generálním tajemníkem Hizballáhu,“ vysvětlil blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek.
Teroristické hnutí podle něj v současnosti váhá s oficiálním jmenováním Safi al-Dina do čela organizace, neboť existovaly spekulace, že se na něj pokusí Izrael zaútočit. Ranní útok Izraele měl cílit na podzemní bunkr ve čtvrti Dahíja, v němž Hašim Safi al-Din spolu s dalšími předáky Hizballáhu jednal. Teroristé však žádnou oficiální zprávu nevydali.
Safi al-Dina vedou na seznamu teroristů Spojené státy americké nebo Saúdská Arábie. Mimo jiné měl na starosti pašování íránských zbraní do Libanonu.
Izrael také oznámil, že zabil Muhammada Rašída Sakáfího, šéfa telekomunikací Hizballáhu. Armáda židovského státu prý provedla „přesně cílený, na zpravodajských informacích založený úder“. Informovala o tom agentura Reuters. Výbuchy tisíců pagerů a vysílaček, které se připisují Izraeli, byly první fází současné intenzivní izraelské vojenské operace proti Hizballáhu.
„Sakáfí vynaložil značné úsilí na rozvoj komunikačního potenciálu mezi všemi útvary Hizballáhu v průběhu všech období operací s cílem udržet tok informací v celé teroristické organizaci,“ cituje server The Times of Israel armádní prohlášení. Sakáfí byl šéfem spojařů Hizballáhu od roku 2000. Není zřejmé, zda úder proti Sakáfímu je totožný s úderem, jehož cílem měl být Hášim Safíjuddín.
Podle libanonských médií byl noční útok na bejrútském jižním předměstí Dahíja mohutnější než úder, který zabil Nasralláha.
Izraelský ministr obrany Jo'av Galant prohlásil, že „Hizballáh dostává jednu ránu za druhou. Zlikvidovali jsme Nasralláha a máme připravena další překvapení. Některá již byla provedena, některá provedena teprve budou.“
Server The Times of Israel informoval o tom, že se na severu židovského státu u hranice s Libanonem rozezněly sirény. Borek upozornil na to, že oblast čelí několika desítkám až stovkám takových varování denně. „Hizballáh si je vědom toho, že je v defenzivě. Kromě cílených úderů na své velení a na své kádry čelí nyní i limitované izraelské invazi do jižního Libanonu,“ vyjmenoval zpravodaj.
Raketové ostřelování, nejen severní části Izraele, tak může používat Hizballáh jako „relativně stabilní, nenáročný prostředek boje proti Izraeli“. Borek upozornil na to, že tyto raketové údery fungují jako rozrušování koncentrace izraelských vojsk a civilistů. Teroristické hnutí v současné době stále disponuje pravděpodobně desítkami tisíc podobných střel. Hizballáh vypálil na Izrael během pátku už desítky raket.
Sirény v severním Izraeli zněly podle serveru Times of Israel především v oblasti Haify a Galileje. O obětech server neinformoval.
Mohutné výbuchy
Několik explozí se ozvalo nedaleko tamního mezinárodního letiště. To sousedí se čtvrtí Dáhíja, která je podle BBC baštou Hizballáhu v Bejrútu. V pátek za svítání bylo nad městem vidět kouř.
Údery Izraele na Bejrút se posunují stále severněji, informoval posléze zpravodaj ČT Andreas Papadopulos. Exploze z noci na pátek byly podle něj jedny z nejmohutnějších za poslední týdny. Nemocnice v Bejrútu podle něj přijímají zraněné – ať už se středně těžkými či s menšími poraněními. Tři nemocnice v Libanonu v pátek oznámily, že kvůli izraelským leteckým úderům pozastavují provoz. „Chybí léky, chybí zdravotnické vybavení, chybí náhradní součástky do některých komplikovaných lékařských přístrojů a v první řadě chybí personál,“ zmínil Papadopulos.
Libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že při izraelských pozemních a leteckých útocích bylo za posledních 24 hodin zabito 37 lidí a 151 dalších bylo zraněno. Údaje nicméně nelze bezprostředně nezávisle ověřit.
Izraelská armáda naopak tvrdí, že v jižním Libanonu od úterka zabila přibližně dvě stě padesát příslušníků Hizballáhu. Její tvrzení není možné bezprostředně ověřit. Armáda údajně lokalizovala velké množství zbraní ukrytých v budovách v oblasti jižního Libanonu a také zařízení, které Hizballáh používá pro pozorování.
Izrael v noci na pátek dál podnikal útoky na vytipované cíle ve městě, zejména na jižním předměstí. Na sociální síti X to napsal blízkovýchodní zpravodaj ČT Andreas Papadopulos. Sekundární exploze jedné z budov, kam údery také cílily, naznačují, že by mohlo jít o předtím utajovaný sklad munice, dodal.
Slovenský evakuační let
Do Libanonu vyslalo v pátek ráno své letadlo Slovensko, aby mohlo evakuovat obyvatele jak své, tak i dalších států. Armádní speciál odveze z Libanonu přes čtyřicet občanů jiných států, kteří o to požádali.
Ve čtvrtek Bratislava informovala, že jsou mezi nimi také Češi. Tuzemské ministerstvo zahraničí v pátek upřesnilo, že slovenský let využije devatenáct osob směřujících do Česka. V systému Drozd je k pátku zaregistrovaných 101 Čechů v Libanonu, dodalo ministerstvo.
Kvůli situaci na Blízkém východě zrušily aerolinky Smartwings páteční let z Prahy do Tel Avivu, odlétat měl ve 12:50. Letadlo nepoletí ani v opačném směru s příletem do Prahy v 21:30.
Odlet stroje už potvrdilo slovenské ministerstvo zahraničí. Podle šéfa slovenské diplomacie Juraje Blanára o evakuaci z Libanonu projevilo zájem zatím 31 Slováků včetně pracovníků slovenské ambasády a jejich rodinných příslušníků.
Evakuace měst
Izraelská armáda v pátek vyzvala obyvatele více než dvaceti dalších obcí v jižním Libanonu k okamžité evakuaci, napsal na síti X mluvčí izraelské armády Avičaj Adrai, kterého citovala agentura Reuters.
Už ve čtvrtek vyzvala izraelská armáda k okamžité evakuaci obyvatele 25 libanonských obcí včetně města Nabatíja. V něm žije osmdesát tisíc lidí a patří k největším na jihu Libanonu. V předchozích dvou dnech armáda podle deníku The Guardian vyzvala k evakuacím 52 obcí na jihu Libanonu.
„Pro vaši bezpečnost musíte okamžitě opustit své domovy. Každý, kdo je poblíž bojovníků Hizballáhu, jejich objektů či zbraní, se vystavuje riziku,“ napsal ve čtvrtek v arabštině mluvčí izraelské armády na sociální síti X. Civilistům vzkázal, aby se přemístili na sever a nejezdili na jih, kde je jejich život v ohrožení.
Evakuovaná města a obce se nacházejí severně od řeky Lítání, která teče asi třicet kilometrů od hranic s Izraelem. Jeruzalém už před invazí požadoval, aby se Hizballáh stáhl k Lítání v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN, která ukončila jejich poslední válku v roce 2006.
Ředitel Světového potravinového programu Matthew Hollingworth upozornil na nedostatek potravin v Libanonu. Tamní potravinová situace je podle něj „strašná“, jak uvedl v rozhovoru pro BBC.
„Nad jižními předměstími se valí černý dým, který vidíme každé ráno, když přijdeme do práce, a vidíme ho celý den. A v okolí města (Bejrútu) je nápadně mnoho lidí, kteří jsou vysídleni,“ popsal.
Úder na migrační trasu
Armáda židovského státu v pátek ráno poničila silnici v blízkosti hraničního přechodu Masná mezi Libanonem a Sýrií, kterou v uplynulých dnech využívaly statisíce lidí k útěku do Sýrie před izraelským bombardováním, sdělil Hamíja. Na silnici vznikl čtyři metry široký kráter, dodal.
Izraelská armáda však oznámila, že při útoku cílila na tunel vedoucí pod libanonsko-syrskou hranicí, kterým byly údajně ze Sýrie pašovány zbraně určené pro Hizballáh v Libanonu. „V noci byla zasažena infrastruktura přiléhající k hraničnímu přechodu Masná mezi Sýrií a Libanonem,“ citovala prohlášení izraelské armády agentura AFP. Tunel byl tři a půl kilometru dlouhý a k pašování íránských zbraní ze Sýrie ho používala zvláštní jednotka Hizballáhu identifikovaná jako Jednotka 4400, tvrdí server The Times of Israel s odvoláním na prohlášení armády, které však nelze ověřit z jiných zdrojů.
Mluvčí izraelské armády už ve čtvrtek obvinil teroristické hnutí Hizballáh, že přes přechod přepravuje vojenskou techniku do Libanonu. Varoval, že izraelské ozbrojené síly „nebudou váhat a zasáhnou, pokud k tomu budou přinuceny“.
Hamíja ve čtvrtek prohlásil, že za hraniční přechod odpovídá libanonský stát. Podle statistik libanonské vlády v posledních deseti dnech z Libanonu do Sýrie přešlo více než 300 tisíc osob, drtivá většina z nich byli Syřané. Utíkali před zesilujícím izraelským bombardováním do země, odkud v minulých letech odešli kvůli tamní občanské válce.
Lidem se daří Bejrút opouštět, ovšem zbývající tři cesty se výrazně komplikují, informoval zpravodaj ČT Papadopulos. Jednou z nich je i mezinárodní letiště ve městě, které ovšem ovládá Hizballáh. Z letiště jsou plánovány evakuační lety, ovšem pro velkou část lidí je tato cesta ven z oblasti finančně nejnákladnější a mnohdy i nedostupná.
Druhou cestou, jak z oblasti vycestovat, je pak lodní přeprava. Papadopulos však upozornil na to, že navzdory nižší ceně je tento typ zpravidla nebezpečný – lodě totiž nejsou v dobrém technickém stavu. Třetí cestou je pak přejít zničený hraniční přechod pěšky. Očekává se, že se uprchlická vlna vnitřně vysídlených Libanonců bude dále zvyšovat.
Návštěva z Íránu
Do Libanonu v pátek přiletěl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Jde o první návštěvu vysokého íránského představitele od smrti Nasralláha, informovala agentura AFP. Prohlásil, že Teherán podpoří snahy o dosažení příměří mezi Hizballáhem a Izraelem. Podmínkou je však souhlas Hizballáhu a současně i příměří v Pásmu Gazy, dodal.
Arakčí zároveň varoval židovský stát před jakýmkoliv dalším útokem proti Íránu. „Naše odveta bude ještě silnější než ta předchozí,“ řekl podle agentury AP po setkání s předsedou libanonského parlamentu Nabíhem Barrím, jenž je považován za blízkého spojence Hizballáhu.
Írán udeří na izraelskou energetickou infrastrukturu, pokud na něj Izrael zaútočí, nechal se slyšet Alí Fadaví, zástupce velitele íránských revolučních gard. S odvoláním na íránskou tiskovou agenturu SNN to uvedla agentura Reuters. „Pokud se okupanti takové chyby dopustí, zaměříme se na všechny jejich energetické zdroje a zařízení, všechny rafinerie a plynová pole,“ varoval Fadaví.