Itálie uzavřela svůj největší uprchlický tábor. Vyklízeli ho od února

Nahrávám video
Události: Uzavření největšího uprchlického centra v Itálii
Zdroj: ČT24

Itálie v úterý nechala definitivně uzavřít svůj největší uprchlický tábor v Mineu na Sicílii, kde před pěti lety pobývalo přes čtyři tisíce žadatelů o azyl. Informovala o tom agentura ANSA. Uzavření tohoto centra slíbil ministr vnitra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini, podle kterého mají napříště v zemi fungovat jen menší zařízení. Poslanci ze Salviniho strany také v úterý navrhli zpřísnit opatření proti lodím zachraňujícím migranty, které poruší zákaz a vplují do některého z italských přístavů.

S vyklízením tábora Mineo, který fungoval v areálu, kde byli dříve ubytovaní zaměstnanci americké vojenské základny, se začalo už letos v únoru. Počet jeho obyvatel postupně klesal z 1200 až na několik desítek. Posledních 68 migrantů Mineo opustilo minulý týden.

Podle Salviniho uvnitř tábora operovaly zločinecké gangy, které se podílely například na obchodu s drogami. „Nyní se tábor zavírá, takže to je krásné dopoledne,“ řekl v úterý Salvini během návštěvy Sicílie.

Počet nově příchozích klesá

V době největší migrační vlny přes Středozemí do Evropy pobývalo v táboře Mineo v létě 2014 asi 4170 lidí. Po nástupu nové italské vlády loni v červnu jich v Mineu žilo asi 2500. Kabinet tvořený koalicí krajně pravicové Ligy a populistického Hnutí pěti hvězd zaujal vůči migraci silně restriktivní postoj a mimo jiné uzavřel přístavy lodím neziskových organizací, které uprchlíkům v nesnázích pomáhají.

Počty nově příchozích od té doby strmě klesají. Letos za první půlrok připlulo do Itálie 3400 lidí, což je o 80 procent méně než loni, uvedla v úterý evropská agentura Frontex.

Dvě třetiny nově příchozích se dokázaly k italskému pobřeží dostat samy nebo je přivezly lodě italské pobřežní stráže a námořnictva. Kolem tří set migrantů se do Itálie dostalo na palubách lodí neziskových organizací. Nejvíce nových příchozích podle agentury Reuters pocházelo z Tuniska, dalšími frekventovanými zeměmi původu byl Pákistán, Pobřeží slonoviny, Alžírsko, Irák a Bangladéš.

Právě počet migrantů z Tuniska nyní ministr vnitra Salvini zmínil v dopise svému tuniskému protějšku Hišámu Furátímu. Vyzval v něm zemi, aby s větším nasazením bojovala proti pašerákům lidí, a slíbil pomoc tuniské pobřežní stráži. Řím chce do severoafrické země ještě před koncem léta poslat deset hlídkových lodí, které rozšíří flotilu tamní stráže.

Salviniho Liga chce zpřísnit opatření proti lodím zachraňujícím migranty

Italská protiimigrační strana Liga vicepremiéra Salviniho také nově navrhla podstatně zpřísnit opatření proti lodím nevládních organizací zachraňujícím migranty, které poruší zákaz a vplují do některého z italských přístavů.

Podle zvažovaného pozměňovacího návrhu k zákonu o bezpečnosti, který poslanci za stranu Liga předložili v parlamentu,  by nově všem plavidlům, jež  bez povolení zamíří do italských výsostných vod, hrozila pokuta až jeden milion eur (25,5 milionu Kč). Dosud byla maximální výše peněžitého trestu 50 tisíc eur (1,28 milionu korun).

Podle dalších návrhů by byly humanitární lodě, které přes zákaz vplují do italských humanitárních vod, vždy zabaveny a kapitán takové lodi pokaždé zatčen, napsala v úterý agentura ANSA. Plavidla by podle listu La Repubblica připadla policii a civilní ochraně.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael zničil „připravený“ raketomet v Libanonu

Izraelská armáda tvrdí, že zasáhla raketomet na jihu Libanonu, který byl připravený k odpalu směrem na židovský stát. Uvedla to stanice BBC. Nejnovější údery židovského státu si podle al-Džazíry vyžádaly mrtvé, teroristické hnutí Hizballáh poslalo drony na sever Izraele. Stále není jasné, zda se dočasné příměří mezi USA a Íránem vztahuje i na Libanon. Sobotní jednání v Pákistánu navíc selhala.
08:29Aktualizovánopřed 4 mminutami

Rozhovory mezi Íránem a USA skončily bez dohody, oznámil Vance

Rozhovory s Íránem v Islámábádu skončily po 21 hodinách bez dohody. Oznámil to americký viceprezident JD Vance, který byl v čele delegace USA v pákistánské metropoli. Washington tam s Teheránem jednal o urovnání vzájemného konfliktu. Vance se podle agentury AFP vrací poté, co Íránu předložil „konečnou a nejlepší možnou nabídku“. Podle něj se nepodařilo Teherán přimět k závazku, že nebude vyvíjet jaderné zbraně. Pákistán vyzval k dodržování příměří.
04:03Aktualizovánopřed 22 mminutami

Rusové porušili příměří ve stovkách případů, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální štáb obvinil Rusko z nerespektování velikonočního příměří – vyčítá mu celkem 469 případů porušení. Ukrajinští vojáci zveřejnili i video zobrazující zabití jejich spolubojovníků, kteří měli evakuovat zraněné obránce. Na porušení klidu zbraní si stěžuje i Rusko. Kyjev podle něj udeřil na Bělgorodskou a Kurskou oblast.
před 24 mminutami

Maďaři si volí parlament. Orbán i Magyar již odevzdali svůj hlas

Úderem šesté hodiny se v otevřely volební místnosti v Maďarsku. Na osm milionů voličů v nich rozhoduje o tom, zda premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz po šestnácti letech skončí u moci. Proti němu stojí někdejší spolustraník a lídr hnutí Tisza Péter Magyar. Oba již podle médií odevzdali svůj hlas. Volby jsou pro Maďarsko považovány za nejdůležitější od pádu komunismu v roce 1989. Volební místnosti se uzavřou v 19 hodin.
06:00Aktualizovánopřed 29 mminutami

VideoFalešná videa v maďarské kampani bavila i děsila

V Maďarsku se před volbami šířila videa vytvořená umělou inteligencí. Falešné nahrávky mají pobavit, dojmout, znejistit i vyvolat obavy. Fidesz premiéra Viktora Orbána straší Bruselem či Ukrajinou, opozice vytáhla třeba nízké důchody. Dlouho bylo tématem i možné kompromitující video na lídra opoziční Tiszy Pétera Magyara. Z TikToku zmizely v poslední době desítky falešných účtů politiků – včetně videí, které zhlédly tisíce lidí.
před 3 hhodinami

Nejméně 30 mrtvých si vyžádala tlačenice v haitské pevnosti Citadelle Laferrière

Nejméně 30 lidí zemřelo při sobotní tlačenici v historické pevnosti Citadelle Laferrière na severu Haiti. Podle agentury AP to oznámily místní úřady, které upozornily, že počet obětí by se ještě mohl zvýšit. Podle AP patří památka z počátku 19. století, kdy karibská země získala nezávislost na Francii, mezi nejoblíbenější turistické atrakce na Haiti.
05:04Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Jednání Američanů s Íránci má i přes „neshody“ pokračovat, tvrdí Teherán

V Islámábádu skončilo další kolo mírových rozhovorů mezi Íránem, USA a Pákistánem. Agentura AP s odkazem na Bílý dům píše, že američtí zástupci s íránskými protějšky jednají „tváří v tvář“. Podle íránské agentury Tasním panují v jednáních neshody zejména ohledně Hormuzského průlivu. Americký viceprezident JD Vance i delegace z Teheránu předtím hovořili s pákistánským premiérem Šahbázem Šarífem. Nejmenovaný americký činitel podle agentury Reuters popřel dřívější zprávy médií, že USA uvolnily některá íránská zmrazená aktiva.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Íránské revoluční gardy hrozí reakcí na vojenská plavidla v Hormuzu

Íránské revoluční gardy varovaly, že jakýkoli pokus vojenských plavidel proplout Hormuzským průlivem by se „setkal se silnou odpovědí". V noci na neděli to napsala agentura Reuters. Ozbrojené síly USA v sobotu oznámily, že Hormuzským průlivem propluly dva torpédoborce amerického námořnictva. Před dalšími kroky směrem ke zbrojení Íránu naopak varoval prezident USA Donald Trump, Čína se dle něj nemá pokoušet o zbrojní dodávky Teheránu.
před 8 hhodinami
Načítání...